zdroj: shutterstock.com
Možná se vám to už také někdy stalo. Ráno se umyjete, pleť ošetříte krémem, nalíčíte, pěkně oblečete a vyrazíte do světa. Párkrát se zkontrolujete ve výkladních skříních a vše je v pořádku a k vaší spokojenosti. A pak jedete tramvají a najednou koukáte na tu ruku, co drží tyč a ona to nějaká stařenka, no ne vlastně, vždyť je to vaše ruka. Suchá, dehydrovaná kůže, který vypadá jako zmačkané včerejší noviny. A najednou je celý efekt dokonalého makeupu a šarmantního outfitu pryč. Řetěz je tak silný, jako jeho nejslabší článek. A naše ruce prozrazují, jak moc bereme naši péči o pokožku vážně.
Přejít na sekci článku:
Kdo maže, ten jede
zdroj: shutterstock.com
U péče o ruce nemá cenu si něco namlouvat, tady je naprosto zásadní kvantita. Když uvážíme, jak často za den si ruce umyjeme, kolikrát je dáme do blízkosti něčeho, co je daleko teplejší/chladnější než teplota těla, jak je neustále o něco otíráme… Je jasné, že cokoliv je pak lepší než nic. Svoje o tom ví každý, kdo alespoň chvíli dělal něco rukama. Dřív nebo později dostane kůže tak zabrat, že mazat prostě musíte a v případě častého mytí (kombinovaného s agresivními mycími prostředky), ať rukou či nádobí, se často dokonce rozvine ekzém, kterého se pak zbavujeme jen s obtížemi.
Nicméně ani při péči o ruce není kvalita zanedbatelná. Kůže na rukou vstřebává látky stejně jako kůže kdekoliv jinde, takže mazat obličej nějakou vymazlenou směsí 100% přírodních olejů a ruce krémem z drogerie nedává moc smysl. Navíc pokožka na rukou se sice rychle regeneruje, jenže pod ní zase není moc tukové vrstvy, takže ji nemá co napínat a je-li suchá a zkrabacená, je to vidět na první pohled. A ten pohled pak skutečně není nic moc a make-upem to nespravíme. Dobrá zpráva je, že pokožka na rukou je velmi vděčná za jakoukoliv péči, takže rozdíl, na který musíte na obličeji čekat třeba několik týdnů, pokud se dočkáte vůbec, tady uvidíte prakticky hned. Stačí dvě vrstvy dobrého krému a ruce jsou jak vyměněné.
A teď co myslíme tím “dobrým krémem”. Na ruce máme totiž trochu jiné požadavky než na pleť a pokud chceme mazat skutečně pravidelně a často, tak potřebujeme, aby nám byly ruce k užitku i jindy než pár minut mezi jednotlivým mazáním. Krém se musí rychle vsáknout, to je základ. A z tohoto důvodu můžeme v krémech na ruce tolerovat daleko větší procento glycerinu, než v případě pleťových přípravků. On totiž glycerin - co do účinků - je takový hodnější, ale pořád bratříček, silikonu. Prvotní efekt je super, jenže proto, že váže vodu, tak ji dovede doslova vytáhnout nejen ze vzduchu, ale také z naší pokožky. Vrstva glycerinu, která zůstává na povrchu pokožky, na sebe váže vodu z okolí (to je dobře), ale také ji vytahuje z hlubších vrstev kůže (a to už tak dobře není). Proto je kůže po použití tak krásně hebká a naducaná. Dlouho jí to ovšem nevydrží a pokud používáte dlouhodobě přípravky s velkým množstvím glycerinu, tak můžete skončit s totálně dehydrovanou pokožkou. Takže je víc než nutné, aby glycerin byl jednak v rozumném množství, jednak doplněn škálou dalších věcí, které tento efekt minimalizují.