Přejít na sekci článku:
Co najdete ve složení?
zdroj: shutterstock.com
Mýdlo se vyrábí už celá staletí. Znali ho ve starém Egyptě, v Řecku i Římě. Není to totiž žádná velká věda. Proces výroby mýdla se nazývá saponifikace, neboli zmýdelňování tuku ať už živočišného nebo rostlinného původu. Při saponifikaci se z přírodních nebo chemicky upravených tuků působením zásaditých solí vyrábí mýdlo. Možná si pamatujete ještě ze školních hodin chemie, že to není vůbec nic složitého, a možná jste si výrobu mýdla i vyzkoušely v chemických laboratořích.
Mezi tradiční mýdla patří například tzv. Marsaillské mýdlo z Francie. V Řecku se tradičně vyrábí mýdlo z olivového oleje. Podle legendy mýdlo vzniklo na ostrově Lesbos. Na kopci bylo posvátné místo, kde se zpopelňovala zvířata jako oběť řeckým bohům. Kolem obětiště se postupně hromadil popel, kosti a tuk z mrtvých zvířat se zbytky ohořelého dřeva. Když zapršelo, tak voda vše odplavila dolů z kopce až k řece, kde místní ženy praly prádlo. Ty si poté jednoho dne všimly, že ta divná žlutozelená hmota, co stéká z kopce, přispívá k čistšímu prádlu a že ve vodě jemně pění. A tak vzniklo první mýdlo.
Dnešní přírodní mýdla jsou většinou postavena na základech rostlinných olejů. Nejčastěji se používá olivový, kokosový nebo slunečnicový, což jsou snadno dostupné a běžně rozšířené oleje. K nim se poté přidávají další složky. Esenciální oleje pro vůni, aromaterapeutické účinky a pěstící efekt na pokožce. Další rostlinné oleje jako arganový, rakytníkový, ricinový nebo jojobový pro výživné a hydratační účinky. Rostlinné a bylinné výtažky pro pozitivní pečující efekt na pokožce. Přírodní másla zase podporují regeneraci a hydrataci pokožky. Kvalitní přírodní složení a tradiční výroba tak v takovém kousku mýdla snoubí pečující i čistící účinky a pomáhají pokožce zazářit krásou.