zdroj: sportique.cz
Také trpíte na opary? Já neskutečně. Jsou mým prokletím a vždy, když se blíží zima, přichází i oparový stihomam. Je to nespravedlivé, ale tihle neřádi trápí jenom některé lidi. Jejich původcem je virus herpes simplex, který v těle přetrvává v gangliích periferních nervů, nijak se neprojevuje, a čas od času vyleze na povrch v podobě puchýřku - ozdobit naši krásu a otravovat svěděním a bolestivostí. Opary se nejčastěji objevují při oslabení imunity, v zimě nebo naopak dlouhém slunění. Jejich spouštěčem je de facto jakákoliv psychická nebo fyzická zátěž. Znalý a zkušený trpitel už pozná, kdy opar přichází, takže se snaží minimalizovat jeho dopady.
Já to dlouhou dobu dělala za pomoci čistě přírodních prostředků, mastiček a bylinkových obkladů. Pokud však nejste profesionální babka kořenářka, není to dlouhodobě úplně praktický způsob. Před nějakou dobou mi jeden můj blízký na opary věnoval Cold Sore Soothing Lip Balm od Sportique. Byla jsem až nevděčně skeptická – mastiček z lékárny jsem už vyzkoušela spoustu a většinou s nevalným výsledkem – chemie v nich obsažená mi spíš uškodila. Tak jsem malou, lékárensky vypadající červenobílou tubičku, odložila bokem a nějakou chvíli na ni zapomněla. Po nějaké době jsem na internetu narazila na slečnu, o které vím, že bylinkám skvěle rozumí – a která vychvalovala právě látky obsažené v Balzámu na opary a při nachlazení, který mi ležel v šupleti. Hned jsem začala zkoumat jeho složení a opravdu jsem se nestačila divit. Mastička obsahuje ty nejlepší přírodní ingredience, které na kožní infekce znaly a užívaly už i předchozí generace.
Posuďte sami:
- Heřmánkový extrakt
Kdo by neznal heřmánek, tuto krásnou a pěkně vonící letničku. Kromě skvělého čaje se používá na stavy nervozity a napětí, protože má uklidňující účinek – a opary se stresem jdou ruku v ruce. Výborně heřmánek funguje i coby prevence infekcí (stimuluje bílé krvinky). Dále brání rozmnožování určitých virů, zabraňuje zánětům, zkracuje dobu hojení a regeneraci ran a popálenin.
- Extrakt z řebříčku obecného
Lidově též řebříček označujeme jako myší ocásek. Zevně se používá hlavně dezinfekčně – na kožní defekty, špatně prokrvenou kůži a záněty ústní dutiny.
Bojovník proti rozličným vředovým chorobám, působí protizánětlivě, posiluje a uklidňuje. Užívá se při léčení atopických ekzémů, alergií, lupénky či akné. Jeho odvar se používá v jarní očistné kúře.
- Kajeputová silice
Z listů a kůry kajeputu se získává esenciální olej používaný aromaterapeuty, se skvělými účinky proti bolesti a proti infekcím (látky pinen, cineol aj.).
- Extrakt z kostivalu lékařského
Známý pro své blahodárné účinky na spáleniny, odřeniny a další podráždění pokožky.
- Arnikový extrakt
Arnikový extrakt působí protizánětlivě, pomáhá uvolňovat svalové napětí, regeneruje a urychluje hojení ran.
- Olej z máty peprné
Máta peprná je silný antioxidant s antibakteriálními vlastnostmi. Také dokáže potlačovat infekce a alergické reakce pokožky.
Další neméně významnou složkou balzámu je bambucké máslo, pěstící komponent s protizánětlivými účinky, obsahující velký podíl zdravých, nenasycených mastných kyselin. Kyselina skořicová zde navíc chrání i proti UV záření a tím nadále redukuje riziko vzniku oparů v zimě i v létě.
Výše zmíněné účinky jednotlivých bylin doplňuje směs olejů (olivový olej, slunečnicový olej, jojobový olej, světlicový olej a olej z pšeničných klíčků). Třešničkou na dortu u tohoto balzámu je pak aminokyselina lysin, která prokazatelně pomáhá hojení oparů – nejenže urychluje léčení, působí i preventivně! A ono to skutečně funguje.
Projevy oparů jsou u mě teď méně častější, méně bolestivější a s kratším průběhem. Stačí mi včas rozpoznat blížící se pohromu a udržovat místo zvlhčené a chráněné tenkou vrstvou Sportique Cold Sore Lip Balm. Mastička je malá a praktická, takže ji můžu mít stále u sebe. Jde spíše o olejově tekutý, nažloutlý krém, vonící po bylinkách – dobře se nanáší a stačí ho opravdu troška. Jeho složení je jeho skutečnou výsadou, protože lepší už to být nemůže.
Maximální efektivita bez zbytečných cavyků – tak to mám ráda. Jedinou nevýhodou, kterou jsem při používání balzámu shledala, je jeho nepoužitelnost při mrazivém počasí. Při velmi nízkých teplotách totiž balzám vzhledem k obsahu bambuckého másla ztuhne, proto jej v zimě doporučuji uchovávat ve vnitřních kapsách oděvu. Krém mi funguje i na projevy nachlazení (pod nosem) či poškození rtů (protože mám chuť se líbat kdy já chci, a ne kdy mi to nějaký virus dovolí). Doporučuji ho vyzkoušet všem oparovým trpitelům. Mě si získal.
Hana Špačková