zdroj: sportique.cz
Já a můj partner, to si vyloženě vrána k vráně sedla. Oba totiž milujeme běhání, lezení, výlety, cyklistiku. Zkrátka sportovní neposedové, pro někoho možná až pomatenci. Rádi hledáme nové a nové možnosti, jak si dát do těla. Neustále na nohou, překonáváme sama sebe. A čím si pomáháme, abysme na těch nohou vydrželi stát? Pro nás to dlouhou dobu byly osvědčené klasiky: vazelína, alpa a konopná mast – na veškeré promazání, zahřívání a masírování bolavých míst. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Partner má citlivou kůži, já zase pokožku s tendencí k dehydrataci.
A proto jsem raději sáhla po produktech Sportique, které jsou založeny na přírodní bázi a přitom slouží k pokrývání specifických potřeb aktivních lidí a sportovců. Výrobky jsou navíc na sportovcích testované – na jachtařích, ironmanech,... a to mě navnadilo. Tentokrát bych chtěla mluvit hlavně o produktech, které používáme před výkonem. Víc hlav víc ví a názor navíc neuškodí, proto se i s partnerem podělíme o naše zkušenosti.
Century riding cream a Century femme
Verze populárního krému pro muže i pro ženy. Používají jej hlavně cyklisté a v zásadě jde o ochranný krém, který má pomáhat silně namáhané pokožce. Jak? No to si dobře představí každý, kdo si často intenzivně mákne – místa vystavená tření, páskům, popruhům nebo zvýšené vlhkosti... Často z toho koukám podráždění, které o sobě dává vědět pokaždé, když se postiženého místa dotknete. Century Riding nám v tomhle ohledu zafungoval znamenitě – moje ruce se staly opět rukama dámy, i partner má menší a méně časté mozoly na rukou a puchýře na nohou. Já zase přidávám zkušenost, že při pravidelné aplikaci na nohy má kůže menší tendenci rohovatět v místech, kde dochází k přirozenému sešlapávání. Pokaždé, když vytahujeme kolo na delší cestu než jen do obchodu pro bagety, používáme Century Riding, každý svůj.
Century Riding krém od Sportique voní po bylinkách, a to se mi moc líbí. Člověk se potom hned do té přírody víc těší. Obsahuje esenciální oleje z rozmarýnu a citrusových plodů. Ty kromě vůně chrání pleť i před záněty. Výtažky z arniky a měsíčku zmírňují podráždění a aktivně podporují regeneraci pokožky. Texturou se příliš neliší od dalších krémů sportovní řady, je tekutý tak akorát, dobře se s ním pracuje a přitom neutíká. Není mastný a nezanechává fleky, namažete, oblečete se a jdete. Nanášet ho je nejlepší cíleně na konkrétní místa, samozřejmě čím vícekrát, tím lépe, ale alespoň před a po zátěži. Po aplikaci se dostavuje skvělý pocit svěžesti, ochrany. S Petrem se shodujeme na takovém tom neurčitě dobrém pocitu, který ze sebe máte, když jste udělali něco navíc.
Get going
Náš oblíbenec také ochraňuje, ale trochu jinak. Jedná se o hřejivý krém používaný před zátěží, který po aplikaci pokožku rychle a výrazně prohřeje a připraví tak svaly a klouby na zátěž a zároveň i regeneraci. Zkuste to, opravdu citelně vám zlepší a usnadní pohyb, obzvláště v chladnějším prostředí. Prohřívání svalů pro jejich lepší prokrvení je rozhodně věc, kterou měli zkusit praktikovat i neprofesionální sportovci. Opět platí bylinková, tentokráte taková asijsky kořeněná vůně. Patrně za ní stojí vysoký obsah esenciálních olejů z šalvěje, tymiánu, rozmarýnu a extrakt z černého pepře. Bylinky eliminují riziko zánětu a podporují regeneraci svalstva a kloubů. Dobře mi funguje ve chvílích, kdy (nejčastěji u loktů, občas u kolene) vazy a šlachy přepnu a cítím potenciál přicházejícího zánětu.
Správná aplikace Get going krému a cílené uvolnění postiženého místa dokáží peklu zanícené končetiny předejít. Kdybych nevěděla, že mě to bude pálit, dala bych Get goingu pusu! Stejně jako v předchozím případě platí, že složení tvoří přírodní látky a přírodní deriváty. Takže i když prohřívá jak ďáblův dotek, kůže po něm není podrážděná. U řady syntetických hřejivek bývá alergická reakce trvalý problém, u téhle ne. Míra prohřátí závisí na tom, kolik krému aplikujete, takže je to na vás, ale nepřežeňte to. Méně je někdy více.