Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Růžová voda: kosmetický poklad i oblíbená pochutina

Růžová voda: kosmetický poklad i oblíbená pochutina Růžová voda je pro své blahodárné účinky na pleť i psychiku hojně využívána již po staletí.
Martina Koubová
4,9 5
14

Růžová voda zdroj: shutterstock.com

Růže je bezpochyby královnou květin, to je každému jasné. Ale už ne tolik lidí ví, že růžová voda je královnou nebo minimálně princeznou pečující kosmetiky. Natolik multifunkční a současně skvěle účinnou složku pleťové kosmetiky byste totiž jen stěží hledali. Růžová voda má úžasný zklidňující vliv na pokožku celého těla, pleť lehce tonizuje, harmonizuje a posiluje. Stejné blahodárné účinky má vůně růží i na psychiku, zklidňuje, mírní pocity strachu i úzkosti, naopak navozuje pohodovou náladu. Těchto úžasných účinků si byli vědomi již naši předci, kteří růžovou vodu hojně využívali a ta se tak stala nejstarší používanou květovou vodou.

Ačkoliv je růžová voda natolik skvělá a účinná, vzniká pouze jako vedlejší produkt při parní destilaci esenciálního oleje. Okvětní lístky z růže damascénské či růže stolisté se vaří ve vodě, vzniklá provoněná pára se zchladí, zkapalní a vznikne tak růžová voda neboli hydrolát. Nejdelší tradici má tato výroba ve voňavkářské velmoci Francii, ale také v Bulharsku, které je mnoho let proslulé výrobou nejrůznější růžové kosmetiky. Určitě jste si vy sami nebo minimálně vaše maminka přivezli z dovolené z oněch končin omamně vonící dřevěnou lahvičku.

Přejít na sekci článku:

Růžová voda není jen pro zralou pleť

Růžová voda zdroj: shutterstock.com

Růže se pro svou sytou vůni a výrazné pečující účinky může zdát být vhodná pouze pro zralou pokožku, ale opak je pravdou. Růžová voda i výtažky z okvětních lístků jsou skvělé pro všechny typy pleti, od mladé problematické, přes přecitlivělou suchou až po již zmiňovanou náročnou zralou. Hodí se i pro jemnou dětskou pokožku a také pro alergiky. Růžový hydrolát je takto široce využitelný díky svým skvělým zklidňujícím harmonizačním účinkům, ale také vysoké schopnosti hydratovat a lehce tonizovat pokožku. A to přeci potřebují všechny typy pleti bez výjimky.

Růžový hydrolát lze hojně využít jako zklidňující pleťové tonikum, jemný odličovač, vodu pod pleťový olej či hutnější krém. Skvělým pomocníkem je růžová voda pro mladou problematickou pleť náchylnou výskytu akné a jiných nedokonalostí. Růže má totiž dezinfekční a protizánětlivé účinky, eliminuje vznik pupíků a urychluje hojení těch stávajících. Kromě toho mírně stahuje rozšířené pleťové póry, chrání je před vniknutím nečistot z vnějšího okolí a tím pádem i vznikem zánětů. Protizánětlivé léčivé účinky růžové vody ocení i ti, kdo trpí na dermatitidu, ekzémy a jiná kožní onemocnění. Nejenom, že hydrolát pokožku zklidní a vydezinfikuje, ale také urychlí regeneraci a zamezí rozšíření problému. Jak vidíte, růžovou vodu ocení bezesporu všechny typy pleti. Kromě příjemné vůně se vám dostane sjednocení barevného tónu pleti i tonizace. Pokožka je také skvěle posílena a ochráněna před ztrátou elasticity, zároveň je na dotek sametově jemná a doslova naducaná jako peřina.