Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 věcí, které jste možná nevěděli o henně

5 věcí, které jste možná nevěděli o henně 5 věcí, které jste o henně nejspíš nevěděli.
Redakce BIOOO.CZ
4,9 5
46

5 věcí, které jste možná nevěděli o henně zdroj: shutterstock.com

Všichni víme, že nám henna může zachránit vlasy. Ale bojíme se jí. Víme, že je blahodárným balzámem pro vlasovou pokožku, že čistá henna je červená a že na barvení je potřeba kulich a pár hodinek času. V dalším použití ale už trošičku tápeme. Na základě vašich dotazů z poradny jsme tak sestavili 5 základních věcí, které vás o henně zajímají nejvíc.

Začíná to dotazy na přírodní barvy na vlasy, těch chodí nespočet. Doba je více než jedová, a tak naše tělo reaguje na běžné barvy alergiemi či pálením vlasové pokožky. Odpověď je jednoduchá – skutečně přírodní barva je čistá henna či rostlinné barvy na bázi henny.

Bohužel, přírodní peroxid zatím vyvinut nebyl, stejně jako barva, která by odbarvovala o celou škálu odstínů. Teď jsme vás možná zklamali už na začátku. Ale když vám povím, že s hennou sice zvládnete jen přirozeně vypadající barvy, ale za to pro vás dokáže udělat víc než ta nejlepší vlasová kosmetika, budete pokračovat ve čtení? Protože pakliže ano, některé věci vás možná příjemně překvapí.

1. Dokáže henna zakrýt šediny?

Ano, dokáže, leč jsou šediny trošku záludností, na které je potřeba vytasit dvojité barvení. Je to podobné, jako když chcete natřít rezavý plot. Nejprve jej natřete červenou barvou a teprve po zaschnutí jej vezmete třeba na bílo. Jakmile jej vezmete rovnou bílou barvou, rez se brzy opět ukáže.

S šedinami je to stejné. Nejdříve je potřeba na ně dát čistou červenou hennu bez příměsí (nejkvalitnější je pak henna egyptská), poté se aplikuje vámi vybraná barva – ať už tmavě hnědá či černá. Zakrytí šedin by v tomto případě mělo být perfektní.

5 věcí, které jste možná nevěděli o henně

2. Může henna vyřešit i padání vlasů či zlepšit jejich kvalitu?

Ano a ano. Při padání vlasů je sice potřeba pátrat po příčině, pravidelné hennování však pomůže možná víc, než si myslíte. K regeneraci přitom můžete použít hennu bezbarvou. Pokud budeme hennu používat především jako výživu vlasových cibulek, půjdeme na to pěkně od lesa (i když budeme tak trochu ignorovat návody na použití).

Místo vroucí vody použijeme vlažný nebo vychlazený čaj. Nepálské ženy kdysi věřily, že se henna nemá zalévat přímo vroucí vodou, aby se ty nejúčinnější látky nespálily. Do vychlazeného čaje s hennou pak můžeme přidat celé jedno vajíčko, které je známé pro své posilující účinky na vlasové kořínky. V případě suchých vlasů můžeme do barvicí hmoty přidat trochu kondicionéru. Z celé hmoty by měla postupně vznikat středně hustá kaše, ani příliš tuhá, ani příliš tekutá. Jestliže si přejeme podpořit zrzavé odstíny, přidáme ještě citron, a pokud si chceme dopřát echt výživu, můžeme přidat plno minerálů a vitaminů tím, že do henny vmícháme lžíci medu. Samozřejmě pokud máme doma tekutý panthenol či vitaminy, nemusíme se bát je použít.

Jakmile máme hennu na hlavě, necháme ji tam co nejdéle. V těch nejtěžších případech poničených vlasů necháváme i celou noc. Druhý den vymyjeme vlažnou vodou (nikdo nechce mít na hlavě vaječnou omeletu) a opět můžeme ošetřit větší dávkou masky na vlasy či oleje.

Recept na krásné vlasy je jak z kuchařky tradičních receptů, já vím, ale věřte mi, do roka a do dne svoje vlasy nepoznáte. Čím častěji si podobnou kúru dopřejete, tím lépe. Teplota použité vody pak nemá na intenzitu barvy žádný vliv. Tato kúra většinou do tří měsíců přináší první ovoce - zastavuje se „vlasopád“, vlasy jsou pevnější a na čele začínají rašit nové dětské vlásky. Vyzkoušeno za vás.

3. Můžu použít hennu na vlasy barvené chemickou barvou?

Počkejte aspoň čtyři týdny. I když výrobci henny tvrdí, že není problém z chemické barvy přejít na hennu, na právě obarvené vlasy vám buď henna nebude chytat vůbec, vezme jenom odrosty nebo může vyčarovat podivné odlesky.

Naopak – pakliže už máte vlasy barvené hennou, chemická barva se na vlasy nedoporučuje dávat 1-2 měsíce.

Není to ani tak chyba henny samotné, jen se prostě s chemickými barvami příliš nemusejí. Každá působí úplně opačně – henna vlasy obaluje a tím je dělá silnějšími, chemická barva do struktury vlasu proniká a tím je dělá křehčími.

5 věcí, které jste možná nevěděli o henně

4. Má henna vždy červené odlesky?

Nemusí mít. Pakliže sáhnete po tmavě hnědé či černé henně a dodržítei časový odstup od barvení chemickými barvami, pak se zrz odstínů nedočkáte. Samozřejmě vždy záleží na kvalitě henny, na výrobci a na množství indiga, které se do tmavých odstínů přidává. Zrzavé odlesky se navíc dají jednoduše eliminovat přidáním například kakaa či rozpustné kávy, které vykouzlí krásně čokoládový odstín. Rovněž nesmíme zapomenout, že kofein je alfa omega veškeré vlasové kosmetiky proti padání vlasů, tudíž se nám z henny najednou stává opravdu výživná (a voňavá) bomba.

5. Může henna vlasy ničit?

Ne. Je to právě naopak. Zatím není barvy, která by byla lepší, výživnější a vlasům prospěšnější než právě henna. Však se také používá tisíce let. Ano, má tendence vlasy lehce vysoušet, což u rychle mastících se vlasů je veliké plus, jelikož prodlužuje intervaly v mytí. U suchých a lámavých vlasů se vysušování dá eliminovat tím, že si po barvení dopřejeme výživnou vlasovou masku s pár kapkami rostlinného oleje.

Věříme, že jsme zvládli odpovědět na ty nejpalčivější otázky a že henně dáte šanci.

Související produkt
Henna Neutrální 100 g
Henné Color / 181 Kč
Prášková neutrální henna hloubkově regeneruje, posiluje vlasové kořínky a dodává lesk. Po použítí získávají vlasy nový objem, jsou hebké a jemné na dotek. Neutrální henna nemění odstín vlasů.
Detail produktu