Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Padání vlasů a co s tím

zdroj: Unsplash

Vlasy jsou korunou krásy. Odráží se v nich náš fyzický i psychický stav. Pokud je něco špatně, upozornit by nás měl právě úbytek či kvalita vlasů. Ale každému už se někdy stalo, že našel pár vypadaných vlasů ve sprše nebo na hřebenu. Vlasy mají svůj životní cyklus, a tak je běžné, že se každý vlas na konci cyklu uvolní a vypadne. Co je tedy ještě normální a kdy je naopak potřeba zpozornět?

Přirozené vypadávání vlasů

Existují tři fáze růstu vlasu, na jejichž konci se vždy uvolní a vypadne. Vlas roste přibližně 2-6 let, pak se růst zastaví a vlas začne postupně odumírat, až nakonec vypadne. Každý vlas se nachází v jiné fázi cyklu, a tak denně ztratíme v průměru 100 vlasů. Je to přirozené a není potřeba si s tím nijak lámat hlavu. 

Když vlasy volají o pomoc

Každý z nás zná své tělo nejlépe, a tak může posoudit, jak moc mu vlasy padají. Existují tři znaky, které signalizují nadměrné vypadávání vlasů – řídká pěšinka, prosvity na temeni a zvýšená ztráta vlasů při česání či mytí. Pokud tedy pozorujete zvýšenou ztrátu vlasového porostu, snažte se nejprve vyhledat příčinu tohoto problému.    

Slyšeli jste o alopecii?

Alopecie je onemocnění, které způsobuje vypadávání vlasů nebo ochlupení, ale nebojte, jde o poměrně vzácný problém. Podle příčiny pak toto onemocnění dělíme na několik druhů. Androgenní alopecie je mužská či ženská plešatost a je nejběžnější formou alopecie a často bývá geneticky daná. Telogen effluvium bývá spojené s velkou změnou, která má vliv na naše tělo i organismus. Objevuje se po úrazech nebo v těhotenství a po čase odezní. Anagenní effluvium není přímo vypadávání vlasů, ale díky abnormálnímu růstu dochází k jejich lámání u pokožky hlavy. Může být způsobeno chemoterapií nebo užíváním léků, ale také vystavením toxickým látkam jako jsou rtuť, bór a jiné. Alopecia totalis znamená úplnou ztrátu vlasů a alopecia universalis označuje ztrátu vlasů, řas i nosních chloupků. Obě onemocnění jsou způsobena poruchou imunitního systému. Pokud máte podezření, poraďte se raději s lékařem. 

Zlepšete svůj životní styl

Jednou z příčin může být náš špatný životní styl. Nevhodně volená strava, nedostatek pohybu, spánku či tekutin a stres vlasům neprospívá. Důležité je do našeho jídelníčku zařadit ovoce a zeleninu, významnou roli hrají také různá semínka (lněná, sezamová, dýňová, slunečnicová) a ořechy, které obsahují minerální látky, stopové prvky a nenasycené mastné kyseliny. Zařadit můžete také doplňky stravy. S Komplexem pro krásu Terranova Health dostanete do těla například zinek a biotin, které vrátí vaše vlasy, pokožku i nehty do normálu. Pro zdravé vlasy a nehty je důležitý kolagen a keratin, jejichž tvorbu podporuje organická forma síry v MSM prášku Hanoju

Naučte se o ně správně pečovat 

Také špatně zvolená péče může vlasům spíše uškodit. Vlasy by se neměly mýt často, stejně tak by se mělo omezit používání vlasové kosmetiky jako jsou laky a tužidla. Vysušování, kulmování nebo žehlení jsou pro vlasy také ohromnou zátěží. To platí i pro barvení, odbarvování nebo trvalou. Volte raději přirozenou péči v podobně přírodních produktů. Stejně jako s mytím, ani s česáním se to nemá přehánět. Základem je vlasy rozčesávat od konečků ke kořínkům. Kudrnaté vlasy je lepší nerozčesávat vůbec, mokré vlasy je potřeba rozčesávat jemně a opatrně, protože jsou citlivější a zranitelnější. Při sepnutí či stažení vlasů do drdolu nebo culíku vlasy nesmí nikde táhnout nebo bolet a není ani dobré je tak nosit příliš dlouho. 

Vdechněte vlasům nový život

Růst vlasů můžete podpořit pomocí masek a zábalů, kterými vlasům dodáte potřebné živiny a vitaminy. Sáhnout můžete také po speciálních přípravcích pro podporu růstu vlasů. Vyzkoušet můžete třeba Přírodní vlasové bylinkové tonikum pro posílení a růst vlasů Naturfyt BIO, které obsahuje výtažek z kořene lopuchu, nebo Rozmarýnové vlasové tonikum Weleda. Pořádnou dávku energie pak vlasům dodá 3minutové sérum pro růst vlasů Mádara, které obsahuje výtažek z lišky obecné. 

Vyzkoušejte masáž hlavy

Vlasům a vlasové pokožce můžete prospět tím, že je budete pravidelně masírovat. Použít můžete ricinový olej nebo obyčejnou kávu, která díky kofeinu dodá vlasům potřebnou vzpruhu. Bříšky prstů začněte masírovat na vrcholku hlavy nad čelem a krouživými pohyby postupujte směrem k týlu. Poté vlasy uchopte těsně u hlavy a postupně se zatahejte za všechny vlasy do všech stran – jen jak vám to bude příjemné. Kávu můžete použít také jako oplach vlasů, stejně dobře poslouží jablečný či malinový ocet (1 polévková lžíce octa do půl litru vody). 

 

Vypadávání vlasů je nepříjemné, ale když budete dodržovat zdravou životosprávu, dodávat vlasům potřebnou výživu a vitaminy, a správně o vlasy pečovat, odměnou vám bude zdravá, lesklá a bujná kštice!