zdroj: Shutterstock
Máte-li poškozené vlasy a trápí vás jejich vypadávání či řídnutí, vynechte na čas jejich fénování i žehlení. Růst nových vlasů podpoříte masáží, vhodným olejem i stravou nebo kvalitními doplňky stravy. Pokud tedy dlouhodobě bojujete s malým objemem vlasů, řídnutím, vypadáváním vlasů nebo jejich třepením, zkuste v rámci jejich posílení změnu přístupu a péče o ně.
Čemu se vyvarovat
Abyste zabránili dalšímu poškození vlasů, je potřeba zamezit jejich kontaktu s horkým vzduchem a horkými povrchy. Po umytí je nechte přirozeně uschnout bez použití fénu a následně k jejich úpravě nepoužívejte žehličku na vlasy ani kulmu. Dopřejte jim co možná největší volnost. Pokud to jde, noste vlasy rozpuštěné a omezte používání gumiček i skřipců.
Jestliže si vlasy pravidelně barvíte, zkuste na nějaký čas barvy na vlasy omezit. Případně je nahradit méně zatěžující variantou, jako je například přírodní henna na vlasy. Také alespoň dočasně používejte co nejméně přípravků na vlasy jako jsou gely, tužidla, objemové spreje, suché šampony a tak dále. To vše vlasy zatěžuje a vysiluje, což následně přispívá k jejich řídnutí. Kondicionér používejte pouze v malém množství, a to pouze na konečky.
Růst podpoříte i masáží
Samotný růst vlasů pak podpoříte mimo jiné i masáží. V rámci běžné péče si každý večer po dobu několika minut masírujte pokožku hlavy. Tím se pokožka prokrví, čímž se dostane k vlasovým folikulům více živin, a to nastartuje růst vlasů. Pokud víte, že si druhý den ráno budete vlasy mýt, můžete k masáži použít i vhodný éterický olej. Například takový rozmarýnový olej podporuje růst a hustotu vlasů, éterický olej z cedrového dřeva zase eliminuje vypadávání vlasů, protože stimuluje vlasové folikuly. Oleje můžete případně i střídat.
Tip: Přečtěte si více o tom, jaký éterický olej zvolit proti padání vlasů.
Zaměřte se i na stravu
Jako už to u většiny potíží bývá, vše souvisí se vším, a tak i v případě vlasů je třeba dbát na širší spektrum věcí než je samotná péče o vlasy. Do stravy zkuste zařadit více zinku a železa. Dobrým zdrojem obojího jsou například vejce a ořechy, případně není vůbec od věci dodávat tyto složky tělu řízeně, například pomocí některého z našich kvalitních doplňků stravy. Z vitamínů je nejdůležitější biotin, který přímo stimuluje růst vlasů. Pomůže také dostatečné množství omega 3 mastných kyselin, které najdeme především v rostlinných olejích.
Ať už se ale jedná o stravu nebo přímou péči o vlasy, je potřeba vytrvat a provádět ji dlouhodobě - což znamená alespoň po čas několika měsíců. Na současných vlasech zaznamenáte pravděpodobně jen jejich menší úbytek. Větší objem a lepší kvalitu uvidíte až s růstem nových vlasů, takže vytrvat se opravdu vyplatí.