zdroj: shutterstock.com
Vlasy jsou symbolem krásy. A taky původem mnohých našich mindráků. Náhlé padání vlasů nese každý těžce. A narozdíl od pleti se menší nedostatky dají jen těžko zamaskovat. Co tedy dělat, když už jsme opravdu nejzoufalejší? Napsáno bývalou zoufalkou.
Narozdíl od pleti, která reaguje okamžitě, vlasy reagují na veškeré změny pomalu, v intervalu zhruba tří měsíců. Pokud se tedy dneska projeví nadměrné padání vlasů, musíme koukat na svůj život tři měsíce zpět. A stejně jako je padání vlasů kosmetickým problémem, tak je bohužel leckdy problémem i zdravotním.
Dříve, než si začneme kupovat miliony lahviček s názvem Zázrak, měli bychom zapátrat v těle:
1Krevní obraz – první věc, kterou je třeba udělat, je dojít si na krevní testy. Krevní obraz odhalí víc, než si myslíme. Občas tím můžeme podchytit problémy již v začátcích, někdy se třeba jen dozvíme, že nám chybí určité minerály, které je třeba doplnit.
2Hormony – hormonální výkyvy jdou bohužel ruku v ruce se zhoršenou kvalitou vlasů. Zde více než nejdražší šampony pomohou fytoestrogeny. A věřte, že jakmile tělo dáme zase do pořádku, první, na co se můžeme těšit, je růst nových vlasů.
3Stres – nebyli jste před třemi měsíci vystaveni dlouhodobému stresu nebo jste neprodělali vážnou nemoc, ze které se vlasy teprve ještě vzpamatovávají?
U všech tří typů je potřeba se obrnit trpělivostí. Překopat je potřeba možná celou životosprávu, možná jen kosmetickou péči. Pouhá změna šamponu bohužel nestačí. Dobrý šampon může být „jen“ dobrý základ, ale poničené a slabé vlasy potřebují trošku více k tomu, aby se dostaly zpět do kondice. Pár tipů samozřejmě máme.
1Nebarvit – chápu, že tohle je bod, kterého se možná všichni nevzdáme. Ať už kvůli tomu, že se ve své původní barvě necítíme dobře, nebo kvůli šedinám. Běžné barvy však narušují strukturu vlasu a pokud tedy nemáme geneticky dané žíně, které neohrozí takřka nic, vlasy začnou křehnout, vysušovat a lámat se. Pokud zvládneme si dát například rok barvicí půst, zjistíme, že už netrpíme na roztřepené konečky nebo neuvěřitelně tvrdé, nepoddajné vlasy. O lámavosti vlasů budeme slýchat jen legendy. Dobrou alternativou zvláště pro tmavší barvy zde může být henna, která, uznáváme, je sice také lehce vysušující, nicméně nápomocná k regeneraci vlasů. Henna neproniká do struktury vlasu, nýbrž vlas obaluje.
2Masírovat – ošetřovat délky vlasů oleji je výborná věc pro optický klam. Vlas nevypadá zničeně. Samotnému vlasu to však nijak nepomůže. Jak tedy vlasové oleje používat? Stačí se zaměřit na vlasové cibulky a dopřát jim ideálně 3x týdně krátkou prokrvující masáž lopuchovým olejem či oleji například s rozmarýnem, šalvějí či kopřivou. I hodinová kúra napomůže rychlejšímu růstu a časem vypěstuje vlasy silné a zdravé. Začnou dorůstat vypadaná místečka či se obnovovat kvalita vlasů taková, jaká byla před veškerými problémy. Pokud máte z olejů strach, nabízejí se tonika s podobným složením. Tady platí, že čím častěji lehké nemastné tonikum vtíráme, tím lépe. Tonika často navíc lehce zpevňují vlasy, a přitom nemastí. Oujé.
3Ten správný šampon – je úplně jedno, že mnohé konvenční šampony obsahují řadu olejů. Pokud ve složení objevíte agresivní pěnidla (sodium lauryl sulfate nebo sodium laureth sulfate), raději dejte ruce pryč. Šampony pění tak mocně, že ničí přirozenou obranu pokožky i její lipidovou vrstvu. A kromě pleti to odnesou i naše vlasy, které – ve spojení s tolik oblíbenými silikony, jenž na nás rovněž ve vlasových výrobcích číhají – se lámou a lámou a přelamují a lámou a ještě slábnou. Léta podobné „terapie“ se pak někde musí někde objevit – na kvalitě vlasů. Respektive na nekvalitě.
Takže si to shrňme – do vínku jsme dostali určitou kvalitu vlasů. Šťastni ti, co ke krásné hřívě nepotřebují vůbec nic a vždycky se můžou spolehnout, že vlasy vydrží. Jestliže naše kvality spočívají jinde než na území hlavy, může se stát, že pod vlivy zdravotního stavu, hormonů či špatné životosprávy o hodně vlasů přijdeme. Zde platí pravidlo – zaměřit se na vnitřek, srovnat hormony, snižovat stres. I tady však velké výsledky sklízí masáž hlavy, která alespoň snižuje napáchané škody.
Jestliže nás spíše trápí stav vlasů, máme situaci jen přeci o něco snadnější. Zničené vlasy sice už neozdravíme, vlasy, které právě vyrůstají ale ovlivníme krásně. Jak? Opět pravidelnou masáží a přírodní kosmetikou, u které jsou agresivní pěnidla na černé listině.
Je nefér, že vlasy na jakékoli změny reagují tak pomalu. A je nefér, že rostou tak pomalu. První záchvěvy radosti z nově bující hřívy tak zažijete nejdříve za tři měsíce. Kdo si ale počká, ten se dočká. Stačí na to jít z gruntu a krásné vlasy si pojistit na všech frontách. Pak věříme, že za rok bude situace úplně jiná.