Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Arganový olej na vaření vs. Arganový olej na pleť

Arganový olej na vaření vs. Arganový olej na pleť Záhir cosmetics jako jedna z mála firem nabízí ten nejkvalitnější arganový olej. Jaký je ale rozdíl mezi tím na vaření a ke kosmetickým účelům?
Pavlína Klaudová
5,0 5
7

Arganový olej na vaření vs. Arganový olej na pleť zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Arganový olej je tajemstvím krásy orientálních žen již po celá staletí. O jeho kosmetickém i kulinářském využití se v našich končinách mluví teprve v posledních několika letech. Milují ho ženy i muži různých věkových kategorií, používáme ho nejen na tělo, ale i na vlasy. Prostě na něho nedáme dopustit. Proč si vybrat ten od Zahir cosmetics?

Vše o arganovém oleji

Arganový olej patří mezi dražší kosmetické a kuchyňské suroviny a prostředky tradiční medicíny. Jeho použití v orientální kuchyni je různorodé, přidává se do salátů, chlebů i dezertů. Arganový olej se získává lisováním za studena vnitřní části plodu stromu argánie trnité (Argania spinosa). Argánie trnitá je velmi odolná rostlina, která zvládne přežít i to největší sucho a pouštní podmínky, a to vše díky dokonalému kořenovému systému. Plody argánie trnité jsou podobné olivám, semínka uvnitř mají tedy poměrně měkký obal, který je třeba před lisováním odstranit. K tomu někteří pěstitelé využívají kozy, které po argániích šplhají a přitom jedí právě plody argánie. Semínka zůstanou jejich trávením nepoškozená, ty se tedy pak sbírají a používají k lisování. Arganový strom se ale bohužel stal kvůli vysoké poptávce ohroženým druhem. Jeho lesy se nadužívají a špatně se s nimi zachází, naštěstí již vznikly různé ochranné a vzdělávvací programy, které arganové lesy udržují. Arganové lesy byly také v roce 1998 zapsány do Biosférické rezervace UNESCO.

Proč je arganový olej tak drahý?

Argánie trnitá roste v podstatě jen Maroku a na jeden litr oleje je třeba přibližně 30 kg plodů. Ten nejčistší arganový olej má pak zlatavou barvu a velmi charakteristický pach (může připomínat vůni oříšků), na závadu není ani usazenina na dně lahve. Plody argánie se navíc musejí sbírat ručně. Cena se tedy logicky musí odrazit na zpracování a dostupnosti arganových plodů.

Rozdíl mezi arganovým olejem na vaření a na pleť

Arganový olej na vaření se lisuje z lehce napražených semen, a tím získá výbornu nasládlou chuť připomínající ořechy a zlatavě hnědou barvu. Díky jemnému pražení si zachovává vysokou hladinu vitaminů (například antioxidační vitamin E), minerálů a hlavně nenasycené mastné kyseliny. Arganový olej na vaření, tedy z napražených semen, můžete používat stejným způsobem, jako byste používali olivový olej například. Vhodný je do salátů nebo třeba na namáčení chleba. Arganový olej na vaření má delší má delší životnost než arganový olej na pleť.

Arganový olej na pleť se oproti arganovému oleji na vaření lisuje ze syrových, nijak nezpracovaných semen, čímž si olej uchovává nejvyšší možnou hladinu všech živin. Zbarvení má zlaté, ale je bez příchuti. Protože nebyl nikterak zpracován a ošetřen je náchylnější ke kazivosti. Tento olej se také označuje jako panenský.

Existuje ještě třetí typ arganového oleje, takzvaný kosmetický, který se získává rozpouštěním zbytků semínek. Tento olej se pak používá k výrobě dalších kosmetických složek.

Účinky arganového oleje

Arganový olej může díky svému složení přímo ovlivňovat hladiny volných radikálů v našem těle. Dokáže podpořit vylučování škodlivých patogenů, diskutuje se o jeho protirakovinném působení a schopnosti snižovat výskyt nádorů. Díky jeho kosmeticky silnému složení se využívá jako základ anti-agingové kosmetiky, péče o vlasy a nehty. Kromě obsahu prospěšných mastných kyselin v něm najdeme silnou koncentraci vitaminu E (silný antioxidant), který je obzvlášť důležitý pro zdraví nehtů, kůže a vlasů, protože je chrání a vyživuje. Navíc se vyznačuje protiplísňovým působením. Funguje také dobře při hojení poškozené pokožky. Je velmi dobře snášený citlivou i mastnou pokožkou a ideální jako základ pro aromaterapeutické masážní kompozice.

Proč si vybrat zrovna Zahir cosmetics?

I když zní název firmy cizokrajně a tipovali byste, že ji najdete v nějaké orientální lokalitě, není tomu tak. Sídlí v Ostravě-Porubě, takže se jedná o firmu lokální. Jejím hlavním cílem je nabízet kvalitní a dostupnou přírodní kosmetiku, která pečuje a zároveň prospívá tělu, mysli i přírodě. V Záhiru milují kosmetický minimalismus a snaží se ho dále propagovat s myšlenkou, že pro to, abyste byli krásní, nepotřebujete tunu různých neefektivních produktů, ale stačí zvolit ty nejlepší a nejčistší zdroje. Inspirovali se tradičními a osvědčenými postupy, které používají pro pozvednutí své krásy ženy v orientu a vybrali ty nejlepší dostupné suroviny z Maroka.

A zatímco konvenční kolosy chrlí jednu novinku za druhou, rodinná firma se snaží vybírat ty nejlepší možné suroviny pro to, aby mohla rozšířit nabídku své minimalistické kosmetiky. Když totiž pochopíte základy této filosofie, budete ji milovat stejně jako marocké orientální krásky. Navíc podpoříte ty, kteří jsou oddaní své práci a věnují se jí naplno. Získáte také garanci toho, že používáte výrobky, pocházející z kvalitní bio produkce. Ať už se rozhodnete pro koupi jejich jílů nebo růžové vody, určitě neprohloupíte. Získáte totiž kosmetiku z certifikovaných surovin bez zbytečných přísad, která se postará o vaši krásu bez potřeby kompromisů.

Související produkt
Arganový olej, bio 250 ml
Zahir Cosmetics / 778 Kč
Arganový olej je báječným prostředkem jak k péči o pleť a pokožku celého těla, tak o vlasy. Je plný prospěšných látek a je vhodný i při ekzému či lupénce.
Detail produktu