Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč potřebujeme železo?

Proč potřebujeme železo? Cítíte se malátní, unavení, nemyslí vám to a špatně spíte? Třeba máte nedostatek železa.
Pavlína Klaudová
5,0 5
3

Proč potřebujeme železo? zdroj: unsplash.com

Znáte to, můžete být bez masa celé týdny, pokud chcete, ale jednoho krásného dne vás popadne chuť na pořádný steak. Někdy i krvavý, protože to prostě tak cítíte, i když jste ho předtím nikdy neměli, protože jste se báli. To může jednoduše znamenat, že si vaše tělo říká zcela hlasitě o železo. Proč byste měli jeho volání poslechnout?

Proč je železo tak významný prvek pro tělo?

Železo je důležité hlavně pro dobré okysličování našeho těla a správnou tvorbu červených krvinek. Nedostatek železa může často způsobit silnou únavu, tělesnou slabost a další související zdravotní potíže. Lidé s jeho nedostatkem nemohou plně vykonávat potřebné úkoly a jejich tělo se stává méně funkčním. Ženy a děti potřebují daleko více železa než muži a jsou náchylnější k anémiím. Silný nedostatek tohoto prvku se projevuje na zhoršené kvalitě kůže a nehtů a nemohou se správně nastartovat enzymatické procesy, a to se odráží v nesprávném fungování metabolismu. Anémie je považována za nejběžnější světový výživový nedostatek.

Lidské tělo je schopno uchovat pro budoucí použití až 25 % železa, a to zejména v případech jeho nedostatečného příjmu ze stravy. V našem těle se asi 70 % železa nachází v hemoglobinu a myoglobinu. Hemoglobin je primárním transportérem kyslíku z plic do tkání těla, zatímco myoglobin je ve svalových buňkách. V nich umožňuje přijímání, skladování, transport a uvolňování kyslíku. Asi 5 % železa tvoří složku různých proteinů a funguje jako nezbytný prvek v některých enzymatických reakcích. Až 2 5% tělesného železa je uloženo v feritinu, který je v buňkách a cirkuluje v krevním řečišti. Feritin může u mužů uchovávat zásobu železa až tři roky, u žen je to jeden rok.

Železo a jeho funkce

Hlavním úkolem tohoto minerálu je tvorba hemoglobinu. Dává krvi jasně červený odstín a pomáhá při transportu kyslíku do buněk, což je důležité pro jejich tvorbu a obnovu. Zajímavostí je, že největším nedostatkem železa trpí ženy v době aktivní menstruace. Je to jeden z důvodů, proč jsou při periodě tak unavené. Železo je důležité pro svaly a jejich správnou funkci. Nachází se ve svalových tkáních a pomáhá zlepšovat jejich okysličení, dodává jim pružnost. Při jeho nedostatku se objevuje svalová slabost a ochablost.

Cítíte se slabí nejenom tělesně, ale máte pocit, že vám to „nějak nemyslí“? Vzhledem k tomu, že přívod kyslíku pomáhá zlepšovat mozkové funkce, je železo přímo spojeno s jejich dobrým fungováním. Správný tok krve v mozku může stimulovat kognitivní aktivitu a pomáhá vytvářet nové neurální cesty, funguje jako prevence poruch nervového systému, mezi které se řadí např. demence a Alzheimerova choroba.

Železo se aktivně podílí na syntéze řady základních neurotransmiterů, jako je dopamin, norepinefrin a serotonin, chemických látek důležitých pro správné funkce nervové soustavy. Podporuje soustředění a zlepšuje duševní výkon. Dodání potřebného množství železa do těla znamená odstranění nevysvětlitelné nebo chronické únavy, která se může vyskytnout jak u mužů, tak u žen. Dodá potřebnou energii a zlepší funkce tělesných orgánů. Nedostatek železa se projevuje mimo jiné i nespavostí a nekvalitním spánkem.

Když vám to nemyslí, dejte si steak nebo špenát

Pokud chcete mít opravdu spolehlivé zdroje železa, vsaďte na co nejpřirozenější formu a získejte ho potravy. Nachází se nejen v pokrmech pro „masožravce“. I vegetariáni a vegani si mohou vybrat něco dobrého k jídlu, co jim ho kvalitně doplní do těla. Železo najdeme v luštěninách, jako je čočka, bílé a černé fazole, cizrna nebo sojové boby. Dále v obilovinách, chlebu, listové zelenině (špenát, mangold, pag-choi), v řepce, klíčcích, brokolicích, sušeném ovoci. Pokud chcete, aby vaše tělo efektivně vstřebalo a využilo železitou injekci, kterou dostane ze stravy, měli byste jíst citrusy a další na vitamin C bohaté ovoce a zeleninu (rajčata, červené papriky, brokolice, kapusta, kiwi, zelené papriky, bruselské kapustičky, ananas, kedlubna).

Díky vitaminu C se totiž zlepšuje efektivní využití železa v organismu. „Masožroutští“ gurmáni budou určitě nadšení z toho, že si můžou skočit pro nějaký hodně dobrý bio steak z trávou krmené krávy, protože přece nic lepšího neexistuje, anebo si můžou udělat večeři z hovězích jater. Milujete-li kvalitní hořkou čokoládu, máte o důvod navíc, abyste si ji dali, protože v ní najdete kromě hořčíku i slušnou porci železa. Jste zvyklí se dívat na film a u toho chroupat nezdravé brambůrky? Zkuste si nasypat do misky rozinky anebo bio pistácie. Pokud chcete užívat vhodný potravinový doplněk, doslova železitá bomba je spirulina. Navíc napomůže detoxikaci organismu a také zhubnout.