Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč potřebujeme železo?

5,0 5
3

Proč potřebujeme železo? zdroj: unsplash.com

Znáte to, můžete být bez masa celé týdny, pokud chcete, ale jednoho krásného dne vás popadne chuť na pořádný steak. Někdy i krvavý, protože to prostě tak cítíte, i když jste ho předtím nikdy neměli, protože jste se báli. To může jednoduše znamenat, že si vaše tělo říká zcela hlasitě o železo. Proč byste měli jeho volání poslechnout?

Proč je železo tak významný prvek pro tělo?

Železo je důležité hlavně pro dobré okysličování našeho těla a správnou tvorbu červených krvinek. Nedostatek železa může často způsobit silnou únavu, tělesnou slabost a další související zdravotní potíže. Lidé s jeho nedostatkem nemohou plně vykonávat potřebné úkoly a jejich tělo se stává méně funkčním. Ženy a děti potřebují daleko více železa než muži a jsou náchylnější k anémiím. Silný nedostatek tohoto prvku se projevuje na zhoršené kvalitě kůže a nehtů a nemohou se správně nastartovat enzymatické procesy, a to se odráží v nesprávném fungování metabolismu. Anémie je považována za nejběžnější světový výživový nedostatek.

Lidské tělo je schopno uchovat pro budoucí použití až 25 % železa, a to zejména v případech jeho nedostatečného příjmu ze stravy. V našem těle se asi 70 % železa nachází v hemoglobinu a myoglobinu. Hemoglobin je primárním transportérem kyslíku z plic do tkání těla, zatímco myoglobin je ve svalových buňkách. V nich umožňuje přijímání, skladování, transport a uvolňování kyslíku. Asi 5 % železa tvoří složku různých proteinů a funguje jako nezbytný prvek v některých enzymatických reakcích. Až 2 5% tělesného železa je uloženo v feritinu, který je v buňkách a cirkuluje v krevním řečišti. Feritin může u mužů uchovávat zásobu železa až tři roky, u žen je to jeden rok.

Železo a jeho funkce

Hlavním úkolem tohoto minerálu je tvorba hemoglobinu. Dává krvi jasně červený odstín a pomáhá při transportu kyslíku do buněk, což je důležité pro jejich tvorbu a obnovu. Zajímavostí je, že největším nedostatkem železa trpí ženy v době aktivní menstruace. Je to jeden z důvodů, proč jsou při periodě tak unavené. Železo je důležité pro svaly a jejich správnou funkci. Nachází se ve svalových tkáních a pomáhá zlepšovat jejich okysličení, dodává jim pružnost. Při jeho nedostatku se objevuje svalová slabost a ochablost.

Cítíte se slabí nejenom tělesně, ale máte pocit, že vám to „nějak nemyslí“? Vzhledem k tomu, že přívod kyslíku pomáhá zlepšovat mozkové funkce, je železo přímo spojeno s jejich dobrým fungováním. Správný tok krve v mozku může stimulovat kognitivní aktivitu a pomáhá vytvářet nové neurální cesty, funguje jako prevence poruch nervového systému, mezi které se řadí např. demence a Alzheimerova choroba.

Železo se aktivně podílí na syntéze řady základních neurotransmiterů, jako je dopamin, norepinefrin a serotonin, chemických látek důležitých pro správné funkce nervové soustavy. Podporuje soustředění a zlepšuje duševní výkon. Dodání potřebného množství železa do těla znamená odstranění nevysvětlitelné nebo chronické únavy, která se může vyskytnout jak u mužů, tak u žen. Dodá potřebnou energii a zlepší funkce tělesných orgánů. Nedostatek železa se projevuje mimo jiné i nespavostí a nekvalitním spánkem.

Když vám to nemyslí, dejte si steak nebo špenát

Pokud chcete mít opravdu spolehlivé zdroje železa, vsaďte na co nejpřirozenější formu a získejte ho potravy. Nachází se nejen v pokrmech pro „masožravce“. I vegetariáni a vegani si mohou vybrat něco dobrého k jídlu, co jim ho kvalitně doplní do těla. Železo najdeme v luštěninách, jako je čočka, bílé a černé fazole, cizrna nebo sojové boby. Dále v obilovinách, chlebu, listové zelenině (špenát, mangold, pag-choi), v řepce, klíčcích, brokolicích, sušeném ovoci. Pokud chcete, aby vaše tělo efektivně vstřebalo a využilo železitou injekci, kterou dostane ze stravy, měli byste jíst citrusy a další na vitamin C bohaté ovoce a zeleninu (rajčata, červené papriky, brokolice, kapusta, kiwi, zelené papriky, bruselské kapustičky, ananas, kedlubna).

Díky vitaminu C se totiž zlepšuje efektivní využití železa v organismu. „Masožroutští“ gurmáni budou určitě nadšení z toho, že si můžou skočit pro nějaký hodně dobrý bio steak z trávou krmené krávy, protože přece nic lepšího neexistuje, anebo si můžou udělat večeři z hovězích jater. Milujete-li kvalitní hořkou čokoládu, máte o důvod navíc, abyste si ji dali, protože v ní najdete kromě hořčíku i slušnou porci železa. Jste zvyklí se dívat na film a u toho chroupat nezdravé brambůrky? Zkuste si nasypat do misky rozinky anebo bio pistácie. Pokud chcete užívat vhodný potravinový doplněk, doslova železitá bomba je spirulina. Navíc napomůže detoxikaci organismu a také zhubnout.

Související produkt
Spirulina, tablety 200 ks, 100 g
Energy / 524 Kč
Hawaii Spirulina je bohatá na vitaminy a minerální látky včetně železa. Přispívá k přirozené obranyschopnosti - imutnímu systému a je vhodná jako doplněk stravy pro vegany.
Detail produktu