Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co umí sladce vonící lískový olej?

Co umí sladce vonící lískový olej? Lískový olej je bohatý na vitaminy a minerály a je vhodný pro vnitřní i vnější použití.
Jana Konečná
5,0 5
2

Co umí sladce vonící lískový olej? zdroj: shutterstock.com

Kdo by neznal a neměl rád lískové oříšky? Mlsáme je ve vánočním cukroví, jsou součástí různých zdravějších i méně zdravých dezertů a jsou vynikající i jen tak na zobání k televizi. Z plodů lísky seté se však vyrábí i méně známý lískový olej, který má na naše tělo blahodárné účinky při vnitřním i vnějším použití. Olej z lískových oříšků má charakteristickou oříškovou chuť i vůni a je proto výborný nejen jako potravinový doplněk a na dochucování různých pokrmů, ale také pro výrobu domácí kosmetiky.

Vaše tělo zevnitř i zvenčí zásobí vitaminy z řady B, vitaminy C a H a minerály mezi něž patří zejména bor, chrom, draslík, hořčík a vápník. Kromě toho je také bohatý na nenasycené mastné kyseliny. Nejvíce je v něm zastoupená kyselina linolová, olejová, stearová a palmitová. Lískové oříšky se navíc od ostatních ořechů odlišují velmi nízkým obsahem sacharidů, to z nich a z lískového oleje dělá výborný prostředek na doplnění energie bez nežádoucího zvýšení hladiny cukru v krvi. Pozor by si samozřejmě na vnitřní i vnější užívání lískového oleje měli dát všichni, kdo jsou alergičtí na ořechy.

Přejít na sekci článku:

Vnitřní použití lískového oleje

Vnitřní použití lískového oleje zdroj: shutterstock.com

Lískový olej si dejte na lžičku, pokud máte problém s nepravidelnou menstruací a celkově vás trápí PMS. Olej z lískových oříšků totiž nejen harmonizuje hormonální nerovnováhu, ale přispívá i ke správné činnosti pohlavních orgánů. Oceníte jej také, pokud kouříte, a začínáte už na sobě pociťovat následky. Podporuje totiž regeneraci plic a posiluje jejich pevnost a pružnost. Je proto výborný i jako součást detoxikační a posilující kúry v případě, že jste už s kouřením přestali a teď se snažíte dát tělo co nejdřív do pořádku.

Sáhněte po lískovém oleji také, pokud jste intenzivněji vystavováni působení stresu (a kdo v dnešní době není, že?). Již zmíněný vysoký obsah hořčíku a draslíku posiluje nervovou soustavu a pomáhá organismu se stresem bojovat. Olej z lískových oříšků je také výborný pro rychlé doplnění energie. Ve formě lískových oříšků si ho můžete vzít sebou kamkoliv na cesty, stačí jich přihodit pár do svačinové krabičky nebo sáhnout po už hotové oříškové tyčince.

Díky jeho nízkému obsahu sacharidů je skvělý i pro cukrovkáře. Obsažené nenasycené mastné kyseliny pomáhají navíc snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v krvi a tím předcházet i další civilizační nemoci – infarktu. Olej z lískových oříšků můžete užívat na lžičku jako potravinový doplněk, nebo využít jeho výborné chuti a obohatit s ním ranní smoothie, lehký zeleninový salát nebo jej použít pro výrobu zdravých raw dezertů. Jen je důležité jej používat ve studené kuchyni, protože stejně tak jako většina za studena lisovaných rostlinných olejů, o své výjimečné schopnosti tepelnou přípravou přichází.

Související produkt
Mléčná čokoláda s lískovými oříšky 30 g
Dolfin / 53 Kč
Tradiční chuť mléčné čokolády s oříšky může být ještě lepší díky kvalitním surovinám a pečlivému zpracování. Obsah kakaa je minimálně 38 %.
Detail produktu