Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Hořčičný olej - zapomenutý poklad pro zdraví i krásu

Hořčičný olej - zapomenutý poklad pro zdraví i krásu Díky svému naprosto unikátnímu složení hořčičný olej posiluje imunitní systém, snižuje celkovou únavu a slouží k ochraně DNA. Při použití v kosmetice hořčičný olej eliminuje vrásky, hydratuje a prokrvuje pokožku, působí antibateriálně.
Iva Lhotská
5,0 5
3

Hořčičný olej zdroj: unsplash.com

Hořčice je známa již po tisíce let. Otec medicíny, Hippokrates z Kósu o ní tvrdil, že má neobyčejně léčivé účinky. Mimo klasických hořčičných semínek byl a dosud je velmi oblíbený i hořčičný olej, který se využíval ve starověkém Řecku i Římě a odtud se rozšířil do Evropy a po celém světě. Nejčastěji se používá k masážím, které mají blahodárný účinek na celou řadu zdravotních problémů.

Hořčičný olej, nazývaný též jménem Sarson Ka Tel je velmi oblíbenou součástí indické kuchyně. Vyrábí se lisováním semínek hořčice seté neboli bílé za studena bez přidání jakýchkoli konzervačních a barvicích přísad, což z něj činí velmi čistý přírodní produkt. Postupem času začal být ze svého výsluní vytlačován velkým množstvím jiných druhů olejů. Je škoda, že ztratil na své důležitosti, protože vám má rozhodně co nabídnout. Zejména pokud jde o masáže při celkové únavě, nachlazení, bolesti kloubů nebo péči o vlasy.

Bezesporu je zajímavé, že je hořčičný olej běžně používán v asijské kuchyni, a to do teplých i studených jídel. Ale ve státech EU, v Kanadě a USA nebyl pro svůj obsah kyseliny erukové uznán za potravinu. Tato kyselina se stala předmětem dlouhodobých sporů ohledně vhodnosti či nevhodnosti pro člověka. Některé zdroje totiž uvádějí, že tato mononenasycená omega 9-mastná kyselina, jež je obsahovou složkou řepkového a hořčičného oleje, má kardiotoxický účinek. Ve jmenovaných zemích se smí hořčičný olej tedy používat jen k zevním účelům.

Co všechno obsahuje hořčičný olej?

Mnohé studie dokazují, že v oblastech, kde lidé hořčičný olej používají ještě tradičním způsobem, tj. za studena lisovaný bez jakýchkoli umělých přísad, má vliv na zlepšení krevního oběhu a trávení nebo může pomoci ochránit organismus před kardiovaskulárními onemocněními. V hořčičných semínkách je přítomen beta-sitosterol, jenž zamezuje vzniku aterosklerózy a zvětšení prostaty nebo chlorofyl napomáhající lepšímu krevnímu obrazu. Dále jsou semena bohatá na přírodní antibiotické látky či isothiokyanáty, které působí proti volným radikálům.

Významnými obsahovými látkami v hořčičném oleji jsou biologicky aktivní látky, enzymy, mononenasycené mastné kyseliny, např. kyselina eruková, kyselina olejová, kyselina gadalejová, polynenasycené omega 3 a 6 mastné kyseliny - alfa-linolenová, kyselina linolová a nasycené tuky. Dále obsahuje celou řadu vitaminů - vitaminy skupiny B, kyselinu nikotinovou, vitaminy A, D, E, K, P, sliz, minerální látky a stopové prvky, např. hořčík, vápník, železo, mangan, selen, draslík, fosfor či zinek či žluto-oranžové xanthofylové barvivo, karotenoid lutein. Hořčičný olej je rovněž bohatý na glykosid sinalbin a sliz.

Hořčice a zdravá? Ano!

Hořčičná semínka mají antiseptické, antibakteriální, antimykotické a antibiotické vlastnosti. Semena i z nich za studena lisovaný, čistý hořčičný olej díky svému unikátnímu složení posilují imunitní systém, podporují trávení, lepší funkci žaludku a střev, zlepšují činnost jater a slinivky břišní, pozitivně působí na metabolismus, pružnost cév, krevní srážlivost a napomáhají udržení zdravých kostí. Hořčičný olej snižuje riziko vzniku aterosklerózy, zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách a udržuje rovnováhu v hormonální oblasti.

Tento vzácný, jedinečný olej též slouží k ochraně DNA před oxidačním působením, ovlivňuje energetický metabolismus, normální funkci nervové soustavy, napomáhá zmírnění stresu a navození klidného spánku. Dobře působí v případě nachlazení, při chřipce a angíně, snižuje únavu a vyčerpání organismu, má blahodárný vliv na udržení normálního stavu pokožky a sliznic. Při bolestech zubů můžete žvýkat hořčičná semena a poté je vyplivnout nebo se dá kloktat odvar i ze semen černé hořčice. Hořčičný olej je rovněž skvělou prevencí před rakovinou, neutralizuje škodlivé látky v organismu a pomáhá při hubnutí.

Při zevním použití hořčičný olej urychluje hojení ran, snižuje napětí ve svalech, zlepšuje stav kloubů, šlach, dobře působí při revmatických bolestech a zánětech. Pomáhá i při zatuhnutí krčních svalů, bolestech hlavy a migrénách, zánětech zubů a dásní, potížích s hlasivkami či v případě závrati. Zahřátý hořčičný olej je vynikající masážním prostředkem na studené nohy nebo při prochlazení, zimomřivosti, únavě či nedostatku energie. Hořčičný olej totiž prohřívá a prokrvuje, ale také působí relaxačně.

Hořčičný olej pro krásu

V oblasti kosmetického působení hořčičný olej eliminuje vrásky, hydratuje a prokrvuje pokožku, odstraňuje tmavé skvrny na kůži, léčí lupénku a ekzémy. Díky antibakteriálním vlastnostem působí proti oparům a akné. Hořčičný olej je skvělou výživou pro vlasové kořínky a suché vlasy, prevencí před jejich padáním a šedivěním, pomáhá při roztřepených vlasech a lupech. Také vlasům dodává lesk. Rovněž zabírá na akné, herpes, křečové žíly a žilky nebo při celulitidě. Může sloužit i jako základ k výrobě mýdla. Štiplavý zápach z hořčičného oleje dokonce působí jako dobrý odpuzovač komárů a drobného hmyzu.

Hořčičný olej, který má tmavě žlutou barvu a v některých případech jemně štiplavou chuť, se dá využít i v teplé či studené kuchyni. Není však vhodný ke fritování. V salátech zvýrazní chuť zeleniny a dodá specifickou vůni. Můžete jej přidat do těsta ještě před pečením chleba nebo koláčů, jsou pak více nadýchané.

Vyzkoušejte na vlastní kůži

Směs na posílení vlasů

Hořčičný olej se doporučuje smíchat se stejným dílem mandlového a olivového oleje. Tuto směs vmasírujte do vlasů a zabalte do ručníku. Doba působení je 10 minut. Poté olejovou směs z vlasů smyjte jemným přírodním šamponem.

Noční kúra na podporu růstu a zpevnění vlasů

Vmasírujte hořčičný olej do vlasů a promasírujte pokožku hlavy. Vlasy po masáži zakryjte fólií nebo koupací čepicí a nechte působit přes noc. Na polštář si dejte další ručník, aby se neumastil. Ráno vlasy umyjte jemným přírodním šamponem. Po několika použitích budou pevnější a více lesklé. Hořčičný olej zahřívá, takže se dá aplikovat i v příp. nachlazení.

Kúra nahřátým olejem

Smíchejte ve stejném poměru hořčičný, olivový a kokosový olej. Směs zahřejte a vmasírujte do vlasů od kořínků až po konečky. Vlasy pak zabalte do teplého ručníku a nechte alespoň 10 minut působit. Poté smyjte vodou a asi po 2 hod. umyjte hlavu jemným přírodním šamponem. Olej i masáž nabudí krevní oběh, což může urychlit růst vlasů. Při pravidelném používání se zbavíte lupů a případných plísňových infekcí na pokožce hlavy.

Maska na vlasy

Smíchejte 1 polévkovou lžíci (PL) hořčice v prášku s troškou vlažné vody a vytvořte pastu. Pak přidejte 1 PL bílého jogurtu, 1 čaj. lžičku (ČL) čistého syrového medu, 1 ČL šťávy z bio citronu a 1/2 hrnku hořčičného oleje. Směs si vmasírujte do vlasů až po kořínky. Přiložte fólii a zakryjte ručníkem. Nechte působit cca 20 - 30 min. Pak umyjte jemným šamponem. Maska při pravidelné aplikaci vám pomůže zamezit vypadávání vlasů a celkově je vyživí.

Související produkt
Hořčičný olej 50 ml
Zahir Cosmetics / 182 Kč
Hořčičný olej je bezvadný pro péči o suchou nebo problematickou pleť. Pomáhá odstraňovat hyperpigmentaci, hojit jizvy a bojuje proti lupům.
Detail produktu