Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Lněný olej

Lněný olej Lněný olej má báječné účinky, a proto bychom jej měli pravidelně konzumovat.
Jana Konečná
4,8 5
5

Lněný olej zdroj: shutterstock.com

Len setý je velmi užitečná rostlina, kterou známe hlavně z pohádky o krtečkovi, co chtěl kalhoty s kapsami a musel si sám projít všemi fázemi pěstování a zpracování lnu. Už tehdy jako malým dětem nám muselo být jasné, že len je nadměrně užitečná rostlina, a že rozhodně stojí za tu péči, kterou mu krteček věnoval. Kromě textilního využití vláken, která se nacházejí v jeho stonku, si naši pozornost zaslouží i lněné semínko, které vzniká v drobných tobolkách, jež se tvoří z květů.

Na rozdíl od ostatních hojně propagovaných superpotravin je lněné semínko a z něj vyráběný olej poměrně nenákladný a lze jej považovat za jednu z nejdůležitějších potravin, kterou bychom měli zařadit do svého jídelníčku. Navíc, lněný olej vám nemusí stát jen na poličce v kuchyni – můžete jej využít i při péči o vlasy a pokožku těla.

Přejít na sekci článku:

Lněný olej pro zdraví

Lněný olej pro zdraví zdroj: shutterstock.com

Lněná semínka jsou plná nenasycených mastných kyselin a jako bonus ještě obsahují vlákninu, která účinně čistí zažívací ústrojí. U lněných semínek je však problém ten, že pokud je nepomelete, projdou zažívacím traktem bez nějakých větších účinků, proto je nejlepší je vždy namlít. Také by se neměla mlít do zásoby, ale nejlépe vždy připravovat čerstvá. Lněná semínka mají totiž opravdu vysoký podíl tuku (toho zdravého) a proto mají tendence po narušení ochranné slupky relativně rychle žluknout. Pokud se vám nechce každý den připravovat nová namletá semínka, je tu lněný olej, který můžete mít vždycky do zásoby v lednici.

Kromě nenasycených mastných kyselin obsahuje lněný olej i lněná semínka také fytoestrogeny, které pomáhají harmonizovat nepravidelný menstruační cyklus a jsou výborné také při bolestivé menstruaci. Blahodárné účinky na pohlavní ústrojí se však neomezují pouze na ženy, u mužů působí jako prevence proti rakovině prostaty. Lněná semínka slouží také jako preventivní ochrana proti srdečním onemocněním a proti bujení rakovinných buněk celkově.

Lněný olej nebo rozmixovaná lněná semínka vám přinesou úlevu i pokud vás trápí zácpa, což z nich dělá výborné pomocníky pro všechny, kterým znepříjemňují život hemoroidy. Díky pročištěnému zažívacímu ústrojí se vám pravděpodobně také hodně zlepší stav pleti. Pokud by čistá střeva byla pro vaši pokožku přeci jen málo, zkrášlující proces dokonají obsažené nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro ochrannou a regenerační funkci pleti nezbytné.

Tip: Lněný olej neupravujte tepelně, přišel by tak o většinu obsažených účinných látek. Místo toho jej použijte ve studené kuchyni – přidejte jej do salátů, smoothie nebo jej užívejte jen tak ráno na lžičku.

Související produkt
Lněný olej 250 ml
Saloos / 195 Kč
Lněný olej podporuje regeneraci a výborně ošetřuje suchou kůži. Obsahuje velké množství mastných kyselin, které podporují zdraví a vitalitu pokožky.
Detail produktu