zdroj: shutterstock
Máta. Rostlinka, která se vyskytuje u lidí ve městě za oknem i u zkušených zahradníků v záhoně. Zároveň je to bylinka, která se dá použít do kde čeho - ať už se jedná o čaj, mohito, svěží letní salát, jedlou ozdobu na dortík a dokonce i kosmetiku. Věděli jste ale, že není jen jedna? Ano, i máta má několik různých druhů a my se dnes na dva asi nejznámější společně podíváme!
O mátách
Máta patří ke skupině vytrvalých aromatických bylin, které se podobně jako šalvěj, mateřídouška, rýmovník, srdečník, popenec nebo meduňka řadí do čeledi hluchavkovitých rostlin. Tyto byliny mají charakteristický vzhled a vůni, která je oblíbená v kosmetickém a potravinářském průmyslu. Jednotlivé druhy máty rostou od země do výšky zhruba 0,2 až 1,2 metru a mají chlupaté listy. V buňkách mátových listů se nachází esenciální oleje, mezi které patří například mentol. Díky těmto olejům mají tyto rostliny specifické aroma. Když člověk rozemele listy mezi prsty, uvolní se silná vůně, která je hojně využívána v kosmetice a potravinářství. Mátě se daří téměř kdekoliv po světě, ovšem s výjimkou tropických oblastí. Také na zahradnický um není takřka vůbec náročná.
Máta peprná
V současné době je možné rozpoznat 20-30 různých druhů máty, které se od sebe liší svým vzhledem a některými vlastnostmi. Asi úplně nejznámějším druhem je právě máta peprná. Nicméně mýlili bychom se, kdybychom si mysleli, že tento druh máty je "původní". I mezi mátami se druhy různě kříží a právě naše máta peprná je hybridem máty klasnaté a máty vodní. Svou popularitu si tento druh získal jednak pro svou intenzivní peprmintovou vůni a také pro své blahodárné zdravotní účinky. Mezi ty bychom mohli určitě zařadit pozitivní vliv na lidské trávení, pomoc při nadýmání a celkově úlevu při zažívacích problémech. Také pomáhá při nachlazení, bolesti v krku, rýmě, kašli i při bolesti hlavy. V neposlední řadě může dopomoci k libému odéru z úst.
Máta klasnatá
Této mátě se daří zejména v mírném podnebném pásu, kam se dostala zejména díky pomoci lidí. Na některá místa byla dovezena jakožto okrasná bylinka, jinde byla využívána pro své prospěšné účinky. Dnes ji najdeme zejména u vodních ploch nebo alespoň na vlhkých místech. Od jiných druhů máty se odlišuje například narůžovělými až nafialovělými korunními lístky. Zároveň máta klasnatá neobsahuje moc velké množství mentolu, tudíž svým složením není tolik vhodným adeptem pro průmyslové využití. Pokud si ale chcete udělat čaj nebo provonět vanu, i tento původní druh poslouží.
Má ještě nějaké využití?
Pokud chcete dostat z máty maximum, určitě jděte do éterických olejů.
Éterický olej z máty peprné od Taoasis povzbudí vaši mysl a zvýší vaši pozornost. Je vynikající pro povzbuzení a oživení při dlouhodobém duševním vypětí. Má celkově pozitivní vliv na nervový systém, zmírňuje úzkost, neklid a tlumí bolesti hlavy. Taktéž usnadňuje dýchání, vykašlávání a má antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Je tedy skvělým pomocníkem při nachlazení a obecně při onemocnění dýchacích cest. Zmírňuje nevolnost a podporuje trávení. Navíc má olej úžasné účinky na pleť - dezinfikuje, osvěžuje a poskytuje dlouhotrvající pocit čistoty. Můžete ho přidat do svého oblíbeného krému nebo do masážního oleje. Pomáhá uvolňovat napjaté svaly a zmírňuje bolesti kloubů.
Éterický olej z máty klasnaté má sladce osvěžující vůni a je vhodný při žaludečních potížích nebo problémech s dýcháním. Kromě toho podporuje činnost nervové soustavy, mírní silnou menstruaci a harmonizuje vaši psychiku. V porovnání s éterickým olejem z máty peprné má jemnější vůni díky nižšímu obsahu mentolu v samotné rostlině. Přesto má však vynikající účinky na harmonizaci těla, uklidnění psychiky a celkové povznesení nálady.