Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Máta

Máta Máta je velmi bohatá na obsah vonných silic, zejména mentholu. Mátový čaj si pro jeho univerzální účinky velice oblíbil pouštní kočovný národ Touaregů.
Jana Konečná
5,0 5
3

Máta zdroj: pixabay.com

Máta je další z řady skvělých a univerzálních bylinek. Příznivě působí na spoustu oblastí našeho života. Máty je také nespočetně druhů a každý druh má trochu odlišnou vůni i trochu jiné účinky. Ty nejdůležitější účinky však mají všechny druhy společné. Máta se dělí na dva základní druhy – na mátu peprnou a mátu klasnatou. Každý z těchto druhů má spoustu různých kultivarů a odrůd. Máta totiž patří mezi jednu z nejoblíbenějších bylin, takže se toho šlechtitelé drží a snaží se přicházet minimálně každý rok s nějakou mátovou novinkou. Takže dnes kromě klasických druhů máty můžeme pěstovat i třeba mátu s příchutí čokolády, jahod nebo citronu.

Původní máta pochází z jižní Evropy a ze Středomoří, ale dnes už se pěstuje ve všech zemích s mírnějším podnebím. Je vysoce bohatá na obsah vonných silic. Tyto silice tvoří až 2 % z ostatních obsažených látek. Toto číslo může být zdánlivě malé, ale v porovnání s ostatními bylinkami je opravdu vysoké. Nejvíce zastoupenou silicí je menthol a spolu s menthonemem, menthofuramenem, piperotem a dalšími silicemi tvoří charakteristickou, ledově větrovou vůni i chuť máty. Právě díky této chuti se máta s oblibou přidává do chlazených a osvěžujících nápojů. Bez máty by se rovněž neobešel alkoholický nápoj mojito. Menthol je také součástí většiny žvýkaček, ústních vod i past.

Máta pro zdraví

Máta se v přírodním léčitelství používá hlavně při trávicích obtížích. Mátový čaj po těžším jídle pomáhá ulehčit jeho trávení. Také zmírňuje následky po konzumaci luštěninových jídel, pálení žáhy a je vhodná na uklidnění žaludku při nevolnosti a zabírá i při průjmových onemocněních. Máta slouží také jako velmi mírné anestetikum žaludeční sliznice a tím zklidňuje i nevolnost v dopravních prostředcích či mořskou nemoc. Rovněž podporuje funkci jater a zlepšuje tak jejich přirozenou detoxikační funkci.

Máta svou všestrannost nezapře ani při dýchacích obtížích. Dezinfikuje vzduch, usnadňuje vykašlávání, ulehčuje dýchání a lehce sráží i horečku. Její mentolová vůně znecitlivuje naše hmatové receptory a tím i lehce snižuje probíhající bolest. Toho se mimo jiné využívá také při bolestech zubů či dásní a je to jeden z důvodů, proč mentol z máty najdete ve většině past, ústních vod i žvýkaček. Kromě dezinfekce ústní dutiny a snížení případné bolestivosti navíc i příjemně osvěží dech.

Vlažný mátový čaj je také jedním z nejúčinnějších prostředků, jak se v horkém letním počasí trochu ochladit. Popíjení silně oslazeného mátového čaje neboli touaregu má ostatně dlouhodobou tradici na africké Sahaře, ale i v arabských zemích či v Indii. Ostatně název touareg vychází z názvu pouštního nomádského kmene – Touaregů. Ti zjistili, že silný mátový čaj je velice v hodný pro drsné pouštní podmínky. V zimě zahřívá, v létě ochlazuje a dodává jim potřebnou energii díky tomu, že je silně oslazený. Arabové u sebe také nosili větvičky máty, aby odpuzovala mouchy a další otravný hmyz.

Přestože máta tak skvěle působí na náš organismus, má i pár negativních vedlejších účinků. Neměly by ji například užívat kojící ženy, protože snižuje tvorbu mateřského mléka. Mátové silice také uvolňují svalstvo zažívací trubice a mohou tak zhoršit průběh brániční kýly. Dávejte si také pozor na užívání máty při alternativním léčení. Užívání máty totiž snižuje účinky homeopatické léčby.

Máta v kosmetice

Máta zdroj: pixabay.com

V kosmetice najdete výtažky z máty především v přípravcích určených na mastnou a aknózní pleť. Díky svým protizánětlivým účinkům urychluje hojení načervenalých a bolestivých pupínků, zabraňuje jejich šíření a opakovanému vytváření. Zároveň pokožku příjemně chladí, prokrvuje, tonizuje a osvěžuje. Působí jako chladivý balzám na svědivou a podrážděnou pokožku a působí anesteticky při obtěžujících kožních onemocněních, jako je lupénka, ekzém nebo opar.

Výtažky z máty se přidávají také do masážních přípravků na uvolnění nataženého svalstva a bolestivých kloubů. Její účinky ocení i lidé, které trápí revmatická onemocnění či dna. Máta je také výborná na osvěžení unavených a nateklých chodidel po túře nebo každodenní letní procházce po městě, kdy dáváme nohám opravdu zabrat. Mátu můžete na pokožku aplikovat ve formě mátového oleje, obkladů či koupelí z odvarů a různých léčivých bylinkových mastí s jejími výtažky.

Domácí mátovou tinkturu k vnitřnímu užívání i k přidávání do domácí kosmetiky vyrobíte, že zalijete hrst máty peprné (ta má nejvyšší obsah mentholu) vysokoprocentním alkoholem tak, aby byla celá ponořená. Necháte 4 týdny macerovat a každý den zlehka protřepáváte. Po měsíci směs sceďte a slijte do skleněné lahvičky. Tinkturu můžete také používat na masírování spánků při únavě, bolestech hlavy nebo přidat pár kapek do koupele.

Máta v aromaterapii a ájurvédě

Máta se díky své silné a osvěžující vůni používá také v aromaterapii například na pročištění a osvěžení vzduchu při nachlazeních, ale i kdykoliv během běžného dne, když vám dochází energie a cítíte se fyzicky i psychicky vyčerpaní. Vůně máty účinně podporuje koncentraci, dodává novou energii a zmírňuje bolesti hlavy z přetažení či při vysokém stresu. Už jen samotná vůně máty pomáhá při nevolnostech všeho druhu.

Můžete ji však použít i vnitřně – stačí kápnout jednu kapku éterického oleje na kostku cukru. Pokud se ale chystáte ji užívat vnitřně, rozhodně si dávejte pozor na kvalitu éterického oleje a poohlédněte se po tom, který je v bio kvalitě. Máta však není moc vhodná v aromaterapii pro malé děti. Silně totiž stimuluje chladové receptory a to může obzvláště miminkům způsobit šok.

V ájurvédě se vůně máty používá k harmonizaci 6. čakry Adžny, kde odstraňuje blokády a pomáhá oprostit se od všech starých a neaktuálních myšlenek a pocitů, například při ublíženosti kvůli staré křivdě a podobně. Dále aroma máty posiluje naši duchovní stránku, dodává jasnost a lehkost našemu myšlení. Obdarovává našeho ducha jasností a živostí a podporuje sílu koncentrace. Máta je také výborná pro lidi s dóšou horkého typu Pitta, kteří se hlavně v létě, při cestování a v různých stresových situacích doslova rozohňují. Máta je pomáhá trochu zklidnit a „zchladit“.

Související produkt
Máta peprná, Bio Demeter, Baldini 5 ml
Taoasis / 120 Kč
Výrazně osvěžující a chladivá vůně mátového éterického oleje povzbudí vaši mysl a zesílí pozornost. Je vynikající na povzbuzení a probrání během dlouhodobé psychické práce.
Detail produktu