Zapomeňte na argan, přichází baobab

5,0 5
2

Zapomeňte na argan, přichází baobabzdroj: wikimedia.org

Arganový olej je hitem péče o pleť několika posledních let. Říká se mu zlato z Maroka, má hutnou výživnou konzistenci, která pečuje o suchou a stárnoucí pleť, dodává jí vitaminy a pomáhá bojovat proti vráskám. No a baobabový olej umí to samé. Ovšem na rozdíl od arganového oleje se rychleji vsakuje, a je tak vhodnější i pro mastnou nebo normální pleť, pro které může být arganový olej příliš hutný a těžký. Zapomeňte na zlato z Maroka a raději vyzkoušejte strom života z Afriky.

Přejít na sekci článku:

Baobab z Afriky

Baobab z Afrikyzdroj: wikimedia.org

Baobabový olej se lisuje z plodů stromů baobabu, nejznámější druh je Adansonia Grandidieri, které pochází z Afriky. Stromy mají silný kmen a vypadají trošku směšně. Mají totiž často mnohem více hmoty v kmenu než v koruně. Baobab tak vypadá jako o pár čísel menší koruna stromu nasazená na tlustý kmen. Díky tomu jsou ovšem tyto stromy velmi odolné a dokáží přežít i dlouhá období sucha. Veškerou vodu si totiž schovávají v macatém kmenu. A taková schopnost se v suchých oblastech Afriky hodí. Pro jeho výjimečné schopnosti přežití se baobabu přezdívá strom života. Stromy baobabu se také dožívají velmi dlouhého věku a baobab je jedním ze symbolů Afriky.

Semena baobabu vypadají trošku jako kokosové ořechy. Jsou velké a obalené slupkou, vyrábí se z nich nápoj, používají se jako zelenina, vyrábí se z nich mýdlo a z vláken slupky se tkají textilie a koše. Plody jsou velmi zdravé ke konzumaci, svým výživovým obsahem se řadí mezi superpotraviny. Obsahují totiž velký podíl antioxidantů, vlákniny a vitaminů. Především obsah antioxidantů je opravdu jedinečný. Jejich koncentrace je několikrát vyšší než u vitaminu C z pomerančů nebo u acai berry. Díky tomu je baobabový olej velmi vhodný pro péči o pokožku, antioxidanty chrání před stárnutím a vznikem vrásek, zatímco další účinné složení oleje stimuluje produkci kolagenu.