Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zapomeňte na argan, přichází baobab

Zapomeňte na argan, přichází baobab Baobabový olej místo arganového.
Hana Bartušková
5,0 5
2

Zapomeňte na argan, přichází baobab zdroj: wikimedia.org

Arganový olej je hitem péče o pleť několika posledních let. Říká se mu zlato z Maroka, má hutnou výživnou konzistenci, která pečuje o suchou a stárnoucí pleť, dodává jí vitaminy a pomáhá bojovat proti vráskám. No a baobabový olej umí to samé. Ovšem na rozdíl od arganového oleje se rychleji vsakuje, a je tak vhodnější i pro mastnou nebo normální pleť, pro které může být arganový olej příliš hutný a těžký. Zapomeňte na zlato z Maroka a raději vyzkoušejte strom života z Afriky.

Přejít na sekci článku:

Baobab z Afriky

Baobab z Afriky zdroj: wikimedia.org

Baobabový olej se lisuje z plodů stromů baobabu, nejznámější druh je Adansonia Grandidieri, které pochází z Afriky. Stromy mají silný kmen a vypadají trošku směšně. Mají totiž často mnohem více hmoty v kmenu než v koruně. Baobab tak vypadá jako o pár čísel menší koruna stromu nasazená na tlustý kmen. Díky tomu jsou ovšem tyto stromy velmi odolné a dokáží přežít i dlouhá období sucha. Veškerou vodu si totiž schovávají v macatém kmenu. A taková schopnost se v suchých oblastech Afriky hodí. Pro jeho výjimečné schopnosti přežití se baobabu přezdívá strom života. Stromy baobabu se také dožívají velmi dlouhého věku a baobab je jedním ze symbolů Afriky.

Semena baobabu vypadají trošku jako kokosové ořechy. Jsou velké a obalené slupkou, vyrábí se z nich nápoj, používají se jako zelenina, vyrábí se z nich mýdlo a z vláken slupky se tkají textilie a koše. Plody jsou velmi zdravé ke konzumaci, svým výživovým obsahem se řadí mezi superpotraviny. Obsahují totiž velký podíl antioxidantů, vlákniny a vitaminů. Především obsah antioxidantů je opravdu jedinečný. Jejich koncentrace je několikrát vyšší než u vitaminu C z pomerančů nebo u acai berry. Díky tomu je baobabový olej velmi vhodný pro péči o pokožku, antioxidanty chrání před stárnutím a vznikem vrásek, zatímco další účinné složení oleje stimuluje produkci kolagenu.