Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Recenze: Deodorant Sportique (Unisex)

Recenze: Deodorant Sportique (Unisex) zdroj: sportique.cz

Pocení. Estetická i kosmetická noční můra. Potit se je přirozené a zdravé, avšak ve společnosti vás za propocené oblečení těžko čeká pochvala. Není proto s podivem, že se kosmetický průmysl léta letoucí snažil vymyslet, jak proti pocení bojovat. A vymyslel – směsi hliníku, jako jsou křemičitany, chloridy a hydroxychlorid hlinitý vévodí složením deodorantů a antiperspirantů. Tyto soli totiž uzavírají potní póry. Jenže to má háček – funkčnost zase jednou vyhrává nad zdravím. Deodoranty obsahující sloučeniny hliníku a parabeny jsou totiž podezřívány ze zvyšování rizika rakoviny horní poloviny těla, prokázáno je jejich ukládání v těle (v prsních žlázách) a diskutuje se i o vlivu na vznik Alzheimerovy choroby. Vdechování hliníkových prvků v aerosolu patrně škodí i plicím.

Kolik jsem na své tělo jenom vypotřeboval toxických deodorantů všech možných značek a skupenství? Protože tu dlouhou dobu k divočinám z drogerie neexistovala alternativa – tedy existovala – tou alternativou bylo smrdět. Klasické rozprašovače sporťáckých vůní v kombinaci s potem a látkou většinou vytváří dost zvláštní a agresivní směs. Navíc v podpaží špiní oblečení, často i trvale.

S nadšením jsem tedy přivítal úsvit nové vlny „natural“ tělových sprejů, které ze svého složení škrtly většinu dráždivých a škodlivých chemikálií - a mezi nimi jsem si vybral právě Sportique deodorant s vůní Unisex. A jsem velmi, velmi spokojen, jen snad jedinou výhradu mám: proč jsme tu natural deodoranty neměli dřív? Přitom stačilo uvědomit si jednoduchou věc. Smrdět vadí, potit se ne.

Pocení je očistný mechanismus lidského těla, kterým se zbavujeme odpadních látek. Pocení navíc organismus ochlazuje a reguluje teplotu. Vylučovaný pot navíc obsahuje protein dermicidin, který funguje jako antibiotikum bojující proti bakteriím na kožním povrchu. Klíčem tedy je usměrnit přirozené procesy a to all natural body deodorant umí – mírně redukuje pocení ale hlavně jeho výsledný zápach.

Recenze: Deodorant Sportique (Unisex)

Deo sprej Sportique má krásnou, opravdu luxusně designově vypadající lahvičku. Je navíc docela malá, takže dobře přenosná. Proč o tom mluvím: natural deodoranty je občas vhodné v průběhu dne znovu aplikovat. Protože, nalijme si čistého vína: nic jako natural deodorant s 48 hodinovým účinkem neexistuje. Takovou hyperefektivitu si mohou nárokovat reklamy na chemické antiperspiranty, které blokují potní žlázy (a usazují tak v těle škodlivé látky). Co pronikne, zahladí se přepálenou vůní, hlásající „atlet vylezl ze sprchy“ všem okolo. Nic takového u přírodních deodorantů nenacházím a jsem za to rád. Nechci, aby spolu můj sprchový gel, deodorant a parfém soupeřily, kdo bude cítit víc. A když už jsem v tom, přiznám se rovnou a bez mučení: Sportique deo spray občas použiju i jako voňavku. Tuhle vůni opravdu miluju – podle mě není až tak moc unisex jako spíše pánská, zajímavě kořeněná (což byste čekali spíš u lepšího parfému než u deodorantu). Dámy mají k dispozici ještě vůni levandulovou a jasmínovou - a ty voní taky moc hezky – příjemně, čistě a přitom ne agresivně.

Aplikace je bezproblémová, namíříte rozstřikovač z větší blízkosti do podpažní jamky a stlačíte – není to ozón ničící aerosol, takže je to trochu jiné než s klasickým sprejem, ale bezproblémové, protože tekutina po chviličce absorbuje do pokožky. Pocení je lehce omezeno účinnou směsí bylin, ale není mu bráněno. Ve výsledku funguje sprej skvěle – nejste cítit agresivní směsí a na oblečení se díky absenci zinku nedělají skvrny. Vůbec žádné! Proto občas, pro větší efektivitu, dopřeju jednu dávku i látce v podpaží – bakterie tak nemají kde skotačit.

Při užívání spreje se nedostavuje pocit zalepení a zároveň je pokožka opečovávaná obsahem přírodního glycerinu, což přijde vhod obzvláště po holení. Deo sprej Sportique funguje spolehlivě, pokud se potíte víc a jste mimo sprchu od večera do rána, je lepší aplikaci opakovat. V zimním období mi vystačí na celý den a v létě mi ani případný pot nevadí, protože nesmrdí. Zvykl jsem si na ten pocit komfortu v podpaží, za který vděčím především složce rostlinného původu (Polyglyceryl – 3 Caprylate) zamezující růstu bakterií v podpaží. K deodorantům plným toxických částic hliníku už bych se nevrátil.

Pavel Juráš