Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Salát s červenou řepou a exotickým liči

Salát s červenou řepou a exotickým liči Co takhle vyzkoušet exotické liči v salátu plném zdraví?
Marcela Fröhlichová
3,3 5
3

Salát s červenou řepou a exotickým liči zdroj: biooo.cz

Někdy už člověk prostě neví, co by si dal zdravého a ještě navíc dobrého. A to je pravý čas zkoušet zajímavé a neotřelé kombinace. Jako třeba v tomto salátku, kde kombinujeme zeleninu a ovoce. Tyto kombinace nejsou zbůhdarma vymyšlené jen pro efekt a oko, ale hodně přemýšlím o tom, jaké ovoce a zeleninu jíst právě teď, kdy pomaloučku přecházíme ze zimy na jaro. Otázkou je také to, co je zrovna na pultech obchodů k dispozici.

Červená řepa a její účinky na zdraví

Červená řepa je v zimě k mání asi nejlépe. Dobře se skladuje a má pestré využití, například do výživné polévky či do pomazánky (o té zase příště). Nemusíte být zapřísáhlí vegetariáni, abyste nemohli ocenit obyčejně neobyčejnou řepu.

Řepa je bohatou zásobárnou vitaminů C, B1, B2, B6 a E. Obsahuje křemík, který je důležitý k posílení kostí, vlasů a nehtů, také draslík, vápník, hořčík, železo a zinek. Regeneruje organismus, což je obzvlášť vhodné při rekonvalescenci a stavech únavy. Také prý zpomaluje stárnutí - a kdo by nechtěl být pořád mladý, že? :-)

Co je to liči

Liči je v salátu tou pomyslnou třešničkou nebo spíše čínskou švestkou, jak se liči také říká. Určitě už jste na liči v obchodě narazili a možná jste si říkali, co je to za podivné ovoce. Liči má jemnější “skořápku”, pod kterou se skrývá šťavnatá bílá dužina s peckou. Pochází původem z Číny, kde je velmi oblíbené. V asijské medicíně se dokonce využívá nejen ovoce liči, ale i kůra a kořeny, ze kterých se připravovaly léky proti nachlazení a bolesti v krku. V Číně je velmi oblíbené i liči sušené, které trochu připomíná rozinky.

Salát s červenou řepou a exotickým liči

Liči obsahuje vysoké množství vitamínu C, který, jak asi každý moc dobře ví, zlepšuje imunitu a také urychluje boj organismu s různými infekcemi. Obsah antioxidantů má také protizánětlivý účinek. Čerstvé ovoce pomáhá také na překyselený žaludek. V plodech se mimo jiné nachází látka zvaná olignol, která zpomaluje procesy stárnutí pleti. A to je dost důvodů, proč liči zkusit, nemyslíte? Třeba po něm také ze zvědavosti sáhnete při dalším nákupu.

Jak salát vylepšit

 

A aby byl salát kompletní, všechnu tuto zdravou zeleninu a ovoce jsem doplnila mozzarelou, jemným italským sýrem, který nemá výraznou chuť a nepřekřikuje se tudíž s ostatními ingrediencemi. Salát je dobré pokapat kvalitním olejem dle vašeho výběru, zkusit můžete sezamový s výraznější oříškovou chutí nebo jemný panenský slunečnicový olej. A pak už jen dle chuti posolit a opepřit a lehká zdravá svačinka třeba i do práce je na světě. Navíc uděláme zase trochu více pro své zdraví.

Tak na zdraví! :-)

Tip: Když k červené řepě přidáte rukolu, neprohloupíte, a jistě své kondici uděláte službu. Tato rostlinka podobná pampelišce je bohatá na vitamíny a minerály, podporuje imunitní systém, detoxikuje organismus a má silné protizánětlivé účinky.

Související produkt
Slunečnicový olej, bio 250 ml
Saloos / 146 Kč
Slunečnicový olej využijete pro péči o pleť, pokožku celého těla i vlasy. Podporuje prokrvení pokožky a je vhodný jako základní olej pro přírodní kosmetické receptury.
Detail produktu