zdroj: biooo.cz
Kokosový olej je zázrak v koupelně. Můžete ho vetřít do vlasů, přidat ho jen tak do teplé vody pro exotickou koupel nebo si s ním namazat celé tělo po sprše. Odlíčíte se s ním, namažete s ním suchou pokožku nebo neposedné vlasy. Kokosový olej regeneruje, revitalizuje, obnovuje, vyživuje. Navíc tak krásně kokosově voní. Jako slunce na rozpálené pláži a chladný drink piňa kolády ve stínu palmy. V našich koupelnách má obyčejný kokosový olej už dávno svoje místo. Co ale v kuchyni?
Kokosový olej patří k tajemstvím krásy pokožky a vlasů obyvatelek Tichomoří, ale úplně původně patřil samozřejmě především do kuchyně. A i dnes se kokosový olej běžně používá pro přípravu pokrmů v celé Asii. Stejně jako kokosové mléko nebo kokosová mouka. A nebo rovnou celé kousky kokosu. V české kuchyni se ale kokosový olej stále ještě úplně nezabydlel. Což je trošku chyba. Kokosový olej se lehce tráví, pomáhá udržovat zdravý metabolismus a zlepšuje imunitní systém. Má také antibakteriální, antimikrobiální a antiplísňové účinky.
Můžete si ho dát jen tak na lžičku jako doplněk stravy nebo si z něho něco uvařit. Kokosový olej je vhodný pro tepelnou úpravu i do studené kuchyně. Velmi dobře snáší vysoké teploty a je vhodný pro smažení a pečení. Využijete ho při úpravě masa a masových pokrmů, ale i ve sladké kuchyni, kde bez problémů nahradí máslo. Přidávat ho tam můžete do buchet, koláčů, muffinů nebo ovesných sušenek.
Pokud si chcete pořídit kokosový olej na vaření, tak můžete vybírat z těchto možností:
- Klasický kokosový olej, takový, co máte už dávno v koupelně. Tento olej má výraznou kokosovou vůni i chuť, kterou dodává i jídlům. Díky tomu se hodí především pro exotickou kuchyni. I když na druhou stranu... zkuste na kokosovém oleji usmažit obyčejné palačinky a uvidíte, že se nestihnete za oběma ušima olizovat.
- Kokosový olej můžete koupit i bez vůně. Ten je upravený tak, že ztrácí svou charakteristickou kokosovou vůni. Díky tomu je vaření z upraveného kokosového oleje vhodné i pro ty z nás, kteří nemají kokos rádi.
- Kokosový olej s přísadou pak patří k variantám pro labužníky. V nabídce máme kokosový olej s chilli, který je opravdu pálivý a pro pikantní příchuť ho stačí přidat jen lžička. Koupit můžete i kokosový olej s provensálskými bylinkami, který dodává lehkou francouzskou příchuť. A na výběr je také kokosový olej s česnekem pro všechny, kdo se bojí upírů.
Podzimní pečená zelenina
Připravte si zeleninu na pečení, tematicky sáhněte třeba po dýni, mrkvi, kedlubně, bramborách, sladkém bramboru a rajčatech. Zeleninu nakrájejte na malé kousky. Každý druh zeleniny potřebuje jinak dlouhou dobu tepelné úpravy, podle toho můžete upravit nakrájené kousky. Na nejmenší krájejte hlavně kedlubnu, mrkev, případně dýni. Rajčata můžete přidat až ke konci pečení, udělají se totiž nejrychleji. A nebo je přidejte hned, po vytažení z trouby z nich bude skoro až sladká rajčatová omáčka.
Zeleninu osolte, přidejte případně pepř. Podlijte zhruba 100 ml vody a na vrch zeleniny dejte dvě lžíce kokosového oleje s provensálským kořením. Dejte péct na asi 200 °C, stačí tak na půl hodiny, ale záleží, jak moc vypečené to máte rádi. Zelenina je pěkně měkká na skus a skvěle chutná po provensálském koření. Navíc kokosový olej s kořením provoní i celou kuchyni, tak podzimně a neodolatelně. Podávat můžete jen tak samotné, posypané sýrem jako hlavní chod. Takto upečená zelenina se ale hodí i jako příloha k masu.