zdroj: shutterstock.com
Pro většinu z nás jsou Vánoce svátky klidu a míru, ale ne tak pro náš zažívací systém. Přestože se třeba snažíme za normálních okolností žít a jíst zdravě, o vánočních svátcích to často tak nějak nevyjde. Návštěvy u příbuzných, večírky, novoroční oslavy,… no prostě dieta vypadá fakt jinak. Ovšem ne vše, co se líbí našim chuťovým buňkám, se líbí i našim střevům.
Zejména v tlustém střevě se nám postupem času hromadí nepěkné zbytky, které jsou živnou půdou pro plísně a nejrůznější bakterie. Zvýšený příjem cukru, tuků a alkoholu působí jako životabudič přesně pro tyto nevítané obyvatele našeho těla. Jak to pak vypadá, si představte sami, nebo snad raději ani ne. Myslíte si, že se vás to netýká? Tak to jste možná na omylu, protože plísně ve střevech mohou způsobovat daleko více problémů, než jen zažívací potíže. Pokud na sobě výrazně pociťujete alespoň dva z uvedených příznaků, určitě zvažte řádné pročištění střev.
- Dlouhodobá únava, pocit těžkého těla
- Nedostatek energie, pomalá mysl, roztěkanost, neschopnost se pořádně soustředit
- Ekzémy, akné, kopřivka, pupínky
- Slabá imunita, špatná odolnost vůči nemocem
- Pomalá regenerace organismu
- Zažívací problémy, zácpa, pocit těžkého žaludku
- Alergie
- Přetrvávající nadváha
Ale nezoufejte, plísní a nepěkných bakterií ve střevech se dá zbavit snadněji, než si myslíte. Je to užitečné hlavně proto, že zdravý a čistý trávicí systém je naprostý základ správného fungování našeho těla. Řídí přeměnu energie a vstřebávání živin. Když máte zanesená střeva, tak můžete jíst jen ty nejzdravější věci a vašemu tělo se stejně dostane jen zlomek těch prospěšných látek, protože špatně fungující střevo je prostě nevstřebá.
Co tedy pro naše střeva můžeme udělat? Samozřejmostí by měla být zdravá strava s co největším podílem syrového ovoce a zeleniny, minimum cukrů, živočišných tuků a bílé mouky. Ale ruku na srdce - novoroční předsevzetí jsou jedna věc, dlouhodobé dodržování věc druhá. Navíc teď po Vánocích může být potřeba trochu silnější kalibr než miska strouhané mrkve. Co si tedy mezi přírodními preparáty vybrat, abychom svému trávicímu systému co nejvíce prospěli?
- Triphala - ajurvédská bylinná směs, kterou bychom měli začít jakoukoliv detoxikační kúru. Očistí střeva od všeho, co do nich nepatří, ale je přitom dostatečně jemná a detoxikace nemá žádný divoký průběh, přestože je velmi účinná. Můžete zvolit variantu v kapslích nebo jako čaj. Čaj je výrazně hořký, takže pokud máte jemnější jazýček, raději kapsle :-)
- Fytomineral - dlouhodobý nedostatek minerálů ovlivňuje stav celého organismu, který se pak nedokáže plísním a bakteriím bránit a udržovat trávicí trakt v pořádku.
- Zelené potraviny - zelený ječmen, chlorella, alfalfa - bychom měli zařazovat do našeho jídelníčku průběžně, protože pomáhají odvádět toxiny a doslova nám vymetou z těla všechny nevítané látky. Po Vánocích to vaše játra rozhodně ocení.
- Drags imun - neboli dračí krev, všemocná pryskyřice z hloubi amazonské džungle. Má velmi silné protiplísňové, antibakteriální a antivirové účinky. Nakopne imunitu tak, že si slovo viróza nebo chřipka zařadíte pouze do vtipných hlášek, kterými budete častovat nemocné kamarády.
- Korolen - vynikající při nedostatku energie a zanesení organismu. Povzbuzuje regeneraci a působí výrazně proti plísním. Ulevuje od následků stresu, což by mělo být součástí všech novoročních předsevzetí.
Ulevit organismu od toxinů a plísní nemá vliv pouze na zdraví, ale také přímo na fyzický vzhled. Vedlejším účinkem řádného odplísnění a detoxikace je totiž prakticky vždy snížení tělesné hmotnosti, čistší a zdravější pleť, ozdravení vlasů. No neberte to!