Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kdy je nejvhodnější doba pro očistu těla?

Kdy je nejvhodnější doba pro očistu těla? Období jara a prvku Dřevo je nejvhodnější na hloubkovou očistu organismu a zbavení se staré zátěže.
Iva Lhotská
5,0 5
1

kdy je nejvhodnější doba pro očistu těla zdroj: shutterstock.com

Svůj organismus bychom měli sice čistit průběžně, ale nejpříznivějším obdobím pro celkovou detoxikaci je každopádně období jara. To začíná z pohledu učení o pěti prvcích první jarní den, tedy 20. března 2018.

Určitě bych nedoporučovala nějaké velké očisty v průběhu zimy, kdy vládne element Voda. V té době však lze držet krátkodobé, např. zeleninové půsty nebo si můžete odlehčit ve stravě. Po dlouhé a odpočinkové zimě nastává zbrusu nový koloběh života. Jak určitě víte, na základě učení o pěti elementech začíná tato nová etapa Dřevem, jež živí Oheň a samo je vyživováno Vodou. Dřevo si podrobuje Zemi a podřizuje se Kovu. Z vesmírného hlediska souvisí prvek Dřevo s tzv. Malým jangem, energií, která se pohybuje směrem nahoru a planetou Jupiter.

S prvkem Dřevo je spojováno jaro, tedy čas, kdy se dostávají ke slovu orgány jater a žlučníku a vztahují se k němu také oči a svalová soustava. Proto bychom měli na jaře pořádně čistit svá játra. Právě teď přichází čas zbavit se veškeré staré zátěže, abychom se energeticky naladili na rychlý růst, překypující sílu a a začali být zdravě činorodí. Jedině pořádnou očistou se můžeme znovu zrodit a nabýt energii na nové životní výzvy.

Energie čchi jater je velmi blízká svému ovládajícímu prvku, jímž je Dřevo. Játra tedy podněcují pohyb, stimulují proudění krve a čchi a taktéž napomáhají souladu ve sféře emocí. V období Dřeva, které potrvá až do 3. června, je velmi důležité nabýt schopnosti rychlého rozlišování a zároveň vytváření tlaku. Potřebujeme se tak naučit své napětí poněkud usměrnit a uchovat si do jisté míry také svou přizpůsobivost. To znamená, že následně umíme povolit a ustoupit, když je to zapotřebí, nebo nás k tomu nutí okolnosti.

Detoxikace souvisí s ročním obdobím

Je prokázáno, že očista orgánů je velmi úzce propojena s jednotlivými ročními obdobími. Během celého roku vždy nastává období, kdy vládne určitý prvek souvisící s orgány lidského těla. A nemusí tomu tak být jen na základě čínského pentagramu. V každém ročním období máme též určité nálady, jež souvisejí s tzv. klimatickými stresy ovlivňujícími naše tělo i jeho orgány. Čínský pentagram popisuje 5 základních orgánů a k nim vztahující se orgánové okruhy, tedy přináležející další orgány. Nejspíš namítnete: "Ale vždyť roční období máme pouze 4!"

Pro tyto účely můžeme rok rozdělit na jaro, léto, pozdní neboli babí léto, podzim a zimu. Jaro je, jak už jsem psala, spojeno s okruhem orgánů jater, léto souvisí s orgány srdce, pozdní léto zase s okruhem orgánů sleziny. Podzimu odpovídají orgány plic a zimě okruh orgánů ledvin. Jedná se o emocionální souvislost, protože každé období je spojeno, jak jsme již řekli, s určitou náladou, jež se dá srovnat s emocemi spojenými se zdravě fungujícími orgány.

Z tohoto pohledu je tedy nejvhodnější začít očistu na jaře, a to detoxikací jater. Játra mají souvislost s emocemi agresivity, soutěživosti, aktivity a kreativity. To znamená, že jedinci, kteří nejsou schopni tento druh emocí projevit, škodí svým játrům. A protože játra se tzv. otevírají do očí, jsou propojena se zdravým zrakem a se schopností rozlišovat a vnímat jednotlivé předměty. Jaro, játra a k nim vztahující se okruh orgánů souvisí s lidskou vitalitou a se schopností aktivovat síly, které následně zapojíme do akce. Játra mají také vliv na únavu a schopnost bystrého myšlení. K fyzickým příznakům zatížení jater patří, např. jarní únava, akné, slzení očí, šeroslepost, záněty spojivek, výbuchy smíchu či naopak hněvu a bolesti pod žebry na pravé straně těla. Z psychických symptomů to jsou, např. pocity vnitřního napětí, závist, žárlivost, stavy zuřivosti, způsob agresivního urážlivého humoru, ale také nerozhodnost, nedostatek odvahy apod.

Játra, významný detoxikační orgán

Možná vás zaujme konstatování, že čínská medicína dokáže na základě své diagnostiky rozpoznat změny v organismu už 6 - 9 měsíců před skutečným vypuknutím nemoci. Je pravda, že naše tělo je dokonalé a na nerovnováhu nás upozorňuje průběžně. Může se to projevovat i odporem k určité roční době nebo naopak nadšením pro ni či tím, že nemáme rádi nějakou barvu a nebo ji naopak neustále vyhledáváme. V tomto případě se k játrům a období jara vztahuje zelená barva. Pokud však svému tělu nasloucháme a snažíme se mu porozumět, poznáme, co se děje a pomůžeme mu včas k uzdravení.

"Dřevěnými" orgány jsou tedy játra a žlučník, které patří k významným detoxikačním orgánům souvisejícími s trávením. Jaterní buňky, mj. odstraňují z našeho trávicího traktu patogenní látky. Játra se starají o metabolismus tuků, cukrů a aminokyselin, odpovídají za výrobu žluči. Meridiány neboli energetické dráhy těchto orgánů odpovídají za ukládání výživných látek a jejich distribuci do těla. Pokud máte nějaké problémy s očima, se zrakem, nehty či se svaly, může se jednat o energetickou disharmonii v játrech či žlučníku. Na poruchu jater poukazují též bolesti zad, které cítíme především ve střední části páteře.

Játra jsou nesmírně citlivá na vnitřní a vnější vítr, proto bychom měli zejména na jaře chránit svá ramena a krk. Čas pro čištění a regeneraci žlučníku je mezi 23. a 1. hodinou v noci a v případě jater je to rozmezí mezi 1. a 3. hodinou ranní. Jestli se vám v těchto časem nedaří spát, nejspíš budete mít tyto orgány nějakým způsobem oslabené. Při vysoké toxické zátěži může dojít k narušení správné funkce jater, což se projevuje, např. alergiemi, dnou, bolestmi hlavy, nevolnostmi, zvracením, hemoroidy, popř. i cirhózou.

Správný orgánový koloběh

Ledviny přináležející k prvku Voda vyživují játra z toho důvodu, že Voda přirozeně živí Dřevo. Posílením jater dojde k tvorbě krve, kterou potřebuje prvek Oheň podporující srdce. Energie srdce působí na slezinu, orgán Země, která srdci poskytuje horko a energii na zpracování potravy. Slezina vyživuje prvek Kov a jeho orgán plíce prostřednictvím energie vyrobené z potravy a propojuje ji se vzduchem z plic. Plíce pak posílají vlhkou energii čchi do ledvin, kde dochází k jejímu hromadění.

Naprosto nezbytná je dokonalá souhra všech orgánů, protože když nastane disharmonie, můžete onemocnět. Pokud má tedy jeden element převahu nebo je naopak oslabenější, dochází nevyhnutelně k nemoci, aby byla znovu nastolena harmonie. Když jsou, např. oslabená játra, je narušena energie vedoucí k srdci, což se projeví třeba slabostí. Když však přetěžujete své srdce, zejména emočním způsobem, oslabují se játra, jež živí srdce z rezervních zásob. Jestliže je narušena schopnost hromadit krev a vydávat ji, dochází i k omezení toku energie čchi v těle.

Když budeme léčit skutečnou příčinu nerovnováhy, např. prostřednictvím úpravy stravy nebo správně zvolené detoxikace, určitě se nám podaří znovu nastolit harmonii ve všech orgánech, v celém našem těle a uleví se nám i na duši.