Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Najděte po Vánocích balanc v jídelníčku

zdroj: Shutterstock

Vymotejte se z kruhu vánočního přejídání a dopřejte svému tělu přestávku. S těmito tipy se váš žaludek skvěle pročistí.

6 tipů, jak po Vánocích odlehčit tělu a dát si žaludek dohromady

Kapr, bramborový salát a do toho cukroví. To všechno jsou dobroty, na kterých si o Vánocích rádi smlsneme. A někdy i více, než bychom měli. Pak je na čase dát žaludku zasloužený odpočinek a dopřát mu zdravější a odlehčenou stravu. Jak na to?

Zaměřte se na detoxikaci organismu

Vánoční jídelníčekdává tělu pořádně zabrat. Po vánočních svátcích proto přichází ta správná chvíle dostat nahromaděné toxiny pryč. Detoxikace je biologický proces, který probíhá ve střevech, játrech a ledvinách bez jakýchkoliv přestávek. Pokud chcete detoxikaci podpořit, vyzkoušejte zeleninové šťávy (z mrkve, zelí, červené čepy) nebo bylinkové čaje (fenyklový a meduňkový), které přispívají ke správnému trávení a zabraňují nadýmání.

Vyměňte bílé pečivo za tmavé

Čerstvý chlebík, světlé rohlíky, housky nebo koblížky. Vy si sice pochutnáte, ale vaše tělo už takovou radost mít nebude. Pokud chcete svému žaludku ulehčit trávení, vsaďte na tmavé pečivo. Výrobky z žitné mouky navíc obsahují vlákninu, železo, aminokyseliny nebo vitamíny B a E, a ve srovnání se světlým pečivem mají také mnohem méně lepku

Tip pro kuchaře a kuchařinky: Pšeničnou mouku můžete nahradit moukou špaldovou, pohankovou nebo rýžovou.

Pijte čistou vodu

Kolik tekutin denně vypijete? A do výsledného čísla nepočítejte limonády, džusy ani kávu. Neochucená, neperlivá voda je to nejlepší, co si můžete dopřát. Doporučený příjem je 35-40 mililitrů vody na 1 kilogram tělesné hmotnosti (celkově 2,5 až 3 litry denně). Experti také radí, abychom pili pravidelně a nečekali na pocit žízně. 

Vsaďte na přírodní potraviny

Dříve byly přírodní potraviny standardem. Dnes je běžnou praxí, že se výrobky upravují, aby déle vydržely i lépe chutnaly. Obsahují konzervanty, umělá sladidla, dochucovadla a další chemické látky, které žaludek zbytečně dráždí a zatěžují. Co s tím? Až budete v supermarketu, prozkoumejte sekci bio potravin. U těchto produktů máte jistotu, že v sobě nemají žádné chemické látky. 

Omezte cukry

To se lehko říká, hůře provádí. Pokud cukry omezíte úplně, vaše chuť poroste natolik, že se jednoho dne neudržíte a sníte celou tabulku čokolády naráz. Naštěstí není potřeba dělat radikální zásahy – stačí nahradit klasické sladkosti zdravějšími alternativami. Co byste řekli třeba na sušené ovoce, ořechy nebo proteinové tyčinky? Jsou plné bílkovin, vitamínů, blahodárných stopových prvků, a navíc skvěle chutnají. Nezapomeňte ale na pravidlo „všeho s mírou“. I zdravé dobroty mohou být špatné, pokud jich sníte moc.

Zahrňte do svého jídelníčku antioxidanty

A poslední rada na závěr – nezapomeňte na antioxidanty. Jedná se o látky, které podporují detoxikaci organismu a zároveň chrání tělo před nemocemi a vlivem škodlivých látek. Antioxidanty najdete v borůvkách, fazolích, lněném semínku nebo některém ovoci (třešně, jahody, maliny). Sáhnout ovšem můžete i po doplňcích stravy, například vitamínu A, vitamínu B, vitamínu C a vitamínu E, zinku, selenu nebo koenzymu Q10. Na zdravém jídelníčku by antioxidanty určitě neměly chybět.