zdroj: pixabay.com
Myslíte si, že žádné plísně ve střevech nemáte? Omyl, určité množství plísní má v zažívacím ústrojí každý z nás a je to v naprostém pořádku. Podobně jako ve volné přírodě, tak i v našem těle tato nižší forma hub pomáhá s rozkladem a likvidací odpadních látek. V tomto ideálním případě plísně koexistují s prospěšnými střevními bakteriemi a pomáhají jim s jejich prací a některým typům střevních bakterií dokonce slouží i jako potrava. V případě, že se tedy plísně trochu víc přemnoží, střevní bakterie je s radostí zredukují. Problém nastává tehdy, kdy se plísně ve střevech rozrostou až neúměrně a prospěšných bakterií je naopak nedostatek.
Pokud užíváte nebo jste někdy v minulosti užívali hormonální antikoncepci, máte za sebou léčbu antibiotiky bez toho, abyste potom obnovili střevní mikroflóru užíváním probiotik, je vysoce pravděpodobné, že se vám ve střevech tyto škodlivé mikroorganismy přemnožily. Plísně a kvasinky si taktéž libují ve vystresovaném těle a přímo milují cukr, ten je totiž jednou z hlavních složek jejich potravy. Pokud vás honí nonstop mlsná na sladké, je dost pravděpodobné, že se ve vašem těle kvasinky přemnožily a dožadují se pravidelného přísunu potravy.
Co plísně způsobují?
Zatímco v regulovaném množství jsou plísně či kvasinky pro naše tělo pořád relativně prospěšné, jakmile se extrémně přemnoží, přestanou jim střevní bakterie stačit a prakticky přebírají vládu nad zažívacím ústrojím ony. A nejen nad zažívacím ústrojím. I to jim může být po nějaké době malé, a tak skrz střevní stěny a krevní řečiště mohou proudit do celého těla. Největším problémem přemnožených plísní a kvasinek je to, že vylučují toxiny, a tím zamořují a oslabují organismus, který toxiny v tak velkém množství nestačí vyplavovat ven, některé druhy kvasinek také napadají a poškozují buňky v těle.
Jak poznáte, že máte zaplísněné tělo?
Mezi jednu z prvních známek toho, že plísně či kvasinky získaly ve vašem těle převahu, je problematické trávení - máte často zácpu, průjem nebo nadýmání. Neustálá únava může být dalším projevem. Tito mikroparaziti totiž do sebe absorbují většinu výživných látek a navíc vás přimějí, abyste měli chuť na potraviny, které pro vaše tělo právě vůbec prospěšné nejsou. A bez potřebné výživy bude tělo samozřejmě unavené. Chronická únava může v tom nejhorším případě přerůst až v deprese. Toxikace organismu je taktéž dobře viditelná na pokožce. Za různými kožními ekzémy nebo vleklým akné, kterého se nedá za žádnou cenu zbavit, mohou být právě plísně a kvasinky. Nejhorší je, že oslabení organismu kvůli zamoření plísněmi může vést až ke vzniku chronických onemocnění.
Bojová strategie, jak se nežádoucích návštěvníků zbavit
1) Vyhladovte je - vyhněte se pěti takzvaným bílým jedům – cukru, bílé mouce, mléku, rafinované kuchyňské soli a nadměrnému příjmu živočišného tuku. Na těch si totiž plísně a kvasinky doslova „ujíždějí“. Snažte se také minimalizovat ve svém životě stres. Nadměrné množství stresového hormonu kortizolu totiž tvorbu plísní a kvasinek stimuluje.
2) Vytáhněte do boje – posilte svou obrannou linii ve střevech pomocí probiotik, které škodlivé kvasinky a plísně pomohou dostat zpátky pod kontrolu. Prospěšné bakterie můžete přirozeně podpořit užíváním protiplísňových prostředků. Velmi silné účinky má česnek, který patří mezi jedny z nejsilnějších přírodních antibiotik. Podobně působí i oreganový éterický olej nebo extrakt z grapefruitových jadérek.
3) Vyplavte je – zvyšte přísun vody a také vlákniny, aby se vám pořádně pročistila střeva. Pokud se vám totiž už podaří nad plísní a kvasinkami zvítězit, pořád ještě nemáte vyhráno. Pokud se vám totiž nepodaří odumřelé mikroorganismy dostat z těla dostatečně rychle ven, začnou se rozkládat a opět toxikovat tělo. Což může mít velmi podobné příznaky, jako klasická chřipka – bolesti hlavy, rýma, kašel a podobně. Pomáhá i pravidelné cvičení (alespoň půl hodiny denně) nebo svižnější procházky. Pohybová aktivita rozproudí lymfatický systém, který s vyplavením toxinů výrazně pomůže.
4) Dodejte výživu – jelikož přemnožené kvasinky spotřebovaly spoustu živin, které organismus ke své funkci potřebuje, je potřeba je i během protikvasinkové kúry ve větší míře doplňovat. Vsaďte na multivitaminové doplňky s vyšším obsahem vitaminu C, A a hořčíku.