zdroj: flickr.com
Gotukola neboli pupečník asijský patří k významným léčivým rostlinám, které slouží jako startovač pro náš mozek. Nejen, že zlepšuje paměť, posiluje koncentraci, ale dokáže také mírnit úzkosti a deprese. Rozsah jejích léčivých účinků je však mnohem širší.
U nás gotukola dosud nezaujímá takové výsadní postavení, jako je tomu např. v Indii nebo Číně, kde se uplatňuje v tradiční medicíně. Tato starobylá léčivka působí hlavně na centrální nervovou soustavu a jako tzv. mozkový nutrient. Listy gotukoly se tradičně využívaly jako prostředek k prodloužení života, a to zejména na Srí Lance a ve Vietnamu, kde se odvarem např. léčila senilita, epilepsie a některé druhy hepatitidy. V Indii a Číně byla gotukola rovněž důležitou součástí jejich medicíny. Uplatňovala se při léčbě lepry a malomocenství. V Austrálii a jižní Africe ji velmi ochotně přijaly tamější kmeny.
Jaké další zázraky gotukola umí?
Protože gotukola dost výrazně podporuje činnost centrální i periferní nervové soustavy, považuje se za tonikum a adaptogen. Můžete ji užívat v případě psychických potíží, jako jsou např. úzkosti či deprese a rovněž vám pomůže snížit hladinu stresu. Pokud díky stresu v práci nebo pod vlivem celkového zrychlení v této společnosti trpíte bolestmi hlavy nebo špatně spíte, pořiďte si listy gotukoly a začněte je pravidelně brát. Zklidníte se, zbavíte nadměrného stresu, posílíte svou psychiku i chuť k životu.
Gotukola má dokonce protizánětlivé vlastnosti, napomáhá čištění močové soustavy, díky čemuž je účinným prostředkem v případě zánětů močových cest. Podporuje lepší průchodnost cév, brání vzniku krevních sraženin a mírní otoky různého druhu. K dalším přednostem gotukoly se dají počítat i schopnosti antioxidační.
Jaké účinné látky gotukola obsahuje?
Gotukola je nadupána celou řadou zdraví prospěšných látek. Asi nejúčinnějšími jsou tzv. triterpenické saponiny, tzv. asiatikosidy, které mají na svědomí zlepšení krevního oběhu, podporu tvorby kolagenu, posílení kostí a blahodárné působení při úzkostech. K dalším významným obsahovým látkám patří glykosidy, vitaminy řady B a vitamin C, velké množství minerálů a stopových prvků, nasycené mastné kyseliny, fytosteroly, pár alkaloidů apod.
K čemu ještě gotukola slouží?
Gotukola dokonce podporuje tvorbu kolagenu v kostech a chrupavkách a prospívá perifernímu krevnímu oběhu. Dokáže posilovat cévní stěny a napomáhat průtoku krve. Z toho důvodu může být velmi prospěšná při křečových žilách. Gotukola má neobyčejně silný vliv na regeneraci pojivové tkáně, takže ji můžete aplikovat při různých kožních problémech, ranách, vředech či popáleninách. Ovšem účinná je i v případě ekzémů a lupénky.
Když si budete, milé ženy, přikládat gotukolové lístky na svou pomerančovou kůži, začnete se nenáviděné celulitidy postupně zbavovat. Stačí, když inkriminované místo budete pravidelně potírat odvarem, vaše pokožka se prokrví a začne se vypínat. Nezapomeňte, že gotukola patří již po celá staletí k nejúčinnějším omlazovacím prostředkům! A pozor: Gotukola má díky svému obsahu fytosterolů, též blahodárný vliv na ženské pohlavní ústrojí!
Legenda o gotukole
Podle jedné legendy kdysi žil v jakési čínské provincii člověk se jménem Li Ching Yun, který měl velké znalosti bylin. Vždy po ránu popíjel bylinnou směs, jež obsahovala i listy gotukoly. Praví se, že díky pravidelnému pití tohoto čaje se dožil více než 250 let. Také tygři, kteří se při nějakém boji nebo lovu zranili, vyhledávali stromy, pod něž si lehli do spadaných listů gotukoly, a jejich poranění se tak mnohem rychleji zahojila. Představte si, že na Srí Lance se údajně sloni dožívali vyššího věku díky tomu, že pojídali lístky gotukoly.