Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Mateří kašička – královský elixír mládí

Mateří kašička – královský elixír mládí Mateří kašička je skvělou ingrediencí pro posílení imunity i péči o náročnou pokožku.
Ina Havránková
5,0 5
2

Mateří kašička – královský elixír mládí zdroj: shutterstock.com

V současné uspěchané době, kdy na člověka dopadá nejen stres, ale i různé negativní vlivy prostředí, je potřeba víc než kdy jindy posilovat svoji imunitu. To je možné mnoha způsoby, od zdravého jídelníčku přes sport až po umění odpočinout si a relaxovat. Jedním z pomocníků jsou také potravinové doplňky, které naši snahu o posílení imunity dokáží, jak už jejich název napovídá, vhodně doplnit. Na trhu je nepřeberné množství různých druhů potravinových doplňků a jednou z nich je skupina přípravků obsahujících včelí produkty. Mezi ně samozřejmě patří včelí med, dále poměrně dobře známý propolis, květový pyl a… mateří kašička. Připadá mi, že právě ta mezi ostatními včelími produkty svou známostí trochu zaostává, a to je velká škoda. Pokud se totiž prokoušete tímto článkem až na konec, jistě mi dáte za pravdu, že je mateří kašička hotovým pokladem na poli potravinových doplňků a také vzácnou kosmetickou ingrediencí.

Přejít na sekci článku:

Královský elixír mládí

Královský elixír mládí zdroj: shutterstock.com

Těžko bychom hledali jinou látku, kterou obestírá tolik mýtů a pověr. Pro svoji obrovskou schopnost vyživovat včelí larvy je často dokonce mateří kašička označována za královský elixír mládí. Přesto byl tento všestranný včelí produkt dříve západní medicínou odmítán a od jeho užívání byli lidé zrazováni. Dnes se mateří kašička používá jak na širokou škálu neduhů těla, tak i v kosmetickém průmyslu.

Mateří kašička je produkt hltanové žlázy včelích dělnic, které se živí pylem. Má hustou bílou konzistenci a její chuť je překvapivě trpká, až kořeněná. Včely ji využívají ke krmení larev dělnic během prvních třech dnů života, larev budoucích matek po celé larvální stádium, matky po celý život a trubců v době hojnosti. Zajímavé je, že dělnice, které byly krmeny mateří kašičkou pouhé první tři dny života, se dožívají několika týdnu až měsíců, zatímco královna, jejíž larva v mateří kašičce doslova plave, a je jí krmena i po celý zbytek života, se dožívá až pěti let. Matka v sezóně klade takové množství vajíček, kolik sama váží. Včelí larva během šesti dnů (od vylíhnutí do zavíčkování) zvýší svoji hmotnost 1500x a larva matky dokonce 2200x – a to vše díky mateří kašičce!

Chemické analýze mateří kašičky se věnuje celá řada výzkumů zaměřená na pozitivní účinky mateří kašičky na lidské zdraví. Čím více se metody výzkumu zdokonalují, tím přesněji je složení této včelí potravy známo. Bylo zjištěno, že obsahuje celý komplex vitaminů B, přičemž některé vitaminy této řady jsou ve vysokých koncentracích. Zajímavostí je, že se jedná zřejmě o jediný přírodní zdroj čistého cholinacetátu, významného neuropřenašeče. Další vitaminy A, C, D a E jsou prokazatelně obsaženy v mateří kašičce ve stopovém množství. Kromě toho obsahuje celou řadu aminokyselin, látek potlačujících rozmnožování bakterií a virů, dále nukleové kyseliny podporující buněčnou regeneraci, a zástup minerálních látek, jako jsou draslík, vápník, sodík, zinek a železo. Mateří kašička je zkrátka takovým zdravým koktejlem nadupaným celou řadou prospěšných a nesmírně užitečných látek.