Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nejlepší přítel člověka: probiotika I.

zdroj:

Mají v sobě ohromnou sílu. Živé bakterie, které osidlují naše střeva, jsou jakýmsi elixírem zdraví. Stojí za pevnou imunitou, dobrým trávením, pohodovou psychikou, ale i za hezkou pletí. Jak se o ně starat a čím je doplnit? Poradíme vám.

Probiotika bychom mohli popsat přímo pohádkově. Představme si krásný domeček, v němž žijí hodní obyvatelé a pečují o něj. K tomu ale potřebují kvalitní výživu. Pokud je tento řetězec v harmonii, pak vše dobře funguje, všichni jsou zdraví, odolní a plni energie. A toto tvoří naše střeva. Tím domečkem jsou střeva, obyvateli probiotika a jejich stravou prebiotika

ProBIOtika - základ imunity

Teď se na ně podívejme odborněji. Co jsou to ta probiotika? Říká se jim hodné bakterie. Sídlí v našich střevech, která tvoří jakousi základnu naší imunity. Proto chceme-li být zdraví, měli bychom se na střeva zaměřit. Právě probiotika jsou v tomto ohledu zásadní.

Budeme-li mít ve střevech dostatek těchto blahodárných bakterií, může naše tělo lépe vstřebávat výživu, bude dobře trávit a tím pádem budeme celkově v lepší kondici. Probiotika dále posilují obranyschopnost, jsou jakýmsi životabudičem a také účinně pomáhají obnovit střevní mikroflóru, pokud zrovna užíváme antibiotika

V přirozené formě by se měla stát součástí našeho každodenního jídelníčku. Kde je najdeme? Velké množství jich je v kysaných či fermentovaných potravinách. Zaměřte se na zakysané mléčné výrobky, kysané zelí nebo kombuchu. Japonci nenechají dopustit na miso, tedy fermentované sójové boby. 

Nepleťte si s prebiotiky

Mezi těmito podobnými slovy je rozdíl. Prebiotika jsou již zmíněnou potravou probiotik. Díky nim mohou živé bakterie dobře růst. Prebiotika jsou vlastně vláknina, která podobně jako kartáč vyčistí střeva. Zastaví se v tlustém střevě a tam zkvasí. Naše hodné bakterie (probiotika) se zde na nich „napasou“. Chcete-li jim připravit kvalitní pastvu, zařaďte do jídelníčku psyllium, česnek, cibuli, vhodná jsou také například jablka. Nezapomínejte i na dostatek luštěnin. 

Ne vždy nám ale stačí tato přirozená cesta. Někdy je naše tělo natolik oslabené, že potřebuje pomoc zvenčí. Pak můžete užívat výživové doplňky obohacené o probiotika. Prohlédněte si naši širokou nabídku. Vyberou si i vegani a najdete zde i produkty vhodné pro děti

TIP od BiOOO.cz: Domácí kombucha

Tento nápoj si můžete koupit hotový i s různými příchutěmi. Chcete-li si ho ale připravit doma, není to nic složitého. Budete potřebovat kvalitní, nejlépe černý čaj, cukr a kombuchový základ. Uvařte čaj a oslaďte ho cukrem. Na litr čaje se doporučuje přidat asi 100g cukru. Přelijte ideálně do velké zavařovací sklenice, nechte vychladnout a poté do nálevu vložte kombuchu

Překryjte plátýnkem, které na hrdlo sklenice připevněte třeba gumičkou. Nechte pracovat asi týden. Pak už můžete popíjet. Dobrou chuť.