Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nejlepší přítel člověka: probiotika II.

zdroj:

Druhý díl čtení o PRO i PRE-bioticích, střevní mikroflóře a jak ji ozdravit. Podporou těchto “hodných” bakterií rázem získáte lepší imunitu, skvělou náladu a možná se zmírní také projevy alergií. Jak je to možné? Mikrobiom je totiž druhým lidským mozkem.

Věděli jste, že v lidském těle se nachází přibližně 100 bilionů mikroorganismů? A největší část z nich sídlí právě ve střevech a dosahuje hmotnosti 1 až 2 kilogramy? Jenže jak na to, aby mikrobiom pracoval pro vás a zdravé bakterie převážily nad patogenními? Pomůžou probiotika a prebiotika.

Střeva jsou druhým mozkem lidského těla

Že to zní divně? Jen zpočátku. Střeva totiž komunikují s mozkem v hlavě, a hrají zásadní roli při vzniku zdravotních problémů. Odborně se tomuto spojení říká enteropatický nervový systém.

Co vše ovlivňuje střevní mikroflóra?

Zažívání - Bakterie pomáhají vstřebávat živiny, rozkládají jídlo a podporují trávení. Lidé s rozmanitým střevním mikrobiomem proto trpí méně často na zažívací potíže. Správně fungující střeva si poradí i s potravinami, které by jiným mohly způsobit obtíže.

Alergie - Mikroflóra vám může pomoci také při alergiích – zejména potravinových. Buňky imunitního systému, který za přehnanou reakcí stojí, totiž z velké části sídlí právě ve střevech. Pokud tedy převažují patogenní bakterie a střeva reagují na některé potraviny přehnaně, může snadno dojít k rozvoji alergie. Ozdravením střevní kultury je však možné její projevy zmírnit až vymizet.

Imunita - Jak jsme již zmínili, střeva a imunita jsou úzce propojené. Ve střevech se nachází až 70 % imunity. Lékaři dokonce studují spojitosti mezi narušenou rovnováhou střevního mikrobiomu a rozvojem autoimunitních a jiných onemocnění.

Psychická pohoda - Znáte ten pocit, když se na něco těšíte nebo jste naopak nervózní, a ony pocity vycházejí jakoby ze žaludku? Není to náhoda. Většinu serotoninu – hormonu dobré nálady – totiž produkují právě střevní bakterie. A z břicha do mozku vede bloudivý nerv, který tyto vzruchy přenáší. Jedná se však o dvousměrnou cestu, stejně jako střeva umí předat dobrou náladu nebo způsobit úzkost, časté vystavování stresu zhoršuje kvalitu mikrobiomu.

Tip BiOOO.cz: Nebojte se umazat

Co tedy dělat, když chcete udržet střevní mikroflóru v kondici? Dbejte na vyváženou stravu z čerstvých surovin, a zkuste se vyhnout alkoholu, stresu a chemickým látkám, které jsou například v některé nepřírodní, konvenční kosmetice. Škodí také přílišná čistota – nebojte se proto pohrabat v hlíně či podrbat psa. To platí i pro vaší dítka. Dětské imunitní systémy se vytváří a budují na základě “střetnutí” s cizími bakteriemi. Tím, že je budeme držet dál od hlíny, louží nebo hraní v přírodě, jejich imunitní systém neuchráníme. Naopak. Nechme je tedy vše osahat a vyzkoušet, aby si jejich těla mohla vyvinout přirozenou obranyschopnost.

Poznejte laktobacily, bifidobakterie a další druhy probiotik

Seznamte se s druhy probiotik, bez kterých se vaše střevo neobejde a přirozeně se v něm vyskytují – mnohdy již od kojeneckého věku.

Laktobacily - Tyto bakterie z mléčných a jiných cukrů, jsou nezbytné například při výrobě jogurtu, sýra nebo kysaného zelí. Zabraňují množení patogenních bakterií, chrání před průjmem, bolestí břicha, a některé druhy dokonce podporují činnost jater.

Bifidobakterie - Bifidobakterie představují většinu zdravých bakterií v tlustém střevě. Působí pozitivně na kyselost střeva a nezbytné jsou také pro tvorbu vitamínů B a K. Navíc pomáhají regulovat pomalé zažívání.

Saccharomyces boulardii - Tento druh bakterií je skvělou volbou zejména při průjmových onemocněních, především při podávání antibiotik. Podpůrně působí také při léčbě akné.

SBO (Soiled-Based Organism) - Zkratka označuje mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují v půdě. Ve střevech pomáhají vytvořit přirozenou a různorodou směs bakterií. Tyto mikroorganismy proniknou až do tlustého střeva. Díky nim dochází ke znásobení prospěšných bakterií na úkor těch patogenních.

K čemu jsou prebiotika? Aneb nakrmte svůj mikrobiom

Mnoho lidí zaměňuje pojmy probiotika a probiotika. Stačí si zapamatovat, že probiotika jsou hodné bakterie a prebiotika jejich potrava. Jedná se o nestravitelné části potravin, čili vlákninu. Skvělými přirozeným prebiotiky jsou ovoce a zelenina.

Setkat se můžete také s pojmem symbiotika – což označuje doplňky, které obsahují jak probiotika, tak prebiotika.

Tipy na domácí kvašení zeleniny

Chcete si vyrobit vlastní přírodní probiotika? Pak vyzkoušejte domácí fermentaci. Budete potřebovat zeleninu dle chuti – skvělé je například červené zelí, mrkev, bílá ředkev či cuketa – a 20 gramů soli na litr vody.

Zeleninu stačí pokrájet na menší kousky, dát do sterilní nádoby, celou ponořit do nálevu a nechat pracovat 7 až 10 dní v pokojové teplotě.

Jaká probiotika jsou vhodná pro děti?

Nejlepší volbou jsou přírodní probiotika, bez zbytečných dochucovadel, konzervantů a dalších chemických látek. Pro děti je důležitá také chuť probiotik – a potěší vás, že na trhu naleznete i veganská probiotika s přirozeně sladkou chutí, přesto bez přidaného cukru.

Udělejte první krok ke zdravějšímu mikrobiomu

Rozhodli jste se ozdravit střevní mikroflóru? Právě pro vás jsme pečlivě vybrali přírodní probiotika s těmi nejdůležitějšími kmeny. Oceníte je kdykoliv a v jakémkoliv věku. Bonusem bude zdravější tělo a spokojenější mysl.