Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zdravá střeva - zdravý život

zdroj:

Naše střeva, hlavně to tenké, řídí v našem životě mnoho. Zdraví, trávení, náladu, životní i vnitřní pohodu. V tenkém střevu dochází k závěrečné fázi trávení a vstřebává se zde většina živin. Co můžeme udělat pro to, aby vše probíhalo hladce a tak, jak má?

Aby trávení správně fungovalo, je potřebné dodržovat několik jednoduchých pravidel. Pomohou vám i bylinky, potravinové doplňky, ale i úplně obyčejné věci, které má každý člověk doma.

Zabraňte špatnému trávení: tipy, které vám pomohou

JAK ZLEPŠIT VSTŘEBÁVÁNÍ ŽIVIN

  • Zařaďte do svého jídelníčku jídlo s vysokým obsahem vlákniny.
  • Omezte jídla s vysokým obsahem tuku, které zpomalují trávící proces.
  • Upřednostňujte libové maso, které obsahuje vyšší podíl bílkovin.
  • Začněte užívat probiotika. Nejenže zlepší vstřebávání živin, postarají se také o posilnění imunitního systému.
  • Jezte pravidelně, a to každý den ve stejnou dobu.
  • Nezapomínejte na pitný režim. Voda sehrává klíčovou úlohu při přesunu potravy přes trávící trakt.
  • Nekuřte.
  • Omezte alkohol a kofeinové nápoje. Jejich nadměrné užívání může vést až k narušení zažívací funkce a s tím souvisejícím problémům, jako je třeba pálení žáhy nebo překyselení žaludku.
  • Pracujte na snižování stresu. Nadbytek stresu může zapříčinit nesprávné funkce trávící soustavy.
  • Začněte pravidelně sportovat. Díky tomu se nejenže bude jídlo pohybovat správně přes zažívací orgány, zlepší se peristaltika.

Co pomůže zlepšit trávení?

Kysané zelí! Díky bakteriálnímu mléčnému kvašení kysané zelí naše střeva napumpuje mikroorganizmy, nejen že nám pomohou s trávením aktuálního jídla, ale dlouhodobě pracují na udržení zdravého mikrobiomu našeho těla. Trávení můžete podpořit i užíváním vhodných doplňků stravy. Ecce Vita Gut Protect obsahuje aloe vera a lékořici a přispívá k harmonizaci funkce střevního traktu a podporuje proces trávení. K normálnímu trávení přispívá i výživový doplněk ve formě kapslí Viridian Enzymy, betain, zázvor a máta. Naturalis Funkční směs Zdravé zažívání obsahuje chlorellu a napomáhá optimální funkci střevního traktu. Doporučujeme ale i heřmánkový či skořicový čaj.

TIP BiOOO.CZ: 

 

Kapsle s práškem z Mastichy - Masticha je přírodní pryskyřice, která se získává z Řečíku lentišku v jižní oblasti řeckého ostrova Chios. Tuto pryskyřici obsahují i kapsle Masticlife Original Chios Masticha Strong & Pure, které napomáhají k normální činnosti trávícího traktu. Zkusit můžete i žvýkačky s mastichou.

Potraviny a bylinky na posilnění tenkého střeva

Pokud chcete posílit tenké střevo, měli byste konzumovat zelené saláty, ředkvičky, špenát, okurky, jahody, fazoli či sójové klíčky. Vedle nešlápnete ani s bezlepkovými obilninami, skopovým a jehněčím masem nebo zakysanými mléčnými výrobky. Z bylinek jsou vhodné například pažitka, rozmarýn, šalvěj, bazalka, máta nebo tymián.

Aromaterapie

Pokud vás trápí trávení, i éterické oleje mohou být vašimi spojenci. Tyto potíže mohou mít mnoho příčin. Stres, jídlo ve spěchu, požívání nevhodných potravin nebo jejich nevhodná kombinace či nevhodná doba pro konzumaci. Ať už tak či onak, éterický olej z bergamotu vám spolehlivě pomůže při potížích spojených se stresem - navíc zbavuje úzkostí. Heřmánek mírní křeče, fenykl nebo kardamom harmonizují a zklidňují. Olej z červeného pomeranče je výborný univerzální prostředek na různé projevy špatného trávení od plynnatosti, průjmu, zácpy nebo pocitu na zvracení.