Přejít na sekci článku:
Éterické oleje v pozdním létě podle TČM
zdroj: pexels.com
Éterické oleje, které se doporučují v pozdním létě, jsou takové, které čistí intelekt a zároveň napomáhají lepší funkci trávicího a oběhového systému. Oběhový systém je sice pod patronátem ohně, ale země jako ta, která po ohni přebrala štafetu, je pro něj také důležitá, protože se stará o krevní funkce.
Co se týče poruch trávení, doporučuje se bazalka, černý pepř, kardamom, skořice, zázvor, fenykl, levandule, meduňka a máta peprná. Buď se v nosném oleji zředí jeden z těchto jmenovaných éterických olejů anebo se vytvoří jejich směs. Aplikuje se pomocí masáží břicha ve směru hodinových ručiček kolem pupku. Při nadýmání a nevolnostech se doporučuje do nosného oleje smíchat anýz, bergamot, heřmánek, eukalyptus, jalovec, majoránku, tymián a rozmarýn.
Esenciální oleje, které pomáhají soustředěné mysli a zlepšují koncentraci, jsou bazalka, kardamom, rozmarýn, máta peprná, meduňka, tea tree, černý pepř a elemi. Obavy a strach, to jsou také klíčová slova při nerovnováze meridiánu žaludku a esence, které mohou pomoci při uvolňování negativních emocí, jsou heřmánek, cypřiš, kadidlo, pelargónie, jasmín, levandule, majoránka, meduňka, neroli, pačuli, růže a vetiver. Tyto oleje lze při opravdu akutních stavech buď vdechnout přímo z lahvičky anebo (kromě růže, která bývá drahá a je vhodná k masážím), nakapat do aromalampy a inhalovat. Éterické oleje můžete také přidat do koupelových solí, podpoříte tak detoxikaci celkového organismu. Solné koupele odstraňují svalové napětí a uklidňují vnitřní orgány.
Při splínech u nerovnováhy meridiánu sleziny se používají esenciální oleje, které dodávají našim myšlenkám určitou zřetelnost, pomáhají nám čistit přeplněnou hlavu, usnadňují aktivitu myšlení jako takového: levandule, citron, grapefruit, vetiver, růžové dřevo, elemi, heřmánek, majoránka a yzop. Své využití mají při této příležitosti také oleje snižující depresivní stavy a dodávají pocity radosti a harmonie: bazalka, heřmánek, šalvěj, geranium, jasmín, levandule, pačuli, neroli, růže, meduňka, ylang-ylang a elemi.
Při používání éterických olejů musíme samozřejmě brát v potaz jejich možné kontraindikace, neužívat je vnitřně, vždy je míchat do nosného oleje. Nejčastější kontraindikací při používání éterických olejů je vysoký nebo nízký tlak, možná alergická reakce, těhotenství či kojení. Nízkotlaké osoby by se měli spíše vyhýbat levanduli, protože snižuje rapidně krevní tlak.