Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej limeta

Esenciální olej limeta Esenciální olej limeta má antiseptické a dezinfekční účinky a pomáhá např. při problémech s trávením.
Pavlína Klaudová
5,0 5
3

Esenciální olej limeta zdroj: shutterstock.com

Limeta je jedním z nejoblíbenějších esenciálních olejů. Je skvělá, šťavnatá a pokud děláte parfém a něco vám v něm chybí, kápněte do něho limetu. Uvidíte, že jej dokáže velmi dobře vyvážit. Pokud se jedná o 100% kvalitní esenci, lze ji považovat za bezpečnou a může se používat i vnitřně. Své stálé místo má, jako všechny citrusy, i v kosmetickém průmyslu.

Esenciální olej z limety je získáván parovodní destilací z kůry plodu stromu, jehož botanický název je Citrus aurantifolia. Má antiseptické, antivirové, baktericidní a dezinfekční účinky. Působí proti horečce, je hemostatický, regenerační, antioxidační, působí jako diuretikum. Obsahuje alfa-pinen, beta pinen, limonen, myrcen, terpinolen, cineol, linalool, citral, geranylacetát.

Díky svým antibiotickým vlastnostem může léčit infekce a chránit nás před jejich rozvojem. Pokud jste se poranili o železný předmět a máte strach o své zdraví, zkuste potřít místo, na kterém jste si způsobili poranění směsí limetky a nosného oleje. Říká se, že limeta pomáhá proti tetanu. Při externí aplikaci léčí limeta kožní infekce. Účinně pomáhá při infekcích močového ústrojí, žaludku a střev. Je zázračně účinná při léčbě vředů, gangrény, lupénky, léčí vyrážky.

Její protivirové účinky můžeme využít při infekcích dýchacího ústrojí u dětí. Pomůže při chřipce, příušnicích, kašli, nachlazení a spalničkách. Citrusy jsou všeobecně vhodné, pokud chceme léčit děti a nejsme si jisti, zda můžeme použít nějaký z éterických olejů, protože kromě fototoxicity nevykazují kontraindikace. I tak s nimi ale musíme postupovat dle doporučení a kapat dětem poloviční dávkování (na 100 ml nosného oleje 25 kapek éterického). Jako příklad si uvedeme bolest zubů u dětí. Pokud se v tomto případě bojíme používat koření (nebo éterické oleje z koření), ať už je tento strach spojený s jeho chutí nebo velkou sílou esence, pomohou nám právě citrusy, které jsou skvělé také při průjmech. (I když bychom jinak volili oregánový olej). Navíc zastavují krvácení a jsou dobré pro lidi trpící nechutenstvím.

Esenciální olej z limety je baktericidní. Můžeme ho použít, pokud trpíme otravou jídlem, průjmy, břišním tyfem a cholerou, protože všechny tyto nemoci jsou způsobeny bakteriemi. Kromě toho může vyléčit vnitřní bakteriální infekci v tlustém střevě, žaludku a močovém traktu, ledvinách, pohlavních orgánech, ale i kožní infekce. Pro lokální aplikaci se musí vždy používat zředěný v nosném oleji.

Působí proti horečkám, podporuje lepší zotavení našeho imunitního systému, vyplavuje z těla nežádoucí látky. Protože horečku téměř vždy doprovází infekce, nachlazení a problémy s dýchacím ústrojím, limeta funguje na více bojových frontách a ničí tyto problémy komplexně. Působí diureticky, napomáhá lepšímu pocení, odvádí z těla přebytečnou vodu a tuk.

Limeta je hemostatická, podporuje lepší srážení krve, snižuje krvácení. Tento olej slouží jako regenerační, obnovuje zdraví a sílu orgánových systémů po celém těle. Je skvělým tonikem pro svaly, tkáně a kůži. Podporuje lepší funkce krevního oběhu, dýchacího a vylučovacího ústrojí. Zabraňuje vzniku stárnutí a stařeckých skvrn (jsou to jaterní skvrny).

Limetka je výborná při emocionálních problémech, stresu, pokud potřebujeme dodat energii a povzbudit. Pomáhá při vyčerpání, stimuluje dobrou náladu. Stačí ji nakapat do aromalampy nebo si dopřát energizující masáž. Uvidíte, že vám pomůže se uvolnit a načerpat síly při emocionálních problémech. A také si zlepšíte imunitu, protože stres je zabijákem dobré kondice duše i těla.

Tento éterický olej je vhodný do masážních směsí, protože poskytuje úlevu při bolestech zad, kloubů a namožených svalů. Lze jej pro tyto účely míchat s cedrem.

Limetka je výborná i pro péči o vlasy, pomáhá eliminovat lupy, oživuje jejich lesk. Stačí přidat tři kapky do vašeho běžného šamponu. Mícháme ji s ostatními citrusy, šalvějí, levandulí, neroli, petitgrainem, ylang-ylangem a dřevinami, vanilkou, tonkou, benzoinem, mimózou, geránií.

DIY kokosovo-limetový peeling

Ingredience

  • šálek cukru
  • ¼ šálku rozpuštěného kokosového oleje
  • esenciální olej limetu (6-8 kapek)
  • lžíci strouhaného kokosu
  • nastrouhanou kůru z jedné limetky, nejlépe bio

Postup

Rozpusťte kokosový olej, přidejte do něho cukr, esenciální olej, kokos a kůru z limetky. Nandejte peeling do sklenice a používejte dle potřeby.

Související produkt
Limeta lisovaná 10 ml
Saloos / 96 Kč
Přírodní rostlinná silice z limety účinně neutralizuje nepříjemné pachy a má významné čisticí účinky. Zároveň působí při chřipce a nachlazení a ihned osvěží tělo i mysl.
Detail produktu