zdroj: shutterstock
Když se řekne aromaterapie, éterické či esenciální oleje, spousta lidí si představí pouze voňavé olejíčky, které nám provoní byt. Samozřejmě jejich vůně je neopominutelná a příjemně zútulní naši domácnost, nicméně pouze vůně není zdaleka všechno, o co v aromaterapii jde. Aromaterapie totiž není jen o příjemné vůni, ale především o skvělých účincích, které nám oleje mohou přinést. Proto se dnes společně podíváme na to, v čem vlastně spočívá síla éterických olejů, na co si dát pozor i jaké základní oleje mít rozhodně po ruce.
Co je vlastně aromaterapie
Aromaterapie je v podstatě umění využívání esenciálních olejů k podpoře zdraví, prevenci onemocnění a naladění pohody. Esenciální oleje jsou koncentrované extrakty z různých částí rostlin, jako jsou květy, listy, kůra, kořeny a plody. Tyto oleje mají charakteristické vůně a jsou známé právě díky svým léčebným účinkům. Aromaterapie spadá pod takzvané doplňkové terapie. Jak již název napovídá, postupy řadící se do doplňkové terapie slouží jako doplněk, konkrétně tedy doplněk k tradiční lékařské péči. Řeší celkový zdravotní stav člověka, nikoliv pouze symptomy nebo nemoci. Pomáhá přirozené schopnosti těla se vyrovnávat, regulovat, léčit a udržovat. Kromě aromaterapie se mezi doplňkovou terapii řadí například alternativní medicína, jóga, meditace, akupunktura a tak dále.
Jak aromaterapie funguje?
Esenciální oleje obsahují drobné aromatické molekuly, které se snadno vstřebávají pokožkou a při nádechu putují do plic. Tyto terapeutické složky poté vstupují do krevního oběhu a jsou distribuovány do celého těla. Tak se uvádí do pohybu jejich prospěšné léčebné schopnosti. Tento proces nám umožňuje dosáhnout relaxace, psychické harmonie, zlepšení koncentrace, lepší nálady, odpočinku a posílení jak těla, tak duše. Aromaterapie má vliv na krevní oběh, hormonální rovnováhu, nervový systém, tok lymfy, trávení, a dokonce i funkci mozkových buněk. Je skvělým pomocníkem při předmenstruačním syndromu, zmírňuje bolesti, zlepšuje spánek, poskytuje úlevu při depresích nebo špatné náladě – jednoduše řečeno, posiluje celkovou rovnováhu těla, mysli i ducha.
Jak správně používat esenciální oleje
Aromaterapie se nejčastěji využívá prostřednictvím inhalace, případně masáže, aplikace přímo na kůži nebo koupele. Co se inhalace týče, nejběžněji se používají aromalampy, které vám pomohou provonět celou místnost, případně celý byt. Při nákupu esenciálních olejů je však třeba dbát zvýšené pozornosti, protože na trhu se vyskytuje mnoho olejů obsahujících syntetické přísady nebo které jsou syntetické úplně. Ty nejenže nedosahují požadovaného účinku, ale mohou být i potenciálně škodlivé pro zdraví.
Dávkování je různé, protože vždy záleží na síle konkrétního oleje. Nicméně obecně platí, že éterické
oleje jsou velmi koncentrované, takže nikdy nebude množství větší než pár kapek. Vždy tedy dbejte na doporučené dávkování konkrétního esenciálního oleje i na způsob, jakým je vhodné daný olej použít.
Které oleje je rozhodně dobré znát
Levandule – patří mezi nejpoužívanější silice. Působí proti napětí, stresu a nervozitě. Je vhodný při nespavosti, mírní bolesti hlavy a pomáhá regenerovat pokožku. Také snižuje krevní tlak a je účinná proti molům.
Ylang Ylang – působí antistresově, zmírňuje nervové napětí, pomůže s nespavostí i se snižováním krevního tlaku. Díky svým afrodiziakálním vlastnostem se hodí i pro smyslně laděné masáže.
Bazalka – je výborná na nervové zklidnění, při úzkostech a bolestech hlavy. Odpuzuje hmyz a podporuje pocení. V těhotenství se jí ale raději vyhněte.
Meduňka – zmírňuje napětí, zahání smutek a podporuje relaxaci i dobrý spánek. Je také výborná na mastnou či problematickou pleť.
Šalvěj – pomáhá podporovat soustředění a paměť a působí antidepresivně. Také výborně pečuje o mastnou či problematickou pleť i vlasy s lupy.
Zázvor – uvolňuje napětí, používá se při bolestech hlavy, brání tvorbě jizev.
Jasmín – zde se jedná o silné afrodiziakum. Zklidňuje nervové napětí, neklid a úzkosti. Pomáhá srovnávat menstruační cyklus a je vhodná při dýchacích obtížích i pro posílení imunity.
Hřebíček – pomáhá při celkové slabosti, svalovém vypětí. Není vhodný v těhotenství a pro epileptiky.
Jak poznat pančovaný olej
Pokud jste si doposud mysleli, že se pančuje jen alkohol, tak vás rychle vyvedeme z omylu. Pančuje se totiž kde co, včetně éterických olejů. Pančované éterické oleje jsou takové oleje, do kterých může být použitý jiný druh rostliny nebo které se dokonce ředí uměle vyrobenými „vonnými oleji“. Proto vždy na krabičce výrobku hledejte několik základních informací, které vám prozradí, zda se opravdu jedná o dobrý esenciální olej. Kvalitní esenciální olej totiž obsahuje informace o pěstování rostliny, latinský botanický název rostliny, místo sběru i jakým způsobem byla esence získaná. Nepoctiví prodejci často ředí esenciální oleje rostlinnými. To má vliv nejen na kvalitu, ale také na trvanlivost, protože rostlinné oleje se mohou rychleji kazit. Pokud se chcete přesvědčit, že olej, který jste si zakoupili, je opravdu "čistý", zkuste kápnout kapku éterického oleje na papír – pančovaný éterický olej zanechá mastnou stopu, čistý nikoliv. Další způsob, jak zjistit, že olej není poctivý, je nakapat ho do vody. Právě voda může pomoci odhalit, jestli se v oleji vyskytují nežádoucí přidané emulgátory. Čistý éterický olej bude plavat na hladině, kdežto pančovaný se v ní rozpustí.