Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej citronová tráva

5.0 5
3

Éterický olej citronová tráva zdroj: istockphoto.com

Éterický olej citronová tráva má mnoho prospěšných vlastností. Kromě toho, že hezky a příjemně voní a hodí se do svěžích parfémů a exotických jídel z čínské a thajské kuchyně, ji lze využít i jinými způsoby. Jak už název napovídá, lemongrass voní stejně jako citrony, ale její vůně je mírnější a mnohem méně kyselá. Je velmi oblíbená v nápojích (včetně čaje), kvůli typické svěží chuti se používá při výrobě dezertů a jiných forem pochutin jak čerstvá, tak sušená. Její růst je poměrně rychlý a hojně se rozmnožuje, což z ní činí cenově dostupnou surovinu. Velmi oblíbená je působení proti křečovým žilám i celulitidě, také snižuje nadměrné pocení.

Přejít na sekci článku:

Co je to lemongrass?

Co je to lemongrass? zdroj: pixabay.com

Citronová tráva neboli lemongrass je známá pod názvy voňatka citronová nebo Andropogon citratus. Hlavními složkami silice jsou myrcen, citronellal, geranylacetát, nerol, geraniol, neral, limonen a citral. Pochází z jižních částí Indie, roste také v jihovýchodní Asii včetně Indonésie, Malajsie, Thajska, Kambodže a Vietnamu. Pěstuje se i ve Spojených státech, hlavně na Floridě a v Kalifornii. V orientální kuchyni se používá v kombinacích s česnekem, zázvorem a koriandrem k ochucování masa, drůbeže, mořských plodů i zeleninových jídel. Esence lemongrass se získává destilací vodní parou ze sušené citronové trávy.

Historie esenciálního oleje citronová tráva

Citronová tráva má odedávna své místo v lidovém léčitelství, používá se hlavně v ajurvédě a čínské medicíně proti migrénám, na revmatické bolesti, svalové křeče a při dalších problémech. V Brazílii se používala citronová tráva jako nervové tonikum. Ajurvéda - matka všech lékařských věd existující již 5000 let, v které lemongrass nese název Sera nebo Bhustria, ji používá spolu s černým pepřem, čímž vznikne silný lék na zmírnění menstruačních křečí a horečky.

Míchání éterického oleje citronová tráva do směsí

Éterický olej z citronové trávy dobře doplní bazalka, borovice, jalovec, skořice, anýz, cedr, eukalyptus, koriandr, geránium, jasmín, levandule, lavandin, mandarinka, citron, limeta, grep, petitgrain a tea tree.

Nebezpečí esenciálního oleje citronová tráva

Před aplikací na pokožku proveďte na malou plochu kůže test snášenlivosti. Pokud vás esenciální olej z citronové trávy dráždit nebude, i tak se doporučuje míchat ho s nosným olejem, neboť éterický olej lemongrass je poměrně silný a jeho účinky se projevují už při malém množství. Neužívejte ho vnitřně a dávejte pozor na oči. Lemongrass se nesmí používat v těhotenství.