Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Levandule proti hmyzu, stresu i padání vlasů

zdroj: unsplash

Kdo by neznal voňavou, fialovou květinu, kterou mají často naše babičky na zahradě. Nebo možná se vám dřív vybaví voňavé polštářky, které si dáváme do skříní, aby hezky provoněly naše oblečení. Věděli jste ale, že levandule má mnohem více využití než jen toto? Tato úžasná rostlina má také mnoho příznivých účinků na lidské zdraví a to zvláště na naši psychiku. V tomto článku se tedy podíváme na to, jak nám levandule může pomoci s kdejakými neduhy i jak ji můžeme použít jako přírodní lék na stres a úzkost.

Levandule v kosmetice

V kosmetice a parfemářství je levandule využívána často. Levandule se hodí do výrobků osobní hygieny a péče o pleť, zejména v případě problémů s problematickou pletí, ekzémem, psoriázou, nebo dermatitidou. Její dezinfekční a hojivé účinky pomáhají léčit zánětlivé reakce a minimalizovat vznik jizev. Levandule je ideální pro DIY krémy, kde se dá dobře kombinovat s tea tree olejem a pačulí. Navíc snižuje produkci kožního mazu a bojuje proti kožním plísním. Můžeme ji také aplikovat na odřeniny, popáleniny nebo po bodnutí hmyzem, kde pomáhá rychle zastavit krvácení a zahojit ránu. Levandule je účinným repelentem proti komárům, muškám a můrám a může zastat i funkci deodorantu.

I na vlasy?

Ano, i tam se levandule často používá. Běžně se setkáte s šampony s levandulí, neboť je šetrná k pokožce hlavy a má i mnoho dalších nám prospěšných vlastností. Například pomáhá v boji proti lupům, plísním a svědění. Mimo to nám může pomoct i v situaci, kdy řešíme nepříjemné padání vlasů. V takovém případě se doporučuje smíchat levandulový éterický olej (cca 5 kapek) s rozmarýnovým éterickým olejem (cca 3 kapky) a mandlovým olejem (totho zhruba 5 ml). Tuto směs lze potom aplikovat na vlasy, které se díky ní vyživí a minimalizuje se tak jejich vypadávání.

Pomocník pro zklidnění a uvolnění mysli

Éterický olej z levandule je naprosto skvělý pro posílení psychiky. Kupříkladu levandulový éterický olej od Taoasis se velmi snadno aplikuje na kůži a jeho příjemná bylinková vůně s jemnými kořeněnými tóny vás jistě okouzlí. Tento olej má skvělé zklidňující a regenerační vlastnosti a lze ho využít nejen jako kosmetický produkt, ale také při nachlazení nebo nespavosti. Díky kombinaci levandule a jojobového oleje se pleť stává pevnější a pružnější, přičemž olej je vhodný pro zralou, suchou i citlivou pleť. Kormě toho můžete olej použít i jako pomocníka pro rychlejší hojení drobných poranění i jako zklidňující péči při štípnutí hmyzem. Pokud trpíte bolestí hlavy nebo migrénou, naneste trochu oleje na spánky a jemně vmasírujte. Tento malý levandulový zázrak můžete použít také při chřipce nebo nachlazení