Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Tea tree: čaj z Austrálie

Tea tree: čaj z Austrálie Tea tree olej je univerzální dezinfekcí, kterou se vyplatí mít neustále po ruce.
Martina Koubová
5,0 5
2

Tea tree zdroj: shutterstock.com

Je docela málo univerzálních věcí, které by měl každý mít doma v lékárničce po ruce. Takových, co se vždycky hodí, můžete je použít k ošetření celého těla a v případě potřeby aplikovat i na domácí mazlíčky. Jako první vás určitě napadne kokosový olej, ten všechno zmiňované bezesporu splňuje. A kdo je hned na druhém místě..? Nevíte? Přeci tea tree olej! Nenápadná výrazně vonící až zapáchající vodička, která vás dokáže zbavit nejrůznějších neduhů a problémů od odřeného kolene až po bolavé zuby a ošklivé oteklé štípance od hmyzu. Tea tree olej do každé lékárničky rozhodně patří!

Melaleuca Alternifolia, česky kajeput střídavolistý či čajovník australský, patří mezi jeden z australských endemitů. Nízký stálezelený strom byl sice oblíben u domorodců, kteří jej využívali pro antiseptické účinky, ale s kolonisty to neměl čajovník lehké. Angličany byl dlouho považován za plevel, který se snažili vymýtit a až po desítkách let zjistili, jak skvělé účinky tea tree vlastně má. Během druhé světové války měl dokonce každý australský voják v lékárničce lahvičku tea tree, avšak s objevem penicilinu a dalších léků upadl olej opět v zapomnění.

Přejít na sekci článku:

Proč tea tree, když to není čaj?

Tea tree zdroj: shutterstock.com

Tea tree je nejenom australskou vzácností, ale také roste pouze na jihovýchodní části kontinentu. Na druhou stranu, jeho výskyt je v této oblasti více než hojný. Podle legendy to má na svědomí aboridžinská dívka Eelemani, která putovala po pobřeží Nového Jižního Walesu a aby nezabloudila a bezpečně se vrátila ke svému kmenu, sela semínka tea tree. Ty vyrostly v hustý strom s jemnou kůrou připomínající svitky papíru. Když se vrátila domů, naučila ostatní využívat léčivých účinků stromu k ošetření poranění, infekcí i k léčbě nemocí.

Lidově se za studena lisovanému oleji z listů Melaleuca Alternifolia říká tea tree olej (čajovníkový olej). Ale proč to slovíčko ‘tea’, když se přeci nejedná o čaj? Nebo snad ano? Název dal stromu mořeplavec James Cook zhruba v polovině 18. století, kdy tea tree popsal jako australskou čajovou rostlinu. A opravdu si z aromatických kafrově vonících jehličkovitých lístků vařil čaj. Je asi jasné, že vzniklý nápoj nebyl příliš chutný, ale pomohl objevit hojivé účinky tea tree a také dal rostlině název, pod kterým jej znají lidé po celém světě.