Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Menstruační kalíšky: V čem vězí jejich oblíbenost?

Menstruační kalíšky: V čem vězí jejich oblíbenost? Menstruační kalíšek je mnohem oblíbenější než vložky a tampony, při správném zavedení jej vůbec necítíte a máte maximální pocit pohodlí.
Lucie van Koten
5,0 5
2

Menstruační kalíšky: V čem vězí jejich oblíbenost? zdroj: shutterstock.com

Nic nevidíte, nic necítíte, nic vás neomezuje. A to se (nejen) v dobách dovolených více než hodí. Navíc si k děložnímu čípku nestrkáte chlorem bělené tampony a nemusíte se tak bát případných zdravotních rizik. Se správně zvolenou velikostí se vlastně nemusíte bát vůbec ničeho. Jak už tušíte, na přetřes přicházejí menstruační kalíšky. A jak vybrat tu správnou velikost, tvar a značku, tím vás dneska provedeme.

Menstruační kalíšky se stále hřejí na předních příčkách oblíbenosti. Pokud srovnáme prodeje kalíšků například s vložkami či tampony z bio bavlny, hned si uděláme obrázek, co je příjemnější. A my se vůbec nedivíme. Menstruační kalíšky jsou tak pohodlné, že se na ně často i zapomíná. Jakmile se vybere ten správný, můžete bez problémů vyvádět psí kusy, přeplavat La Manche kanál a být si opravdu jistá, že nehrozí menší faux pas.

Jakou velikost vybrat?

Značek, které vyrábějí menstruační kalíšky, je celá řada. Každý výrobce má jiné velikosti, jinou tvrdost, jiné číslování a jiný tvar kalíšku. Povětšinou však platí, že můžeme najít dvě velikosti - malou velikost pro mladé dívky a ženy pod 30 let, které zatím nerodily, a velikost větší pro ženy starší 30-ti let či již po porodu. Jedním z kritérií při výběru je samozřejmě i síla menstruace.

Menstruační kalíšky: V čem vězí jejich oblíbenost?

Ideální je kalíšky od různých firem porovnávat a najít si tak ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Přece jen jde o věc, která s vámi vydrží klidně i 10 let. Pokud na něj tedy nezapomeneme při vyvařování a on se tak po hodince nerozloží…

Měkký nebo tvrdý kalíšek?

Stejně jako jsou kalíšky různě velké, jsou i různě měkké či tvrdé. Měkké kalíšky jsou výborné do začátků či pro mladé holčiny, snáze se zavádějí. Na tvrdší varianty zase můžou vsadit protřelé “kalíšnice” či aktivní sportovkyně se zpevněným pánevním dnem. Tvrdší kalíšek přitom neznamená nepohodlí či nepříjemný tlak. Vždy je však dobré se ujistit, že se v pochvě zcela rozevřel.

Nejprodávanější kousky

Zřejmě nejprodávanějším kalíškem je u nás Yuuki, jenž se nabízí ve dvou velikostech a ve variantě Soft (měkký) či Classic (tvrdý). Jde o výborný poměr cena/kvalita, prodává se navíc už ve sterilizačním obalu s víčkem.

Za zmínku však stojí i kalíšky Gaia, jenž jsou nejměkčí z celého sortimentu, i ta malá velikost Gaia je navíc o něco větší než u konkurenčních značek. Dalšími hodně měkkými adepty jsou pak Lady Cup nebo Me Luna.

Menstruační kalíšky: V čem vězí jejich oblíbenost?

A jestli hledáte kalíšek, se kterým budete moc provádět i stojky na hlavě, pak omrkněte například FemmyCycle. Krev je v kalíšku uzavřena ve speciálních drážkách, které zabraňují případnému vytečení. Na rozdíl od klasických kalíšků FemmyCycle nerozlišuje jenom velikost, ale také položení děložního čípku. Samotný kalíšek pak není nejmenší, avšak chytře se rozevře přesně tak, jak je potřeba. Zavádění je o něco obtížnější, ale pro ženy s velice silnou menstruací je velkým pomocníkem.

Pár slov závěrem

Nechceme tu jen slepě opisovat návody k použití, jelikož těch je na internetu plno. Rádi bychom však dodali, že kalíšek představuje pro životní prostředí minimální odpad a díky lékařskému silikonu nepředstavuje - pakliže jsou dodržovány hygienické návyky - ani žádná zdravotní rizika. Ač se můžeme dočíst o různých dezinfekčních prostředcích na kalíšky, sami doporučujeme jen jednoduše před každou menstruací kalíšek dobře vyvařit.

Jinak platí, že většina kalíšků zvládá celý pracovní den a chlubí se klidně až patnáctiletou výdrží.

Související produkt
Menstruační kalíšek 1 (menší) Soft 1 ks
Yuuki / 419 Kč
Měkký menstruační kalíšek Soft v menší velikosti 1 je vhodný pro dívky a ženy, které doposud nerodily.
Detail produktu