Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

6 přírodních antidepresiv

6 přírodních antidepresiv Spolu s podzimem přichází bohužel i podzimní splíny a deprese, vyzkoušejte proto sílu přírodních látek s antidepresivními účinky.
Jana Konečná
5,0 5
8

6 přírodních antidepresiv zdroj: biooo.cz

Podzim je definitivně tu a spolu se zkracujícími se dny a úbytkem slunečního světla na nás přicházejí i různé splíny. Neustále se měnící počasí k dobré náladě také nepřispívá. Právě pro toto období jsou typické takzvané sezónní deprese, které se objevují kromě podzimu i na jaře. Neustálé střídání teploty a tlaku je prostě velká zátěž pro tělo a citlivějším jedincům nedělá vůbec dobře. Kvůli nedostatku slunečního záření nám zase může chybět vitamin D, jenž je kromě jiného zodpovědný i za naši náladu a energii.

Jak se tedy podzimnímu smutnění vyhnout nebo jej zmírnit tak, aby nepřerostlo v něco většího? Před tím, než sáhnete po konvenčních antidepresivech, které mohou mít spoustu negativních účinků, vyzkoušejte raději přírodní látky s antidepresivním působením, na kterých si závislost nevypěstujete. Přírodní antidepresiva vás povzbudí, uklidní a uleví vám ať už od klasické špatné nálady či splínu, ale některá si dokáží poradit i s lehčí a středně těžkou depresí. Účinky těchto látek jsou ověřeny staletími používání v přírodním léčitelství. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

1) Třezalka

Třezalka patří asi mezi nejznámější a nejúčinnější přírodní antidepresiva. V některých případech je dokonce účinnější i než syntetická antidepresiva. Uklidňuje nervové poruchy od nervozity, úzkostí, záchvatů paniky, trémy a pomáhá i při stresu. I přes tlumivé účinky na nervovou soustavu vás třezalka na rozdíl od klasických antidepresiv nevyřadí z „provozu“. Nevyvolává totiž ospalost ani otupělost. Naopak podporuje krevní oběh, tím zlepšuje zásobení buněk výživnými látkami a kyslíkem. Může vám také pomoci i při únavovém syndromu.

Nevýhodou třezalky je, že je třeba ji užívat dlouhodoběji - požadované výsledky se dostavují až po zhruba třech týdnech. Na užívání třezalky by si pak měly dávat pozor ženy, které berou hormonální antikoncepci – třezalka totiž snižuje její účinnost. Pokud užíváte třezalku ve větší míře, dejte si pozor i na sluníčko nebo případně na solárium. Látky obsažené v třezalce zvyšují fotosenzitivitu.

2) Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je základní surovinou pro výrobu takzvaných valeriánských kapek. Zmírňuje úzkosti, dopad stresu na náš organismus a zklidňuje mysl před spaním a působí i mírně sedativně – pomáhá rychleji usnout v době, kdy vám hlavou lítá tisíc myšlenek a spánek nikde. Kozlík navodí klidný spánek, ale na rozdíl od klasických prášků na spaní bez negativních vedlejších účinků. Je proto mimořádně vhodný například pro studenty před náročnou zkouškou. Na rozdíl od třezalky účinkuje rychleji, můžete jej proto použít i jako první pomoc, když hrozí nervové zhroucení. Pomáhá tlumit i záchvaty migrény či bolesti žaludku.

3) Bazalka

Bazalku má většina z nás za vynikající bylinku, nepostradatelnou při přípravě italské kuchyně. Bazalka však dovede účinně zklidnit i nervovou soustavu. Působí při vnějším i vnitřním použití. Při nervových obtížích ji tedy můžete nejen přidávat do jídla při vaření (dokonce si z ní můžete uvařit i lahodný čaj), ale také ji můžete nechat čarovat prostřednictvím vašeho smyslu – čichu. Bazalkový éterický olej se v aromaterapii používá při bolestech hlavy, pro snížení stresu a odstranění úzkostných stavů. Bazalka také přirozeně zlepšuje náladu a zvyšuje energii.

4) Heřmánek

Heřmánek má velmi jemné, ale zároveň efektivní účinky. Výborně se proto hodí už i pro ty nejmenší děti, které bývají často podrážděné, uplakané a mají problémy s usínáním. Povzbuzuje v obdobích skleslosti a je vhodný i pro uklidnění nervových výbuchů nejen u dospělých choleriků, ale i malých vzteklounů. Už jen samotná vůně heřmánku přináší vytoužený pocit klidu. Heřmánkový čaj je skvělý na zklidnění rozbouřeného žaludku nejen z důvodu podrážděných nervů, ale pomůže i s trávením těžšího jídla.

5) Levandule

Levandule nejen, že naprosto úžasně a sofistikovaně voní, ale její omamná vůně má také až magické účinky na naše pocuchané nervy. Výborně působí při akutním nervovém podráždění i při potížích dlouhodobějšího charakteru. Levandule se používá hlavně v aromaterapii, ale můžete si z ní uvařit i uklidňující čaj. Pomáhá odplavovat stres, předchází celkovému vyčerpání, uklidňuje bolesti při migrénách a dokonce i mírně snižuje krevní tlak. Působí povzbudivě a tím i preventivně proti depresím. Vůně levandule vás báječně zklidní před spaním po náročném dni. Sušenou levandulí proto můžete naplnit ručně šité polštářky, které pak můžete použít jako dekoraci do ložnice.

6 přírodních antidepresiv

6) Meduňka

Účinnou první pomocí při nervozitě je meduňka. Její citronově peprná vůně doslova restartuje váš mozek a odplaví starosti všedního dne. Meduňkový čaj je proto ideálním zakončením po uspěchaném dni plném povinností. Meduňka vaše tělo skvěle připraví na vydatný odpočinek během spánku. Přináší úlevu i proti bolestem hlavy či při migrénách. Jako příjemný vedlejší účinek vám napraví pošramocené zažívání. Je proto velmi oblíbená u těhotných žen, které si zrovna procházejí obdobím ranních nevolností. Meduňka působí totiž velice citlivě, takže ji mohou používat i těhotné ženy a je vhodná i pro menší děti. Navíc na ní nevzniká závislost, takže si lahodný meduňkový čaj můžete dopřávat každý den.