Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Akupresura a akupunktura

Akupresura a akupunktura Akupresura i akupunktura využívají stimulace určitých reflexních bodů na našem těle.
Jana Konečná
5,0 5
1

Akupresura a akupunktura zdroj: istockphoto.com

Akupresura a akupunktura jsou velmi staré léčebné metody, které vycházejí z principů tradiční čínské medicíny. O akupresuře se říká, že je dcera akupunktury, přestože datace jejich vzniku je přibližně stejná. Obě tyto léčebné metody využívají stimulace určitých bodů na našem těle k podpoření jednotlivých orgánů a k léčení i prevenci určitých onemocnění. V akupunktuře se tyto body stimulují pomocí vpichů drobných a tenkých jehliček, v akupresuře pomocí tlaku prstů. Obě tyto metody pracují s psychosomatikou a neléčí tedy jen tělo nebo naši psychickou stránku odděleně, jako je to v klasické medicíně.

Reflexní zóny

Práce s reflexními zónami je společná akupunktuře i akupresuře. Tyto zóny nebo také body jsou rozmístěny různě po celém těle. Největší koncentrace těchto bodů je na těch částech těla, kde se zároveň sbíhá větší množství nervových zakončení, tedy hlava, ruce, nohy, obličej a uši. Právě proto nám bývá masáž těchto partií obzvláště příjemná. Podle ájurvédy tyto reflexní body protínají dráhy meridiánů a jejich stimulace dokáže působit i na příslušné čakry.

Třeba uši jsou takovou mapou našeho těla. Ušní boltce totiž připomínají dítě stočené do klubíčka v děloze (jen převrácené hlavou dolů). Je pak velmi snadné si domyslet, které místo přibližně stlačit, když si chceme ulevit například od bolesti břicha. Stejně tak je skvělá masáž chodidel, kterou můžete pomoct aktivovat většinu vnitřních orgánů. Akupresuru můžete provádět „na sucho“ nebo i s masážním olejem, kdy klasickou masáž navíc obohatíte o stimulaci akupresurních bodů.

Akupunktura

Jak už bylo řečeno, akupunktura je „ta s jehličkami“. V současnosti se však využívají i jiné stimulační techniky, které preferují hlavně ti, kteří se bojí jehel. K aktivaci reflexních bodů se tak využívá slabých elektrických impulzů, ultrazvuku nebo laserů. Využití jehel je však nejklasičtější a nejrozšířenější. Vůbec se toho nemusíte bát, prakticky to nebolí, jen někteří citlivější lidé popisují, že při tom cítili velice slabé píchnutí nebo lehké mravenčení.

Akupunktura se může použít u již probíhajících onemocnění. Pomáhá při bolestech hlavy a migrénách, a to jak přímo už při rozběhlém záchvatu, tak i jako jejich prevence v klidovém stavu. Vhodná je i na ostatní bolesti - zubů, zad…a to včetně fantomových bolestí u chybějících končetin. Akupunktura se využívá také u psychických onemocnění, jako je syndrom vyhoření či deprese. Úspěch zaznamenala i v léčbě alergií či při problémech s otěhotněním. Hodně lidí taktéž na akupunkturu nedá dopustit, protože jim pomohla zbavit se závislosti na alkoholu nebo cigaretách.

Akupresura

Akupresura využívá na rozdíl od akupunkturních jehliček „pouze“ tlaku prstů. Její výhodou je, že si ji mohou užít i ti, kteří mají chorobný strach z jehel, a už samotný pohled na ně jim dělá zle. Další výhodou je, že zatímco akupunkturu vám může udělat jen odborník, akupresurou vás může oblažit i třeba váš partner nebo si ji můžete provést sami. To ostatně většina z nás občas úplně nevědomky dělá. Vzpomeňte si, nemnete si někdy spánky, když vás bolí hlava? Právě tam se nacházejí body, které jsou spojené s mozkem. Nebo si tisknete kořen nosu, když jste hodně unavení? Reflexní body vedle kořene nosu totiž působí proti únavě očí. Výborné na akupresuře je, že si nemůžete ublížit. Maximálně se nic nestane.

Akupresura jako taková slouží především jako prevence různých onemocnění. I když v některých případech pomůže zmírnit i zrovna probíhající problémy, jako je třeba právě bolest hlavy. Akupresura vychází z teorie, že většina nemocí je způsobená nedostatečnou detoxikací a následným hromaděním škodlivých látek v organismu. Podporuje tedy tyto detoxikační procesy a celkově tělo očišťuje. Navíc rozvíjí naše sebeléčebné schopnosti, posiluje jednotlivé orgány a povzbuzuje proudění energie.

Co je shiatsu masáž?

Shiatsu je stará japonská technika, jež vychází z akupresury. V překladu její název znamená „tlak prsty“. K masírování se však nepoužívají jen prsty, ale také dlaně, kolena, lokty a chodidla. Shiatsu podporuje proces sebeuzdravování, vyrovnává proudění energie čchi v těle a aktivuje tak náš osobní růst a fyzickou odolnost. Tuto metodu však může provádět jen kvalifikovaný specialista, protože pro její správné provedení potřebuje znát umístění 400 akupresurních bodů a zároveň přesná místa, kudy vedou jednotlivé meridiány. Na principu stimulace akupresurních bodů fungují také takzvané ušní či tělové svíce.