Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterické oleje pro dobrý spánek

Éterické oleje pro dobrý spánek Nespavost je možné řešit jemně a přírodně pomocí éterických olejů.
Pavlína Klaudová
4,0 5
5

éterické oleje pro dobrý spánek zdroj: shutterstock.com

V dnešní době má stále více lidí problémy se spánkem. Důvodů, proč tomu tak je, je více. Hlavními faktory jsou stres a to, že uměle prodlužujeme den pomocí elektrického osvětlení. Nerespektujeme tak přirozený biologický rytmus našich předků, což má vliv na funkce našeho těla a u žen třeba velmi podstatně upravuje menstruační cyklus. Dobrý spánek je důležitý pro to, abych nám to dobře myslelo, abychom dokázali plně vnímat to, co po nás chce naše okolí, měl by nám poskytnout dobrou regeneraci těla i mysli.

Přírodní vůně pro krásné sny

V dnešní uspěchané době se stále častěji objevují poruchy spánku dospělých. Díky stresovému přetlaku v práci, starosti o rodinu a snahu se uživit, jsme denně vystavováni velké duševní námaze. Stále větší nároky společnosti, které kladou důraz na náš vysoký výkon, dokáží pěkně potrápit a podepsat se na kvalitě našeho života i spánku. Aromaterapie je jedním z nejlepších možných alternativních prostředků k odbourání stresu a nastolení psychické pohody. Proto je hojně využívána při léčbě nespavosti u dospělých i dětí.

Éterické oleje pracují energeticky a mohou pomoci uvolnit i dlouho ignorované nebo nevědomé bloky. Vyvolávají určité emoce a vzpomínky, a mohou tak přímo ovlivňovat tělo prostřednictvím našeho nervového systému. Tato jejich schopnost se hojně využívá např. při alternativní práci s lidmi, trpící depresemi a fóbiemi. Dokáží účinně odblokovat strachy, v kterých jsme uvězněni, povzbudit, ale i tišit staré rány z dětství a dospívání. Pro léčení vůněmi se používá název olfactoterapie. Jde v ní o to, že čichový nerv, začínající v našem nosu je přímo spojený s mozkem a vysílá signály do jeho částí, které jsou zodpovědné za emoce, nálady a paměť. Díky tomuto procesu může vůně ovlivňovat naši mysl i tělo a mít na něho trvalí, uvolňující účinky. Vonná stimulace dává mozku signály, že je třeba vypnout a zrelaxovat, což je někdy opravdu těžké, pokud jste měli hodně těžký den v práci, uvízli jste v zácpě anebo máte nemocné dítě.

Éterické oleje pomohou navodit tu správnou atmosféru pro klidný a hluboký spánek. I když se někdy doporučuje kapat je přímo na polštář, není to zrovna vhodné řešení, protože se vám mohou dostat do očí, když se v noci převalujete. Které esenciální oleje jsou vhodné pro to, abyste lépe usínali?

Esenciální olej Ylang Ylang má sladkou, květinovou, upokojující a uvolňující vůni. Uvolňuje nervové přepětí, snižuje krevní tlak. Díky těmto vlastnostem se používá v alternativní psychoterapii při léčbě depresí a úzkostí. Navozuje pocit harmonie, klidu a míru a bourá emoční bloky i frustrace. Je často součástí směsí pro léčbu frigidity a impotence. Lze použít v těhotenství po poradě s aromaterapeutem a nejčastěji po ukončeném prvním trimestru.

Éterický olej šalvěj je bylinný, kořeněný a vhodný pro léčbu duše i těla. Pomáhá zvládat strach ze zubaře, léčí záněty, uvolňuje deprese, pomáhá zlepšovat činnost endokrinního systému. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy a děti do osmi let. Může působit abortivně nebo vyvolat předčasný porod.

Éterický olej jasmín je sladký, květinový, velmi uvolňující a relaxační. Napomáhá správné činnosti hormonálního systému, může se dobře míchat do směsí s růží, neroli anebo ylang-ylangem. Je to velmi silný a drahý olej, protože je náročný na zpracování. Používá se pro léčbu impotence, frigidity a depresí, uvolňuje emoční blokády. Nesmí se používat v těhotenství.

Esenciální olej Yuzu patří do rodiny citrusů, je získáván parovodní destilací anebo lisováním za studena z kůry plodu, který je vizuálně podobný citronu, ale je kulatější. Nová studie, kterou provedli japonští vědci, zjistila, že vůně yuzu může potlačit stres a úzkosti a také snižovat tepovou frekvenci během pouhých 10 minut. Ovoce yuzu se přidává do tradičních japonských horkých lázní k uvolňování stresů. Lze použít v těhotenství, při kojení i u dětí.

Éterický olej cedrové dřevo je velmi efektivní. Podporuje zdravou funkci epifýzy, a díky tomu lepší uvolňování melatoninu, který má důležitou roli ve spánkovém procesu. Může se aplikovat ve směsi s nosným olejem a levandulí na plosky nohou, díky masáži se stimulují akupresurní body, nastavuje se stav relaxace, který je tak důležitý pro správné usínání. Používat v těhotenství, při kojení a u dětí, pouze po poradě s aromaterapeutem.

Esenciální olej vetiver je bylinná, mužná vůně, bohatá a zemitá. Uvolňuje, uzemňuje a uklidňuje. Dodává pocit stability, posiluje vůli. Když vám moc nesedí jeho vůně, lze použít ve směsích s citrusy anebo květinami, např. bergamotem či levandulí. Tak docílíte příjemnější vůně a navíc podpoříte jeho schopnost vás ukolébat k spánku.

Éterický olej santal je jedním z pozoruhodných, a také velmi drahých éterických olejů, který má velmi specifickou vůni. Přidává se do meditativních směsí, je vhodný pro masáže a do koupelí. Má antidepresivní účinky, uvolňuje emoční bloky, má pozitivní účinky na celkové fungování centrálního nervového systému. Podporuje vylučování hormonů a napomáhá zlepšit spánek. Dobře se míchá s růží, jasmínem, ylang-ylangem i citrusy.

Éterický olej neroli je sedativní, působí proti úzkostem a má uklidňující vlastnosti. Výborně se hodí do směsí s levandulí, heřmánkem, kadidlem nebo růží. Používá se v alternativní medicíně např. na jednotkách intenzivní péče a tam, kde je pacientům zatěžko odpočívat jak mentálně, tak fyzicky a prostředí, v kterém se vyskytují, je pro ně stresující.