zdroj: Shutterstock.com
Zima je v plném proudu, sociální sítě překypují romantickými, skoro až kýčovitými zimními krajinkami jako z pohádky nebo obrázků Josefa Lady. Čerstvý sníh křupe pod nohama a odráží paprsky ostrého zimního slunce do všech stran, není-li zrovna zahaleno hedvábně šedou mlhou.
To jsou zkrátka kulisy jako stvořené k zimní turistice ať už dáváte přednost poklidným procházkám kdy vám na obličej sedají lehoučké studené vločky sněhu snášející se z nebe, nebo raději dáváte přednost zážitku odvážnějšího ražení. Z takových přírodních dobrodružství se domů vracíme sice spokojení, ale pěkně prochladlí.
Máme pro vás pár tipů, jak se po toulkách zimní krajinou (ale třeba i jen po vydatné procházce městem) rychle, příjemně a efektivně prohřát.
1. Uvolňující horká koupel
Není nad to prokřehlé tělo rozehřát horkou sprchou nebo relaxační koupelí a nechat uvolnit napětí ve svalech. Napusťte si plnou vanu, do které můžete přidat sůl do koupele, olej do koupele nebo koupelovou bombu a užijte si doslova královskou lázeň! Všechny koupelové přípravky na přírodní bázi budou vaše tělo hýčkat, zároveň zabrání vysušování pokožky, kterou nechají ošetřenou, hebkou a vláčnou.
2. ČAJ. Klasika, která zahřeje, posílí imunitu a provoní byt
Doslova na těle i na duši dokáže zahřát šálek skvělého čaje, který přijde vhod v chladném dni i při dlouhých zimních večerech. Stačí vybrat ten správný a pak už si jen užívat chvíle pohody například pod dekou, s knížkou v ruce a celou atmosféru dovést k dokonalosti vonnou svíčkou. Víte ale, jaké čaje vám doslova rozproudí krev žilách?
Obecně se doporučují bylinné čaje pro povzbuzení celého organismu, vysoce originální chutě nabízí ajurvédské čaje. Citlivé duše ocení čaje Sonnentor pro jejich poetické názvy. Potrpíte-li si na aromatičtější zážitek, sáhněte po kořeněných čajích, kam spadají i speciální červené čaje Rooibos od značek Numi Organic Tea nebo English Tea Shop.
Ženšen - kořen života
Nenahraditelnou ikonou tradičné čínské medicíny je ženšen. Podporuje celkové zdraví organismu a významně posiluje imunitní systém. Ne nadarmo se mu říká přírodní životabudič, česky Všehoj léčivý. Existuje mnoho druhů ženšenu, nejpoužívanější je červený (korejský) ženšen, který narozdíl od bílého ženšenu organismus dost zahřívá, protože podporuje krevní oběh. A právě čaj KOMBE v sobě kombinuje účinky červeného ženšenu korejského s extrakty z jujuby.
Zázvor - mocný všelék
Můžete si vybrat čaj případně čajovou směs se zázvorem nebo si doma připravit čerstvý zázvorový nálev. Zázvor má úžasné termoregulační vlastnosti a efektivně pomáhá při nachlazení, protože účinně bojuje proti virům a bakteriím.
Kurkuma neboli indický šafrán
Kurkumu jistě všichni známe jako kuchyňské koření zlaté barvy plné neuvěřitelné síly i chuti. Ale víte, že existují i kurkumové čaje? Ochutnejte a užijte si ten intenzivní požitek. Kurkuma posiluje imunitní systém, podporuje činnost jater a trávicí soustavy, je skvělým zdrojem železa a vitamínu B6 a také patří mezi přírodní antibiotika s antivirovým a antibakteriálním účinkem.
U těchto čajů jen pozor na množství, nepřehánějte to, protože skutečně zahřívají.
Provoňte byt ovocem…
...a vychutnejte si zdravý šálek každý den. Ovocné čaje se řadí mezi nejoblíbenější klasiku, která chutná malým i velkým. Šálek jedinečných plných chutí povzbudí vaše smysly i tělo a báječně se hodí k doplňování tekutin během celého dne. Vychutnáte si jej u jídla i k dezertu.
V zimě ale pozor na zelený čaj. Ten má naopak ochlazující účinek. To samé platí pro mátový čaj či mátové výluhy. Sice vás krásně osvěží, ale jejich konzumace je vhodnější spíše v teplých měsících, jelikož snižují teplotu. Případnou alternativou pro milovníky zeleného čaje může být čaj Oolong, který teplotu nesnižuje.
A v neposlední řadě samozřejmě nesmíme zapomenout na tradiční černý čaj případně čaj masala.
3. Lahodný šálek kávy zažene chmury
K tomu, abyste zahnali splín nebo špatnou náladu, která v zimě čas od času sedne na každého z nás, stačí málo. Vytvořte si ze svého domova útulné hnízdečko, nechte na sebe dýchnout hřejivou atmosféru a snažte se na každém okamžiku najít něco krásného. Třeba s šálkem lahodné kávy v ruce. A ne ledajaké. U nás najdete výběr originálních ajurvédských káv, jakožto skvělou alternativu kávě klasické. Neobsahují kofein a díky obsaženým bylinkám působí příznivě na trávení.
Jestli se své oblíbené klasické kávy přesto nehodláte vzdát, zkuste si ji vylepšit kořením do kávy. Obsahuje směs kardamomu, skořice, nového koření a hřebíčku, které v horké kávě uvolní své silné, sladké a citronové aroma a její typickou chuť posune zase o level výš.
Nebo udělejte kompromis a připravte si horký nápoj známý jako tzv. “zlaté mléko” s Nupreme Golden mylk. Jde o instantní ajurvédský nápoj s obsahem kurkumy organické kvality, skořice, černého pepře a zázvorového prášku. Zahřejete se, pochutnáte si a ještě uděláte něco pro své zdraví.
4. K zimě patří tradiční svařák
Za chutí svařeného vína s vůní skořice obvykle vyrážíme na vánoční trhy. Letos byla situace poněkud netradiční, nicméně nebyli jsme o tento požitek ochuzeni. Dokonalý svařák si ale můžete během zimy snadno připravit kdykoliv v pohodlí domova. Prohřeje vás po náročném dni, potěší chuťové smysly, příjemně uvolní a povzbudí. Ústřední ingrediencí oblíbeného zimního nápoje je červené víno, jehož benefity pro naše zdraví byly prokázány vědeckými studiemi. Tak na zdraví!
5. Zahřejte se poctivou polévkou
Obzvláště vhodné jsou teplé polévky a silné vývary. Obnoví vaši vnitřní sílu a pochutná si na nich celá rodina včetně nejmenších strávníků. A kdyby se mamince nechtělo vařit, pak stačí sáhnout po geniálních Presto kapsičkách v BIO kvalitě od značky Salvest. Vydatná porce lahodné a nutričně vyvážené polévky zažene malý i větší hlad.
6. Obohaťte jídelníček o zahřívací potraviny
Tradiční čínská medicína dělí potraviny na tři základní pilíře - ochlazující (jin), neutrální a zahřívací (jang) a právě ty by v podzimním/zimním jídelníčku měly zaujímat prvotní postavení. Zahřívací potraviny díky svému zahřívacímu účinku zvyšují jangovou energii a tím podporují cirkulaci. To ocení zejména lidé trpící na studené ruce a nohy nebo s nutkáním častého močení.
Zahřívací potraviny:
- Kuchyňská úprava stravy, tepelná úprava: skopové, jehněčí a kachní maso, sýry (plísňové, kozí, ovčí), vejce, tuky, rýže, jáhly, pohanka, sója
- Koření: skořice, hřebíček, pepř, chilli, zázvor, badyán, fenykl, kmín, kari, muškátový ořech, nové koření, anýz
- Ovoce, zejména tepelně zpracované: kokosové mléko, broskve, třešně, datle, meruňky, rozinky, maliny
- Zelenina: cibule, česnek, pórek, chřest, dýně, zázvor, batáty, křen, chilli papričky
Vzhledem k počasí za okny si tak můžete sestavit ideální jídelníček se zahřívacím efektem a naprosto v pohodě zvládnout náročnou zimu. Začněte den obilnou kaší s oříšky, ovocem a slazenou medem nebo jiným přírodním sladidlem a jako lehkou večeři si můžete připravit třeba dýňový krém s opečenou cizrnou a navrch ozdobit bazalkou. Lahoda!
Nebo patříte mezi milovníky pikantních/pálivých jídel? Pak je pro vás zimní sezóna jako stvořená! Ostrá jídla jsou výtečná na chvilkové prohřátí a zároveň mají pozitivní vliv na trávení. Kapsain (obsaženým zejména v chilli papričkách) zvyšuje produkci trávicích šťáv, které čistí střeva a také trávení probíhá rychleji a účinněji. Ale pozor. Jako u všeho platí, že nic se nemá přehánět.
Pro ty zimomřivější: nezapomeňte, že základem úspěchu je mít NOHY V TEPLE. A to nejen při venkovních aktivitách nebo zimních sportech, kdy by kvalitní teplé ponožky měly být naprostou samozřejmostí. Oceníte je i doma. Není nad pořádné, nejlépe vlněné fusekle!
Já osobně bez nich neudělám ani krok, dokonce jsou mým “každonočním” společníkem. Ať si kdo chce co chce říká, hlavně když je mi teplíčko :).