zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Víte, jak používat kadidla a kadidelnice? A znáte něco z historie vonných směsí, vykuřovadel a pryskyřic? Jaké mají účinky na náš nervový systém? Jsou opravdu tak důležité, nebo lze kvalitně meditovat i bez nich? To jsou samé důležité otázky, na které se pokusíme najít odpovědi v tomto článku.
Kadidla a vykuřovací vonné směsi v historii
Kadidla a vykuřovací směsi jsou součástí různých obřadů ve všech možných náboženských systémech, které si jen dokážeme představit. V židovství, křesťanství, pohanství, buddhismu, hinduismu, všude tam se vyskytuje používání vonných směsí. Hlavní důraz se při tom klade nejen na uctívání Boha a božstev, ale také na očistné vlastnosti vykuřovacích směsí, které mají dezinfekční a detoxikační charakter pro tělo i mysl a navozují lepší koncentraci při modlitbě.
Téma obětin v Bibli je rozpracováno snad nejdetailněji, jak jej rozpracovat lze ve Starém zákoně, konkrétně v knihách Leviticus a Deuteronomiu. Leviticus obsahuje veškerá nařízení pro kněží a lévijce. Lévijci fungovali na poušti jako strážci Boží schrány a kolem stanu setkávání, v Chrámu pak jako pomocníci kněžstva. S příkazem k tvorbě kadidlové směsi a zcela explicitním receptem na ni se setkáváme v knize Exodus. Mojžíš má na Boží příkaz zhotovit jedinečnou, neopakovatelnou a neměnnou vonnou obětinu, která se měla pálit k poctě Hospodinově ráno a večer. Skládala se z galbana, vonných lastur a pryskyřice.
Kadidlo, kadidelnice a oheň jsou vnímány jako posvátné, nedotknutelné. Oheň je úzce spojovaný s Bohem, v knize Leviticus se píše o tom, jak Hospodin sežehnul syny Áronovy ohněm, protože mu přinesli nesprávnou oběť. V Novém zákoně je kadidelnice nedílnou součástí knihy Zjevení, v které jeden z andělů přistupuje s velkou kadidelnicí před oltář, pokládá ji na trůn Boží a následně do ní hrne oheň z oltáře, aby ji vrhnul dolů na zem.
V křesťanství se kadidlo používá nejen k vzdání úcty Bohu, ale také jako očistný prvek modlitebního prostoru a při exorcismech k vyhánění démonů. Kvůli kadidlu zemřelo ve Starém Římě mnoho křesťanů, kteří byli umučeni, protože ho odmítli pálit modlám. Záznamy o používání kadidla v křesťanství jsou až z éry okolo roku 500 našeho letopočtu. V řeckém prostředí se do kadidelnice přidával tymián, který má silně čisticí účinky. Kadidlo se řecky řekne thymiama, kadidelnice thymiatiri. V obou slovech je jasně cítit tymián, kterým se vykuřovaly prostory, aby se zabránilo šíření infekce.
V ájurvédě a celkově hinduistickém světě se používají různé kadidlové směsi k očistě čakrálního energetického systému a při mnoha náboženských obřadech i sociálních příležitostech. V Egyptě se kadidlo zapalovalo při uctívání Isis a Osirise a léčilo se jím astma a zápach z úst. Zmínky o používání kadidla máme z doby Ramese III. a Thumose III. Při konkrétních obřadech se používaly různé kadidlové směsi, některé jejich součástí pocházely z domácí produkce, některé ale byly dováženy. Protože byl v Egyptě problém s pěstováním stromů, kadidlovník se v něm neuchytil.
Za vlády královny Hatšepsovet se těšil import vonných složek, hlavně různých aromatických dřev a pryskyřic, které se používaly i do parfémů a balzamovacích mastí, velkému rozkvětu. Kadidlo mělo velkou roli i při pohřebních obřadech. Když byl v Egyptě nedostatek vonných dřev, pálil se spolu s bylinami a pryskyřicemi papyrus. Velmi populárními přídavky do kadidlových směsí byla citronová tráva, růže, lotos a kosatec. Vonné složky byly buď páleny na dřevěném uhlí nebo se z nich dělaly kuličky ve směsích s ovocem (rozinky, datle) a ty se pak pálily.
Jak používat kadidla, kadidelnice a doplňky kadidelnic?
Často se setkáváme s tím, že se lidé ptají, na co jsou měděné kleštičky, stříbrné lžičky anebo misky s nožkami, které máme na prodejně. Jsou to kadidelnice a jejich doplňky. Chtěli jste si koupit kadidelnici a nevíte, jak ji používat? Jaké jsou nejčastější dotazy ohledně vykuřovadel, kadidel a doplňků?
Jaký je rozdíl mezi kadidlem a vykuřovadlem?
Pokud chcete dělat rozdíly, ale používáte "kadidlo" jako univerzální výraz pro všechno, co voní, čoudí a chcete si zapalovat doma, pak bychom rádi podotkli, že správně je vykuřovadlo pouze směsí bylin a vonných dřev, ale neobsahuje pryskyřici.
Jaké jsou druhy kadidelnic?
Samozřejmě známe hlavně ty, které se používají v kostelích. Domácí kadidelnice se dají sehnat v různých tvarech i velikostech, materiálově bývají převážně z kovu anebo z keramiky.
Jak poznám kvalitu kadidla?
Pokud kupujete čistě přírodní směs anebo si ji sami namícháte z pryskyřic a bylin, nemusíte se bát. Sama jsem měla doma dva typy kadidla, obě řecké nebo respektive mi bylo řečeno, že je řecké, ale spékalo se, strašně smrdělo, bylo nějak divně lisované a stálo majlant. Kvalitní kadidlo nebo jiná používaná pryskyřice pro meditativní účely, se neseškvaří, ale rozteče na uhlíku. Musí se dávat do kadidelnice něco jiného než uhlík? Pokud ano, proč?
Do kadidelnice se musí dávat buď písek anebo sůl, které fungují jako izolanty a zároveň podporují lepší hoření uhlíku. Pokud používáte sůl, má navíc čisticí funkci, protože se uvolňuje při hoření do vzduchu a ten spolu s vonnou směsí detoxikuje.
Jak dlouho hoří uhlík?
Záleží na typu uhlíku. Existují takové, které hoří půl až třičtvrtě hodiny, ale také dvě hodiny. Takže je to individuální. Uhlíky pro liturgické účely mají delší životnost.
Může vykuřovadlo anebo kadidlo obsahovat karcinogenní látky?
Dejte si pozor, kde vykuřovací směs kupujete a co obsahuje. Kvalitní kadidlové směsi mají naopak pozitivní vliv na zdraví a celkovou imunitu člověka.
Co musím používat, abych s kadidelnicí manipuloval bezpečně a nezranil se anebo nevyhořel?
Základem úspěšného používání kadidelnice je nejen kvalitní obsah, ale také doplňky. Bylinné vonné směsi se nejlépe nabírají a do kadidelnice umisťují lžičkou, pokud máte čistou pryskyřici, lze na ni použít pinzetu či kleštičky, které původně slouží při zapálení uhlíku. Když zapálíte uhlík, může trošku prskat, dávejte pozor, abyste se nepopálili, počkejte, až se celý prohoří a umístěte ho do kadidelnice, do které jste předtím vsypali písek anebo krystalickou sůl. Na uhlík následně nasypejte směs bylin anebo pryskyřici. U malých kadidelnic stačí klidně zrnko nebo dvě kadidla, záleží hodně na velikosti prostoru, v kterém kadidelnici používáte. Když uhlík hoří už pouze mírně, ale vy jste skončili meditaci a nechce se vám čekat, vezměte ho do kleštiček a uhaste v nádobce s vodou. Pokud je to uhlík, který se rozpadne, musíte počkat, až dohoří. Nikdy neodcházejte od hořícího uhlíku, dbejte na bezpečnost.