Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Období odpočinku

Období odpočinku Podzimní období nemusí být časem splínu, naopak nás může vrátit k nám samým.
Anna Nádvorníková
4,5 5
10

Psychická pohoda na pozdim zdroj: unsplash.com

Podzimní období nemusí být časem splínu, naopak nás může vrátit k nám samým. Doplňky stravy, aromaterapie, bylinky, koupele, čaje, to všechno může zlepšit náladu těm, kteří silněji prožívají změny času a počasí, brzké stmívání a prostupující chlad. Mnozí ale období nastupující zimy milují a potřebovali by jen trochu nakopnout a povzbudit něčím zdravým a přírodním.

Když končí jedno období a druhé začíná, ve vzduchu je cítit změna. Musíme se tomu trochu přizpůsobit, den se zkracuje a my si přesouváme dobu naší největší aktivity, mění se naše biologické rytmy. V důsledku zkracování dne se nám tvoří více hormonu melatoninu, díky kterému sice v noci dobře spíme, ale vlivem jeho nadprodukce také můžeme být unavení a malátní.

Spánek a tma

Melatonin ovlivňuje také metabolismus, produkci pohlavních hormonů, imunologické reakce organismu i naše chování. Pokud trpíme nedostatkem slunečního svitu, snižuje se nám množství vitaminu D. Jeho nedostatek následně vede k podrážděnosti a nervozitě. Proto je třeba ho přes tyto temnější měsíce doplňovat zvenčí. Terranova Health nabízí vitamin D3 Komplex, který je obohacen o výtažky z bylin. Tato kombinace je pro tělo vstřebatelnější a působí silněji. Bylinné výtažky jsou navíc sušeny mrazem a zachovávají si tak vysoký podíl prospěšných látek. Vitamin D je také důležitý pro udržení vápníku v krvi, tedy určuje i zdravý stav svalů, zubů a kostí. V kapslích najdete též výtažek z koriandru, který podporuje optimální činnost nervového systému a působí jako silný antioxidant.

Ženy jsou na změny a výkyvy počasí mnohem citlivější. Zvláště jim je potom určen komplex Železo Easy Iron, který spolu se zeleným ječmenem a acai berry působí antioxidačně a především dodává tělu potřebné látky při ztrátě krve například při silnější menstruaci. Nedostatek železa se projevuje podobně jako u nedostatku vitaminu D únavou, zvýšeným stresem a úzkostí. Proto železo doporučujeme doplňovat po celý rok.

Naučit se odpočívat

Podle psychologů více lidí prochází splíny a častěji vyhledává pomoc terapeutů. Přiznejme si ale rovnou, že na splínu není nic špatného. Naopak nás upozorní na to, co bychom jinak přehlédli, donutí nás pozastavit tempo a prožít si emoce, které jinak odsouváme. Jsme navyklí na mnohem rychlejší životní styl, než tomu bylo kdykoli dříve. Stíháme během dne stále více věcí, ale příliš si neuvědomujeme, za jakou cenu takzvaná efektivita stoupá. Myšlenky se rozutíkají a multitasking je dlouhodobě neudržitelný. Pokud o tělo nepečujeme po fyzické i duševní stránce, po nějaké době nám to stejně vrátí. Opotřebuje se, na rozdíl od věcí ho však celé vyměnit nemůžeme.

Podzim je úžasné období na to naučit se zvolnit tempo, zmírnit vypětí a nechat věci plynout. Střídat práci s odpočinkem, vymezit si v nabitém plánu místa na to, co nás těší. Odpočinek a vědomá relaxace je základ, často se ji ale musíme učit, nacházet to, co na nás platí. Někomu pomáhá horká vana s koupelovým olejem, který uvolní svaly a povolí i napětí mysli.

Koupelový olej Eukalypt a tymián od Saloos působí také příznivě na dýchací cesty, regeneruje a zvláčňuje pokožku a pro svou kořeněnou vůni je oblíbený především u mužů.

Kdo chce nakopnout?

Někomu vyhovuje spíše aromaterapie. Esenciální oleje můžeme přidat do masážních nosných olejů, nakapat do difuzéru nebo aromalampy a zůstat v teple, třeba u knížky nebo filmu. Když se totiž podzimu podvolíte, je těžké ho nemilovat!

Jsou ale tací, kteří potřebují naopak trochu nakopnout. Často stačí tělo jenom prodýchat. Pro chvíle únavy je dobré mít po ruce bylinný inhalátor s úžasně silnou příjemnou vůni máty, zázvoru, borovice a eukalyptu. Tohle dýchátko pomáhá i při náhlé nevolnosti, slabosti a hodí se i na dlouhé cestování.

Guarana je rostlina jižní Ameriky bohatá na antioxidanty a vitamin C. Dodává tělu energii a posiluje jeho fyzickou i psychickou odolnost. Při užívání jedné až dvou kapslí denně dochází i k lepšímu trávení a metabolismu tuků a je vhodným doplňkem při redukci tělesné hmotnosti.

Životabudiče

Skutečným životabudičem je i koenzym Q10. Dodává energii, zlepšuje rekonvalescenci a urychluje regeneraci. Kapsle od Terranova Health kromě koenzymu Q10 obsahují například acai berry, rakytník a artyčok. Rakytník posiluje přirozenou obranyschopnost a artyčok pročišťuje střeva a patří mezi úžasné antioxidanty.

Někomu však stačí tabulka kvalitní čokolády. Pokud máte rádi vůni levandule, budete nadšení z kvalitní tmavé čokolády s výtažky této rostliny. Čokolády značky Dolfin neobsahuje zbytečně přidané cukry ani levné tuky.

Bez kvalitního čaje by nebyl podzim podzimem. Kořeněné čaje jsou skvělou variantou na zimní období. Konopný čaj zenový spánek vás zase dokonale připraví na vydatný spánek.

Zelené kávy jsou vhodnou variantou pro ty, kteří nechtějí pít kofein. Zelená káva Arun nejenže neobsahuje kofein, ale je navíc plná antioxidantů a je vhodná i pro těhotné a kojící ženy. Můžete si vybrat kávu se skořicí, vanilkou, kokosem nebo čistou bez příchuti.