Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pohodové vánoční nákupy nebo noční můra?

Pohodové vánoční nákupy nebo noční můra? Máte vánoční nákupy spojené s negativními emocemi? Poradíme vám pár tipů, jak obejít nejčastější strašáky a nenechat si jimi znepříjemnit advent.
Lucie Kalčíková
5,0 5
3

Pohodové vánoční nákupy nebo noční můra? zdroj: unsplash.com

Často můžete slyšet ve svém okolí věty typu „Nemám rád vánoce, protože mě nebaví nakupovat dárky a nikdy nevím co koupit a všude je moc lidí.“ Možná to tak sami máte. Vánoční nákupy mohou pro spoustu z nás představovat velký stres a tak trochu nám kazit celkovou vánoční pohodu. Podíváme se na několik příkladů problémových situací s tipy na jejich řešení.

Sociální fóbie

Jedním ze strašáků vánočních nákupů jsou přeplněná nákupní centra, ulice a dopravní prostředky. Pokud vyrazíte do center měst, určitě se tomu nevyhnete a s blížícím se Štědrým dnem se bude situace stále zhoršovat. Města jsou plná spěchajících vystresovaných lidí, rozjařených turistů a alkoholových obětí vánočních večírků. Jestli vás tyhle situace přivádějí k šílenství, zkuste se jim vyhnout:

Nákupem dárků on-line
I tahle varianta chce trochu plánování, aby se vám nestalo, že dárky dorazí v lednu. Dejte si pozor na dobu dodání, nebo můžete jen vybrat on-line a zvolit vyzvednutí na výdejním místě.

Nákupem s dostatečným předstihem
Nakupujte dárky postupně a s předstihem. Tak ideálně už v říjnu nebo listopadu. Takže tenhle tip si nechte na příští rok:).

Objevením tajných zákoutí
Pořiďte dárky u menších prodejců, ideálně mimo centra měst. I tam se můžete setkat s návalem, ale pravděpodobnost je menší.

Žádný time management

Všechno řešíte na poslední chvíli? Možná patříte mezi pár šťastlivců, kterým to vyhovuje, ale většinu lidí to přivádí do zbytečného stresu, a tak, místo toho, aby se těšili na vánoce, zuřivě hledají volný termín, kdy tedy pořídí ty dárky. Nedej bože, pokud něco vyprodají, nebo nestihnou otevírací dobu, protože „už nemají čas zajít jindy nakoupit". A kdy to jako budou balit?? Asi 23. v noci. Tak holt nebudou spát no. Co pomůže?

Seznam
Napište si seznam dárků, komu a co byste chtěli koupit. Pokud nemáte jasnou představu, stačí zvolit alespoň druh dárku a zhruba místo nákupu. Pak si spárujte dárky, které jsou ze stejného místa, nebo se alespoň nachází vedle sebe.

Aktivita
Buď si prostě vezměte dovolenou a vyražte to všechno nakoupit najednou, nebo si nákupy rozplánujte postupně. Jeden den cestou domů z práce nebo místo delšího oběda vyrazíte na jedno místo, druhý den na druhé…

Strategie
Zkuste na nic nezapomenout a splnit předchozí dva body. Ušetříte si spoustu času, pokud budete mít v nákupech systém. Není nic horšího, než se několikrát vracet do stejného obchodu, protože jste něco zapomněli. Pokud možno, vyhněte se odpolední špičce.

Konzum

Co si pod tím představit? Potřebujete jeden nůž, ale když koupíte dva, tak vám Horst ještě dva další nože přidá zcela zdarma! Pokud stihnete objednat do 10 minut, dostanete navíc ještě parfém! Nebo když vaše dítě očekává minimálně 36 dárků a kvantita vítězí nad kvalitou. Kde je původní smysl vánoc? Kde je překvapení a radost? Nenechte se strhnout nakupováním blbostí a vidinou toho, že čím víc toho budete mít, tím líp. Jak?

Komunikace
Nastavte si s obdarovávanými pravidlo, že si vzájemně koupíte třeba jen jeden dárek.

Zdravý rozum
Při každé „výhodné nabídce“ se zamyslete, jestli to skutečně potřebujete a uděláte tím někomu opravdovou radost.

Nulová inspirace

„Co mu mám koupit? Vždyť on všechno už má!“ A je to tak. Pryč jsou doby, kdy děti byly rády za jednu hračku nebo kdy člověk dostal něco, co si sám nemohl dovolit koupit. Je čím dál těžší něco vymyslet. Tak co tedy kupovat, aby to nebyl jen bezduchý dárek a splnění nějaké vánoční povinnosti? Pokud jako Ježíšek nedostanete konkrétní přání, zkuste tohle:

Kvalitní praktický dárek
- například něco, co souvisí s jeho/jejími koníčky nebo profesí. Maluje? Píše? Sportuje? Rád(a) chodí na výlety?

Zkuste něco vyrobit nebo darovat svůj čas
- třeba vyrobte krém, zápisník, cukroví, marmeládu, náramek, budku pro ptáčky na zahradu, dřevěnou lžičku, zajistěte lekce jógy, namalování obrazu, zpracování jídelníčku… cokoliv umíte.

Darujte zážitek nebo poukaz
- návštěvu divadla, kina, výlet, nějaký kurz, vstupenky do muzea, masáž…

Sežeňte něco originálního, co ještě nezná
- objevili jste něco, z čeho jste unešení a víte, že by se to líbilo i obdarovávanému?

Pořiďte něco zdravého
- přírodní doplňky stravy nebo kosmetiku, poukázku na nákup ve zdravé výživě nebo třeba barefoot obchodu, kvalitní čaje nebo kávu…

Nezapomeňte, že to, jaké tyhle vánoce budou, záleží jen na vás:)!