Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Prostředky pro duševní pohodu budoucí rodičky

Prostředky pro duševní pohodu budoucí rodičky Cesta ženy vedoucí k otěhotnění je ovlivněna několika faktory, jakými je stres, pracovní podmínky nebo neschopnost se uvolnit.
Pavlína Klaudová
5,0 5
1

Prostředky pro duševní pohodu budoucí rodičky zdroj: pixabay.com

V minulých dílech seriálu jsme si řekli, jakým způsobem začít přemýšlet o vědomém těhotenství a co začít dělat pro to, abychom se dokázali posunout na své cestě k dítěti. Také jsme si řekli, jak nezbytně nutné je změnit myšlení a začít se dívat na zdravotní problémy, pokud se objeví, celostním pohledem. Psychika je totiž základem všeho a naše tělo prostřednictvím nemoci volá po tom, abychom s ní pracovali a tak se posunuli v rozvoji své osobnosti a v řešení samotné nemoci.

Očištění mysli pomocí volnočasových aktivit

Důležité je v cestě za úspěšným těhotenstvím pročistit nejen tělo, ale také mysl a k tomu nám může poměrně dobře pomoci aromaterapie. Je pravděpodobné, že žena, která je ve stresu, neotěhotní. Obzvláště pracovní podmínky, které ženě nevyhovují a tím více by ráda otěhotněla, mají na její zdravotní stav obrovský vliv. Proto je důležité najít si aktivitu, která dokáže odbourat negativní jevy nevyhovujícího pracovního prostředí. Velmi dobrým pomocníkem je meditační návyk. Dobře jej znají lidé, kteří jsou schopni se pohroužit do modlitební kontemplace, ale i ti, kteří praktikují jogínská cvičení. Jedná se o potlačení činnosti neokortexu, které se dostavuje při našem naprostém uvolnění a je důležité také při porodu.

Člověk, nerušený podněty z okolí, se dokáže pomocí meditačních technik, jež jsou mu blízké, dostat do stavu změněného vědomí, vypíná a soustředí se na libé pocity, kterými je jeho meditativní úsilí provázeno. Dobrým prostředkem, jak se zbavit stresu, je také zpěv. Provázanost meditace a zpěvu známe z mnoha kultur a není vůbec špatné si obojí vyzkoušet na vlastní kůži. Tanec je také možností, jak si zlepšit postavu i pro ty, které zrovna nejsou zaujaty sportováním. Díky nepřebernému množství nabízených kurzů si můžeme vybrat ten, který nám bude vyhovovat a tělo, jemuž se zlepší kondice, nám pak určitě poděkuje při porodu.

Vnímání vonných podnětů z okolí

Ve všech kulturách byly obřady, provázející výlety do vlastního nitra doprovázeny libými vůněmi, které pomáhají uvolnit naši mysl a aktivují naše smysly k tomu, aby se mohly lépe soustředit. Ať už se jedná o kadidlo, vonné oleje nebo třeba různé bylinné směsi, vždy jsou zde proto, aby nám poskytly službu při navození duševní pohody. Vnímání vůní smysly je jeden z největších darů, jaký jsme mohli dostat, proto bychom jej měli co nejlépe využívat. Nos nám velmi dobře poradí, čemu se máme vyhýbat a co nám naopak pomůže. Proto máme více vůní se stejnými účinky a můžeme si vybrat tu, která je pro nás zrovna nejlepší.

K nastolení harmonie je důležitá provázanost a trocha přemýšlení. Pojďme se tedy podívat na aromaterapeutické prostředky blíž. Dobrými pomocníky jsou vůně, které nás uvolní, zklidní a pomohou nám lépe vnímat potřeby našeho nitra. Můžeme využívat buď vonných olejů, nebo se spolehnout na oblíbenou Bachovu terapii, kde si každý může vybrat podle svých aktuálních potřeb již namíchané esence. Existují i možnosti individuální konzultace, která vede k vytvoření vlastních Bachových esencí a vůní přímo na míru. To může být nejen pro mnohé budoucí matky velmi dobrá a vítaná cesta, jak své úsilí podpořit.

Éterické oleje

Éterické oleje zdroj: pixabay.com

Pokud chceme mít po ruce éterické oleje první pomoci, určitě je dobré mít doma jako základ levanduli, růžové dřevo nebo meduňku, které uklidňují mysl. Pojďme se na účinky těchto olejů podívat blíž.

Levandule, známá přítelkyně všech milovníků fialových francouzských polí, je jedna z mála éterických olejů, které lze používat na pokožku neředěný. Podporuje obranyschopnost organismu, má antibakteriální, protivirové a antimykotické účinky. Má schopnost regenerace kožních buněk. Je jedním ze základních pilířů pro osoby trpící depresemi, nervovým napětím či nespavostí. Pokud vás trápí bolehlav, zkuste nejíst prášky, ale sáhnout právě po levanduli. Tato rada neplatí jen pro občasné bolesti hlavy, ale také pro pravidelné migrény. Prokázala se vhodnost levandule při snižování vysokého krevního tlaku. Má dezinfekční účinky, lze používat například při bodnutí hmyzem, na oděrky, i když se třeba pořežete nožem, velmi dobře podporuje hojení ran, neutralizuje živočišné jedy. Další její výhodou je, že má účinky jako repelent a také je výborná v boji proti vším. Velmi ji ocení ženy trpící na silné menstruační bolesti.

Růžové dřevo je dalším dobrým prostředkem ke zklidnění mysli. Je dezinfekční, uklidňuje, dodává harmonii, posiluje a tonizuje, regeneruje kůži, pomáhá při migrénách a nevolnosti. Je velmi vhodné při masážích, neboť uvolňuje ztuhlé svaly. Pomáhá hojit rány.

Meduňka, třetí důležitá část domácí lékárničky, snižuje vysoký krevní tlak, je vhodná při nespavosti, podporuje pocení a trávení, je antiseptická, zlepšuje náladu, snižuje horečnaté stavy, povzbuzuje činnost srdce. I ji mohou využít ženy trpící silnými menstruačními bolestmi.

Růže, královna květin, nám také poskytuje cenný voňavý poklad, otevírá srdce a napomáhá nám najít cestu k sebepřijetí. Růže má punc určitého posvátna, v Řecku byla zasvěcena bohyni Afroditě. Jaký jiný olej by tedy dokázal lépe vyhovovat ženě, která se snaží o to, aby dokázala být dárkyní života než právě tento? Navíc s její pomocí můžeme získat ke kooperaci při aromaterapeutických chvilkách i partnera, protože je afrodiziakální. Růže podporuje lepší činnost krevního oběhu, je účinná při migrénách, má silný uklidňující účinek.