Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Máslová mačatá mňamka

5,0 5
1

Koláč s matcha čajem zdroj: BIOOO.CZ

Je to tak nějak jako tradiční třená bábovka. Skoro stejné suroviny, podobný postup a podobná chuť. Jen tedy lepší. Po anglicku tomu říkají máslový dort (butter cake), my bychom asi sáhli po jménu jako třený máslový koláč. No ale trošku to opepřeme, tedy omačáme... a máme z toho mačatou mňamku. Zdravé to není, spotřebujete másla jako pro celou rodinu na dva týdny, taky do toho dáte hromadu cukru a bílou mouku. No jo, ale tak nebuďme upjaté a občas si nějakou tu přeslazenou a máslovou dobrotu dopřejme. A kdyby něco, tak v tom je přece ten zdravý matcha čaj, plný antioxidantů, vitaminů a minerálů. Takže do ruky elektrický šlehač a jdeme na to.

Máslo, hlavně máslo, a matcha

Máslo, hlavně máslo, a matcha zdroj: biooo.cz

250 g másla (nejlépe pokojové teploty)

200 g polohrubé mouky

1 lžička pečícího prášku

200 g cukru

4 vejce

štipka soli

4 lžíce bílého jogurtu

lžička vanilkového aroma

lžička matcha čaje

Máslo s cukrem utřete do pěny, nejjednodušší je použít elektrický šlehač. Cukr nemusí být práškový, skvělý je i tmavý třtinový krystal. Šlehejte alespoň pár minut, až získáte jemný krém, ve kterém ale stále můžou být krystalky cukru. Postupně po jednom zašlehejte vajíčka, přidejte vanilkovou esenci. V mouce rozmíchejte prášek do pečiva a sůl a postupně po lžících zapracujte šlehačem do máslového krému. A teprve poté přidejte po lžičkách jogurt a opět pořádně promíchejte.

Máslo, hlavně máslo, a matcha

Polovinu těsta nalijte do vymazané a vysypané formy, do druhé poloviny hmoty přidejte lžičku matcha čaje a opět prošlehejte. Zelené těsto přidejte k bílému pro dvoubarevný efekt a dejte péct na 180 °C zhruba na 40 minut, záleží na velikosti vaší formy. Po upečení má těsto zlatavou barvu a na povrchu je popraskané.

Koláč můžete podávat hned teplý a nebo ho nechte vychladnout do druhého dne. Nakrájejte na tenké dvoubarevné plátky a dejte si zelený matcha čaj ke snídani. V buchtě totiž chutná nejlépe. Konzistence je jemná a krásně se rozplývá na jazyku. Díky jogurtu a vysokému obsahu másla není těsto suché ani přehnaně drobivé. Jen prostě chutná skvěle.