zdroj: wikipedia.org
Baobaby jsou jedním ze symbolů Afriky, co se týká rostlinné říše, tak možná i tím největším. A odtud i pochází legenda vysvětlující jejich zvláštní tvar. Baobab byl údajně jedním z prvním stromů na Zemi vůbec. Jakmile se začaly objevovat další stromy, baobab jim hrozně záviděl – jednomu jeho štíhlý kmen, dalšímu sladké plody či květy… Bohové už nemohli jeho stížnosti poslouchat, proto ho vytrhli a zasadili kořeny nahoru, aby jej umlčeli. Ať tak či tak, tento stále nespokojený „obrácený“ strom je hotový poklad a afričtí domorodci si ho velice váží. Nazývají jej stromem života, baobab je totiž cenným zdrojem hned několika různých surovin.
Jeho plody jsou velice výživné a bohaté na spoustu účinných látek. Spolu s listy se pak využívají v lidovém léčitelství. Baobabové listy působí jako účinný repelent. Kůra baobabu poskytuje pevná vlákna, ze kterých se vyrábí, tašky klobouky či lana. Z narušené kůry baobabu vytéká lahodná míza, kterou je možné zahnat v afrických vedrech žízeň. Ze semen plodů baobabu se pak lisuje výživný olej, který je nejen jedlý, ale má i skvělé účinky na pleť i vlasy. Mladé lístky, výhonky i kořínky se používají jako chutná zelenina. V obrovských dutých baobabech dokonce někteří domorodci bydlí. Baobab je tedy opravdový všeuměl. Nebylo by špatné jej mít na zahradě. :-) A je toho mnohem víc…
Čím ještě je baobab výjimečný?
Baobab dělá nejen silný dojem na nás lidi, ale opravdu vyniká také mezi svými rostlinnými kolegy. Kromě jeho prapodivné koruny, která připomíná spíše kořeny, se od ostatních stromů baobab odlišuje i svým tlustým kmenem, který nemá letokruhy. Je tak velice těžké určit stáří těchto stromů. K tomu se proto používá radiokarbonová metoda. Podle jejích výsledků by někteří baobabí pamětníci mohli mít víc než 2000 let. Baobab je tedy ověřený specialista na dlouhověkost. Daří se mu velice dobře přežívat i v drsných a nehostinných podmínkách, a navíc ještě poskytuje spoustu užitku.
K přežití a jeho dlouhověkosti nejspíš přispívá i jeho speciální fotosyntetická vrstva, díky které je schopný využívat sluneční energii i v období sucha, kdy mu opadají všechny listy. Má úžasnou regenerační schopnost – dokáže si velice dobře a rychle obrůst poškozenou kůru a roste bez problému dál. Výjimečné jsou samozřejmě i jeho květy. Jsou velké zhruba jako lidská dlaň, velmi specificky voní, otevírají se pouze po soumraku a velmi rychle uvadají. Na jejich nektaru si chodí pochutnávat kaloni a dokonce některé menší druhy opic.
Prášek z baobabu je perfektní superpotravina
Když je celý baobab tak skvělý a super, bylo by velice divné, kdyby se neprobojoval i mezi superpotraviny, tedy potraviny, které mají komplexní pozitivní vliv na lidský organismus. Jako superpotravina se používá prášek ze sušených plodů baobabu. Obsahuje velké množství vitaminu C (až 3× více než pomeranče), a z minerálů pak hořčík, draslík a vápník (toho až 2× více než kravské mléko), a až polovinu jeho obsahu tvoří vláknina.
Díky vysokému obsahu vitaminu C má prášek z baobabu výtečné účinky na imunitní systém. Vitamin C taktéž funguje jako účinný bojovník proti stárnutí a urychluje všechny hojivé procesy v těle. Přírodní vláknina a pektiny zase tělu poslouží jako prospěšná prebiotika, tedy potrava pro prospěšné bakterie, které sídlí ve střevech, starají se o naši obranyschopnost, zkvalitňují vstřebávání účinných látek a starají se o spoustu dalších tělesných procesů. Baobabový prášek je také skvělým „dopingem“ před i po cvičení. Před cvičením vám nakopne energii, po cvičení přispěje k rychlejší regeneraci svalů a podpoří tvorbu svalové hmoty.
Baobab vykouzlí krásnou pleť
Díky vysokému obsahu antioxidantů poskytuje baobab samozřejmě skvělou výživu i pro pleť a to jak zvnitř, tak zvenku. Chrání pleť před poškozením volnými radikály, podporuje tvorbu kolagenu a působí tak nejen jako účinná prevence proti stárnutí, ale pomáhá taktéž zmírnit škody, které na nás už čas stihl napáchat. Ideální je dopřát pleti výživu z baobabu zevnitř a jeho kouzlení umocnit ještě aplikací přímo na pleť. Prášek z baobabu je sice potravina, ale vůbec se jej nemusíte bát nanést přímo na pleť. Přimíchejte jej trochu do své oblíbené masky a očekávejte krásně rozzářenou pleť ☺.
Baobabový olej – je lepší než arganový?
Když už jsme u těch blahodárných účinků na pleť, tak přímo zázračné má baobabový olej, který se lisuje ze semen z plodu baobabu. Baobabový olej bývá mnohdy přirovnáván k proslavenému arganovému oleji. Má podobné rozmazlující účinky na vlasy i na pleť, no v lecčem arganový olej ještě předčí. Má totiž lehčí konzistenci než hutný arganový olej, rychleji se vstřebává, není komedogenní, a je tak vhodný (mimo jiné) i pro mastnou pleť, která by takový arganový olej moc dobře nesnesla.
Hlavní výživu pokožce baobabový olej dodává prostřednictvím vitaminů A, C, D, E a F, které patří mezi hlavní regenerační účinné látky. Díky silné regenerační funkci je olej z baobabu vhodný nejen pro stárnoucí pleť, ale také pro pleť trpící suchým ekzémem, lupénkou či dehydratací. Baobabový olej je taktéž bohatý na nenasycené mastné kyseliny, které pokožku nejen vyživují, ale zároveň zvyšují její odolnost. Olej tak udělá dobře i citlivé či alergické pleti. Baobabový olej určitě nutně potřebujete, pokud se vám dělají strie. Při pravidelné aplikaci působí jako jejich účinná prevence a dokonce pomáhá zmírnit i strie již vzniklé.
A stejně jako arganový olej, je i ten z baobabu vynikající v péči o vysušené, lámavé či odbarvené vlasy. Dopřejte svým vlasům pravidelný olejový zábal a brzy uvidíte rozdíl. Baobabový olej promění suché a drsné vlasy v hedvábně jemné, krásně lesklé a snadno rozčesatelné. Vlasovou kůru s olejem z baobabu si určitě dopřejte i na konci léta, kdy se na vlasech většinou začne projevovat dopad častého slunění, a koupání v chlorované či slané vodě. V zimě je zase baobabový olej skvělým pomocníkem při boji proti statické elektřině, která rozlítává vlasy na všechny strany.
Tip: Prášek z baobabu má lehce nasládlou karamelovou chuť s citrusovými podtóny. Výborně se tak hodí na dochucení různých zdravých dezertů. Můžete si jej přimíchat do smoothie, ozdobit s ním obilné kaše nebo jej použít k dozdobení raw kuliček či dortů.