Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Maca peruánská vrátí chuť do života

Maca peruánská vrátí chuť do života Maca je někdy nazýván peruánským žen-šenem, ba dokonce i peruánskou viagrou, protože má vysoce posilující, výživné, vitalizující a imunostimulační působení. Je významným léčebným prostředkem při ženské i mužské neplodnosti.
Iva Lhotská
5,0 5
4

Maca peruánská vrátí chuť do života zdroj: shutterstock.com

Maca patří k nejstarším a nejvýše rostoucím rostlinám na světě. Obyvatelé And ji už po celá staletí využívají jako součást své stravy na celkové posílení organismu. Napomáhá totiž lépe se adaptovat na náhlé změny počasí a pomáhá lépe snášet nedostatek kyslíku v tak vysokých nadmořských výškách. Také zvyšuje odolnost proti chladu, posiluje fyzickou i psychickou stránku a mnoho dalšího.

Maca peruánská je rostlinou skutečně zcela neobyčejnou. Má vysoce posilující, výživné, vitalizující a imunostimulační působení. Na základě četných výzkumů se stala významným léčebným prostředkem při ženské i mužské neplodnosti. Látky obsažené v mace podporují sexuální aktivitu, ale rovněž napomáhají lepší funkci hormonální soustavy. Sami obyvatelé Peru tvrdí, že má maca magické a afrodisiakální účinky.

Maca se využívá na podporu obranyschopnosti, dokáže posílit stavbu i fungování pohybového ústrojí. Ocení ji dospělí, těhotné a kojící ženy, děti a teenageři, ale také jedinci v preseniorském věku či samotní staroušci. Maca jako velmi "zdravá potravina" může být vhodnou součástí dlouhodobého dietního režimu. Při pravidelném užívání dodá vašemu organismu výživu a sílu, může posílit oslabený zrak či sluch, harmonizovat činnost štítné žlázy i dalších orgánů.

Legendární maca seslána z nebes

Své jméno Maca tato rostlina získala díky své až neuvěřitelně silné schopnosti čelit drsným podnebním podmínkám ve vysokých horách And. Slovo Ma-ca pochází z jazyka domorodých obyvatel a znamená "z výšin pocházející dobrá strava, jež posiluje". Podle jedné velmi staré indiánské legendy není maca jen obyčejnou rostlinou, nýbrž byla seslána jako dar nebes bohem Virakočim místním lidem, kteří žijí v opravdu extrémních podmínkách.

Byla předurčena k tomu stát se základním kamenem jejich stravy, aby jim prostřednictvím svých látek umožnila zachovat si dokonalé zdraví a dlouhověkost. Bůh však magickou rostlinu maku obdařil dalšími schopnostmi, které dodávají vitalitu, sílu a chuť k plození potomstva, aby bylo zachováno pokračování rodu. Byl ten Virakoči ale filuta, co říkáte? A od té doby se maka už po několik tisíciletí pěstuje a je rozšířena téměř po celé zeměkouli.

Možná i z těchto důvodů se maka nazývá mnohými příznačnými jmény, jako jsou, například peruánský žen-šen či peruánská viagra. Kromě těchto přezdívek jsou známy tyto názvy maky: maca, maka, maca-maca, maino, ayak chichira, ayak willku, Peru maca, Peruvian gingseng, pepper grass, pepper weed, mace apod. V češtině se pro označení této posilující léčivé byliny používá jméno řeřicha peruánská.

Maca zázračná, výživná a silně léčivá

Maca tvoří nepostradatelnou složku výživy jedinců, kteří onemocněli rakovinou, neboť zmírňuje neblahé vedlejší účinky chemotarepie a ozařování, napomáhá rychlejšímu dorůstání vlasů po léčbě a tělu umožňuje rychleji obnovit ztracenou vitalitu. Maca bývá doporučována ženám trpícím premenstruačním syndromem a s neblahými projevy menopauzy, jedincům s chudokrevností či nespavcům. Lidem ve vyšším věku pomáhá posilovat jejich kosti a svaly, udržet funkční zrak a sluch, osvěžit paměť a celkově se udržet vitálními. To pomůže i k získání lepšího sebevědomí. Pokud se potřebujete na něco lépe soustředit, dejte si maku. Nejen, že pomůže lépe nastartovat vaši paměť a zajistí, že se snáze něco naučíte, ale celkově pomůže s udržením vaší fyzické i psychické kondice. Maku oceňují především studenti. Představte si, že maca je díky svým širokospektrálním vlastnostem velmi ceněna Světovou zdravotnickou organizací WHO a byla zařazena i do stravy kosmonautů.

Kořenová bulva maky peruánské obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin A, C a E, minerály a stopové prvky, např. vápník, měď, zinek, železo, hořčík, jód, sodík a draslík, vysoké množství aminokyselin, vyšších mastných, nasycených i nenasycených kyselin, a to kyseliny linolenové, oleinové, laurové, stearová či palmitové. V mace jsou dále přítomny přírodní steroly, např. kampesterol, beta-sitosterol a stigmasterol, saponiny, třísloviny, terpenoidy, polysacharidy, bílkoviny, vláknina, antioxidační a antikancerogenní aromatické isothiokyanáty.

Maca i pro sportovce

Maca peruánská je též velmi oblíbeným potravinovým doplňkem u sportovců, kteří potřebují plnohodnotnou stravu a zároveň ke zvýšení kondice a výkonnosti podpořit rozvoj svalů. Hlavně se nemusejí obávat žádných vedlejších účinků, neboť maca obsahuje naprosto nezávadné fytosteroly. Jejích vlastností si cení třeba kulturisté, protože zajišťuje ochranu organismu, harmonický a zdravý rozvoj svalstva i kostí, napomáhá rychlejší regeneraci sil. Taktéž posiluje imunitní systém, eliminuje stres a napětí, které jsou součástí aktivního sportování, doplňuje energii a navrací vitalitu. U mladých sportovců, zejména v době dospívání pomáhá ke správnému vývoji kostí, šlach a svalů, podporuje lepší výkonnost a celkově zlepšuje jejich fyzický a psychický stav. U nás jsou maca i jiné peruánské byliny využívány sportovci olympijského i národního týmu. Ve světě slaví maca obrovské úspěchy u vrcholových sportovců, např. u těch, jež provozují bojová umění.

Na základě TČM i současné lékařské vědy se maca peruánská používá při:

1. Snížené obranyschopnosti

2. Chronickém únavovém syndromu

3. Depresi a neuróze

4. Zesláblé paměti a nedostatku koncentrace

5. Hormonálních potížích

6. Menopauze i andropauze

7. Nepravidelné menstruaci

8. Neplodnosti mužů i žen

9. Sexuálních poruchách a impotenci či frigiditě

10. Nechutenství a anorexii, rakovině žaludku

11. Tuberkulóze a nádorových onemocněních

12. Chudokrevnosti

13. Osteoporóze (i preventivně)

14. Nadměrném požívání alkoholu či jiných návykových látek

15. Akné a špatně se hojících ranách

16. Vypadávání vlasů

17. Předčasném stárnutí a fyzické slabosti

18. Únavě a psychickém vyčerpání, stresu

19. Na podporu zachování dobrého zraku a sluchu

20. Na zvýšení síly a vytrvalosti