Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Maqui: nadupané borůvky

Maqui: nadupané borůvky Exotické maqui, nejsilnější antioxidant na celém světě, kompletně posílí váš organismus.
Marcela Fröhlichová
3,3 5
3

Maqui: nadupané borůvky zdroj: commons.wikimedia.org

Co si budeme vykládat, po dlouhé zimě už netrpělivě očekáváme jaro. Naše tělo je vyčerpané častými útoky virů a bacilů ze všech stran. Všichni svorně kašleme a smrkáme v kancelářích i dopravních prostředcích. Naše pleť je unavená z nedostatku slunce a vitamínů, podrážděná z častého střídání tepla a chladu, z klimatizace… Prostě důvodů, proč naše pleť nevypadá nejlépe a naše tělo se nejlépe necítí, je každoročně na konci zimy až až.

Přirozeně hledáme, čím bychom posílili organismus a nakopli celý imunitní systém tím správným směrem - k novým začátkům, k jaru. Jenže čerstvé zeleniny i ovoce je pořád nedostatek a ne vždy se nám daří mít jaksi vyvážené stravování. Ale právě často přes správnou stravu dokážeme upravit i vzhled pleti. A tak je to takový začarovaný kruh. Určitým řešením mohou být doplňky stravy, ale nejdůležitější je se celkově zamyslet nad tím, co jíme a kolik toho jíme. Možná nakonec zjistíme, že naše pleť i tělo mají mnohem větší chuť na zdravé věci než naše chuťové pohárky. Je to většinou otázka zvyku. Proč tedy nezkusit něco nového?

Super antioxidant maqui

Maqui berry latinsky Aristotelia chilensis jinak také Chile wineberry - pod těmito názvy se skrývá tropická palma, která se pěstuje pouze v mírných deštných pralesích v Chile a v oblastech jižní Argentiny. Plody maqui jsou ihned po sklizni lyofilizovány (šetrně sušeny mrazem), aby neztratily nic ze svých drahocenných účinků, a poté rozemlety na prášek.

Andští indiáni považují maqui za magické ovoce a přisuzují mu mnoho pozitivních účinků na organismus, především po pozření ovoce disponují silou a vytrvalostí. Nápoj z drcených bobulí ovoce pili už po tisíce let a bobule byly také přimíchávány do různých směsí v domorodé medicíně.

Plody připomínají naše borůvky nejen vzhledem, ale také obsahem antioxidantů. Plody maqui ovšem obsahují několikanásobně více antioxidantů než náš největší lokální antioxidant, kterým jsou právě borůvky. Odborníci účinky maqui studovali a změřili nadmíru zajímavou hodnotu ORAC, což je velikost antioxidační kapacity - u maqui je ve 100 g plodů 27600, pro srovnání - u borůvek je to jen 6500, což z maqui oficiálně dělá doplněk stravy s největší naměřenou antioxidační hodnotou vůbec. Co to vlastně znamená? Zjednodušeně řečeno: antioxidanty působí proti volným kyslíkovým radikálům a chrání buňky organismu. Při procesech v těle by měly být v rovnováze oxidanty i antioxidanty, ale věkem, nevhodnou stravou, prostředím a spoustou jiných vnitřních i vnějších vlivů se tato rovnováha narušuje a je dobré antioxidanty dodávat zvenčí.

Kolik antioxidantů potřebujeme?

Těžko můžeme posoudit svou vlastní vnitřní rovnováhu - vždycky proto platí, že by se člověk měl řídit vlastním selským rozumem a naslouchat svému tělu. Pokud se chceme detoxikovat nebo jen poskytnou našemu imunitnímu systému silnější podporu, nemělo by to být stylem, že do sebe nacpeme hlava nehlava co nejvíce antioxidantů z mnoha zdrojů. Tím bychom určitě citlivou rovnováhu nevylepšili.

Antioxidanty obsahuje spousta rostlin, zeleniny a ovoce ve větší či menší míře a je jen na vaší chuti, kterým dáte přednost a kterým ne. Co se týče doplňků stravy, určitě nepřekračujte uvedené dávkování, má to svůj smysl, je to prostě vnitřní tělesná matematika. Každopádně pokud jste nikdy neslyšeli o maqui a máte pocit, že byste potřebovali podpořit organismus, proč nezkusit právě toto u nás nepříliš známé ovoce.

Kde najdeme antioxidanty

Z nepřeberného množství rostlin, které obsahuje antioxidanty, můžeme zmínit právě borůvky, maliny, ostružiny, granátové jablko, mladá pšenice, mladý ječmen, arónie, zelený čaj, brusinky, hrozny, pomeranče a spousta dalších. Z rostlinných olejů bohatých na antioxidanty můžeme zmínit například pupalkový olej, olivový olej, panenský slunečnicový olej, šípkový olej nebo třeba olej z granátového jablka. Protože co je dobré pro naše tělo, je většinou velmi dobré i pro naši pleť, na jejímž vzhledu se odráží naše vnitřní zdraví, takto můžeme de facto zabít dvě mouchy jednou ranou.

Tip: Prášek z maqui můžete přidat i do své oblíbené pleťové masky, vždy ale nejdříve vyzkoušejte snášenlivost masky na vnitřní straně zápěstí. Maska s maqui dodá přímo vaší pleti antioxidanty, které ji budou chránit před vnějšími vlivy i procesy stárnutí.

 

 

 

 

 

 

Související produkt
BIO Mladý ječmen, sušená šťáva 200 g
Naturalis / 765 Kč
Sušená šťáva z mladého ječmene je ideální na přípravu nápoje nebo ho můžete přidat do kaší apod.
Detail produktu