Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Mateří kašička na podporu plodnosti

Mateří kašička na podporu plodnosti Mateří kašička se řadí mezi superpotraviny, její účinky pomohly již mnoha ženám k vytouženému dítěti.
Pavlína Klaudová
3,3 5
3

Mateří kašička na podporu plodnosti zdroj: unsplash.com

Nedaří se vám počít miminko? Faktorů, které za to mohou, bývá mnoho. Obzvlášť po vysazení hormonální antikoncepce potřebuje tělo určitý čas na zregenerování a navrácení do přirozeného módu. Jedním z velmi dobrých pomocníků žen toužících po potomkovi je mateří kašička. Zázrak plný mnoha výhod, který působí velmi podobně jako hormon estrogen.

Co je to mateří kašička?

Mateří kašička se právem řadí do skupiny superfoods. To je označení pro zelené a jiné potraviny, jejichž výživové hodnoty jsou vyšší než běžný průměr. Ty celkově pomáhají ženskému tělu, aby se lépe připravilo na těhotenství, ale mateří kašička je přímo výraznou podporovatelkou reprodukce. Tato na živiny bohatá látka pochází ze žláz včel dělnic. Složí jako pokrm pro včelí královnu v období rozmnožování a také jako výživa pro larvy včel, kterým dodává všechno potřebné ke zdravému vývoji a růstu.

Mateří kašička je bohatá na aminokyseliny, je v ní obsažena kyselina 10-hydroxy-trans-2-decenová (10-HDA), dále lipidy, cukry, vitaminy a proteiny. Obsahuje vitaminy A, B komplex (včetně kyseliny listové a inositolu), C, D a E (ty jsou důležité pro zdravý vzhled a bezchybný stav pokožky), také velké množství železa a vápníku. Mateří kašička dále obsahuje acetylcholin, který je potřebný k přenosu nervových zpráv mezi buňkami. 10-HDA se považuje za její hlavní terapeutickou složku. Bylo prokázáno, že působí proti nádorům. Obsahuje širokou škálu živin, které jsou nezbytné pro řádné fungování našich orgánů. Proto se na ni zaměřila pozornost lidí vyznávající přírodní léčbu a zjistilo se, že může být skvělým pomocníkem při neplodnosti.

Použití mateří kašičky na podporu plodnosti

Pravidelná konzumace mateří kašičky má velmi příznivý vliv na naši plodnost. Je prospěšná pro ženy trpící hormonální nerovnováhou, protože pomáhá podpořit správnou funkci endokrinního systému. Je tedy prospěšná těm ženám, které mají potíže otěhotnět kvůli rozladěným hormonům. Studie provedená v Japonsku, která byla publikována v roce 2007, ukazuje, že mateří kašička má schopnost napodobovat lidský estrogen podobný tomu, který získáváme do těla z rostlin bohatých na fytoestrogeny. Estrogen je nezbytný pro zdravou tvorbu kostí a dobrou funkci genové exprese.

Mateří kašička má zásadní význam pro zdravý průběh menstruačního cyklu. Mateří kašička pomáhá tělu, aby začalo normálně fungovat po vysazení hormonální antikoncepce. Po skončení jejího užívání se ženské tělo nedokáže dlouhou dobu vyrovnat s tím, že by mělo začít pracovat jinak, neboť se nemůže vzpamatovat ze šoku, který utrpělo podáváním umělých hormonů, jež mu nejsou vlastní. Proto je velmi důležitá podpora, s jejíž pomocí jej dokážeme zregenerovat, a ono pak najde způsob, jak se navrátit ke svým přirozeným funkcím.

Bohužel se často jedná o velmi zdlouhavý proces a je při něm potřeba mnoho trpělivosti. Další studie ukázala, že látky obsažené v mateří kašičce velmi dobře bojují proti rakovině prsu. Její konzumace také podporuje zdravý vývin ženského vajíčka, ochraňuje zdraví jater, reguluje příznaky stárnutí, je silně protizánětlivá, přirozeně posiluje imunitu a jejím velikým benefitem je to, že pacienty, kteří podstupují ozařování, chrání před nepříznivými účinky chemoterapie.

Rizika mateří kašičky a úhyn včelstev

Mateří kašička je k dostání v podobě kapslí nebo v tekutém stavu. Samozřejmě je důležité si vybírat produkty, které jsou certifikované a jsou šetrné k včelstvům. Bohužel se v posledních letech setkáváme s masivním úhynem včel hlavně v důsledku používání GMO, nebezpečných hnojiv a znečištěného životního prostředí. Je tedy dobré si zvolit produkty, jejichž zpracování bylo v souladu s etickými normami, které pocházejí z ekologického zemědělství používající šetrné včelařské postupy. Je jen na nás, jestli pomůžeme včelám k tomu, aby byly i nadále našimi pilnými pomocnicemi dávajícími nám mnoho dobrého a zdravého pro lepší kvalitu života, který žijeme. Včely mají pro svět životně důležitou roli, proto je nutné jim zajistit co nejlepší životní podmínky.

Je nutné zdůraznit, že mateří kašička je riziková pro alergiky na pyl a další včelí produkty. Ti by mohli mít po jejím použití kožní problémy, dýchací obtíže nebo by mohli upadnout do anafylaktického šoku. Mateří kašička se nemá podávat dětem do jednoho roku, užívat by ji neměly ani těhotné ženy. Těm, kteří problémy s alergiemi na včely a jejich produkty nemají, se doporučuje užívat 500-3000 mg mateří kašičky denně. Denní dávka se vždy rozdělí na 2-3 díly.